ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

ÇOKLUK Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler aracılığıyla Erzincan’üstelik ‘Angajman Çokluk’i düzenlendi.

Türkiye’nin bağlantı ve beraberliğine özen bürümek için Erzincan’daki Toplama Vakfı Ulalar Cemevinde düzenlenen Birlik Cem’ine Erzincan Valisi Mehmet Arak, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, 3’üncü Cıvıl Cıvıl Komutanı Ferik Çetin Türkgenci, Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, Cem Vakfı Komutan Vekili Hasan Sezgin, amme alım ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri El Birliği Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilgilendiren banak yaptı. Toplama Vakfı Komutan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan amacıyla canlarını vermiş hep şehitlerimizi adlandırmak amacıyla düzenlediğimiz Birlik Cemi’ne yavuz geldiniz birliğimiz sürekli olsun” dedi.

Ulalar Toplama Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Şehremini Bekir Aksun, “Binlerce ok aynı arada olduğunda ki kırabilir kim. Onun üzere dahi hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin önünde gitmeye, dem tüketmeye, mücahede koymaya niyetlenmiş canlarız” diyerek konuştu.

Programda bağlanak mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Şanlı Özkan ise şunları söyledi:

“Cana duygusal katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya nice yurt evlatları nice yiğitler Sefir önünde Hz. Ali efendimiz amacında Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve abes hazır de da birçok yiğitlerimiz, birçok erlerimiz bu yolda yürümeye devam ediyorlar. Tabii onlar, tabiatıyla bizler, bittabi sizler bu yolda yürür iken benzeri olmalı gönüller, tıpkısı olmalı başkaları, tıpkı semaya kalkmalı başkaları. Bu açkı ile ego bu ikbal buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın ardı sıra çapmak üzere davetlerinize ayrıca şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Çalma, “Cenabıhak bağlanak ve beraberliğimizi daima etsin. Bu bağlantı ve beraberliği mizan hesabına Ulalar Cemevimizin eş sahipliğinde Erzincan’da canlarımızı ağırlamaktan, bire bir ve beraber olmaktan büyük aynı haysiyet duyuyorum. Dünya kuruldu kurulalı doğruluk ile batılın benzeri mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri namına Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, halas savaşına, İç Asayiş Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a değme nerede türe üzere hamur için canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize şiar ediniyoruz. Bizler can Erzincan’ımızda tıpkısı ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu müşahede ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu bağlantı ve beraberliği hep beraber yaşıyoruz. Bu budun geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi on paralık ayrımsız ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Mehabetli efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla yol yürümüş ve kamu acun dahi İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve ana bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti dobra görüyü yaymış angajman ve beraberliğe sebep olmuştur. Gene tıpkı şiarla bütün beraber yürüyoruz. Cenabıhak ilişki ve beraberliğimizi daima etsin” diyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların peşi sıra izlence ‘Çokluk’ ile sona erdi.Share: