Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ordu’da konuştu: (2)

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sonuç 19 yılda Ordu’birlikte 1,95 bilyon teklik erke ve tabii kaynaklar alanında yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Dönmez, Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi Divan Salonu’nda gerçekleştirilen Erke Koordinasyon Toplantısı’nın peşi sıra yaptığı açıklamada, kentte Bakanlığın deste alanlarına giren konularla ilgili şirketler ve kuruluşların yetkililerinden yapılan çalışmaların sunumunu aldıklarını, imdi planlanan yatırımları birlikte değerlendirdiklerini belirtti.

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler’e da teşekkürname eden Dönmez, “Doğrusu Cıvıl Cıvıl’ya değme geldiğimde Kalabalık’nun çehresinin daha güzelleştiğini, elan farklılaştığını bile gözlemlemiş oldum. Kalabalık, bizim bu coğrafyada üstüne titrediğimiz kentlerimizden birisi. Çıktı hoppadak tarım alanıyla değil, tarım dışı farklı alanlarda da kendisini gösteren, yarışan, üreten, etkin bir kent durumuna geldi. Ondan ekolojik ortam bile sayın başkan ve ekibini de ayrıca kutlama ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

İktidara geldikleri günden bu yana Kalabalık’ya altyapı anlamında çok güç yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Dönmez, şu değerlendirmede bulundu:

“Kalabalık 2002 yılında çabucak 3,7 milyon lira benzeri envestisman almışken Bakanlığımızın bandaj alanlarıyla ilişik, 2021’bile, yani geçtiğimiz yıl yapılan yatırımın o yıl ki tutarı 244 milyon liraydı. Mecmu, bu 19 yıl içerisinde da Kalaba ilimize 1,95 bilyon liralık enerji ve tabii kaynaklar alanında envestisman gerçekleştirdik. Neredeyse 2 milyar teklik demektir. Cıvıl Cıvıl ilimiz, tabii canlılık tükettiği kadar elektriği da üreten tıpkı kentimiz. Burada 500 megavatlık tahminî kurulu gücümüz var. Bunların eke bir kısmı yenilenebilir kaynaklardan, hidroelektrik santrallerimizden oluşuyor. Esasen bu kapsamda inşaatı bitmeme eden 4 hidroelektrik santralimiz, yegâne bile biokütle santralimiz kâin.”

Yine hükümetleri bir zamanlar konforlu, çağdaş, bozulmamış yakıt olan saf gazla Kalaba’nun ilk kez 2008 yılında buluştuğunu anlatan Dönmez, o dönemde Büyükşehir Belediye Reisi Güler’in dönemin Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı olduğunu anımsattı.

Bakan Dönmez, doğal gaz verilmesi planlanan ilçeleri açıkladı

Kargaşa’nun kalıp ilçesi başta almak amacıyla Ünye ve Fatsa’nın halihazırda doğal gaz kullanan ilçeler olduğunu nâkil Dönmez, toplamda dahi 130 bin civarında aynı gaz abonesi olduğunu dile getirdi.

Oranları dikkate aldıklarında Kargaşa’nun az daha yarısına yakınına gaz istimal imkanı sağlanmış olduğuna dikkati calip Dönmez, şunları kaydetti:

“Yeter mi? Elbette yetmez. Tığ üstelik sonuç aylarda ve sonuç yıllarda ilimizden mevrut talepleri değerlendirmeye aldık. Akkuş, Aybastı, Çaybaşı, Gölköy, Gülyalı, İkizce, Kabadüz, Korgan, Kumru, Perşembe ve Ulubey ilçelerimize 2022-2025 döneminde inşallah doğal gaz vermeyi planlıyoruz. Burada elbette adını saymadığım ama zaman gelen talepler konusunda şeriklik yetkilileriyle üstelik yaptığımız değerlendirmede geriye mütezayit 5 ilçemizle ilişkin yerine bile etüt ve projelendirme çalışmalarına bidayet talimatını verdik. Onları üstelik bütün gayretimiz bu önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde inşallah gaza sarmak olacak. Şeriklik bizden tıpkısı mühlet istedi. Bu çalışmaları bitirip, tamamlayıp bize sunacaklar. İnşallah elbette başka ilçelere gazı götürdüysek bu kalan ilçelere bile gazımızı götüreceğiz ve vatandaşımızla buluşturacağız.”

Toplantıya, Ilbay Vekili Küçümseme Gale, YANLIŞSIZ Fırka Kalabalık Milletvekilleri Şenel Yediyıldız, Takatli Gündoğdu ve Ergün Taşcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, ilçe belediye başkanları ve Bakanlığa mecbur ilişik kurumların temsilcileri ile özge ilgililer katıldı.

(Bitti)Share: