Erzincan’da şehitler “Kontak Tekmil”nde anıldı

ÇOKLUK Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri, şehitlerin anısına “Angajman Eksiksiz” düzenledi.

Cem Vakfı Ulalar Cemevi’nde düzenlenen programda, şehitler anılarak dualar edildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış şehitleri ile ilgilendiren sunumunun peşi sıra konuşan Erzincan Valisi Mehmet Arak, dünyanın kurulduğu günden beri türe ile batılın aynı mücadelesinin olduğunu söyledi.

Alevi ile Sünni, Kürt ile Türk’ün angajman ve kardeşlik içinde yaşadığını tamlayan Arak, şöyle konuştu:

“Bizler Hakk’ın temsilcileri adına Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Halas Savaşı’na, iç düzenlilik harekatından Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a temas nerede Hak için, asıl amacıyla canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve yolunda yürümeyi kendimize belgi ediniyoruz. Bizler duygusal Erzincan’ımızda aynı ve beraberiz, anaç ve diriyiz. Bunu müşahede ediyoruz. Bu kavim geçmişinde Türk’tü, Kürt’tü, Alevi’ydi, Sünni’ydi tek ayrımı olmaksızın Efendimizin izinde, Hz. Yüce Efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla misil yürümüş ve eksiksiz dünyada İlahi Kelimetullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve temel bağlamında alt bölüm gözetmeksizin adaleti, hoşgörüyü yaymış, irtibat ve beraberliğe amil olmuştur. Yine tıpkı şiarla hep bu arada yürüyoruz.”

Tunceli Valisi Mehmet Yüksek Özkan, yurt uğruna nice evlatların martir olduğunu rapor ederek, “Bittabi onlar, bittabi bizler, bittabi sizler bu yolda yürür iken benzeri olmalı gönüller, ayrımsız olmalı yabancılar, tıpkısı semaya kalkmalı başkaları.” dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, TOPLAMA Vakfı Umumi Komutan Vekili Hasan Sezgin de programda birer konuşma yaptı.

Konuşmaların peşi sıra davetlilere lokma dağıtıldı.Share: