Artvin’de 7 kestane ağacı anıt ağaç namına tescillenerek plakaları asıldı

Artvin’üstelik 7 kestane ağacı anıt ağaç olarak tescillenerek plakaları asıldı

ARTVİN – Artvin’üstelik kâin yaşları 350 ile 500 beyninde değişen 7 kestane ağacı abide ağaç olarak tescillenerek plakaları asıldı.

Artvin forma Dere mahallesi mezrası Naşop mevkiinde ormanlık alanda bulunan 7 kestane ağacı abide dikme kendisine tescillendi.

Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneğinin başvurusu neticesinde yaptığı bilimsel emek, bölgede 7 spesifik ongun olduğu tespitini yaptı. Trabzon Beğeni Varlıklarını Dulda Mıntıka Komisyonu’nun kararı sonrası Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle bölgedeki kestane ağaçlarının anıt ongun kendisine tescillenmesine değişmeyen verildi. Değişmeyen sonrası Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Yeşil Artvin Derneği ve Öz Mahallesi Muhtarlığı yoluyla ağaçla a plakaları asılarak dulda altına alındı. Yaşları 350 ile 500 ortada mütebeddil, genişliği ise 2 ve 6 mette ortada bulunan kestane ağaçları halen semere veriyor.

Bölgede toplam 19 devasa kestane ağacı tayin ettiklerini tabir fail Yeşil Artvin Topluluk Başkanı Işıklı Neşe Karahan, “Kestane ağaçlarını alanında ehlihibre kişilere bahsettik. Yapılan tetkik sonucunda, bu kestane ağaçlarının az çok şanlı ve korunması gerektiğini söylediler. Yaptımız referans sonucunda 18 kestane ağacından 7 tanesi Yer Şehircilik İl Müdürlüğümüz çalışmaları neticesinde tescillendi. Bizim üzere Artvin üzere az çok yüce tıpkı fenomen” dedi.

Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Büro Müdürü Düş Ural Özkan ise “Gusto varlıkları ilişkin çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeşil Artvin Derneği bize böyle ayrımsız talepte bulundu. Biz bile çalışmalarımızı yaptık. Henüz sonraları Trabzon Gusto Varlıklarını Siper Nahiye Komisyonununca görülmesi için elan bilahare bakanlığımız bunların özellikli ağaçlar olarak değişmeyen verdi. Bu ağaçların tescil edilmesi sağlandı” diyerek konuştu.

Artvin Çoruh Üniversite Orman Fakültesi Akademisyen Mehmet Özalp ise “2006 yılında bilimsel faaliyet yaptık. 19 pare hep anıtsal özeliklere sahip ongun belirledik. 350 ile 500 arası yaşlara topluluk, belki daha da fazla ağaçlar belirledik. Bu Artvin’in değeri ve güzelliği. Bunlardan çok henüz var. İyi bir himmet yapılsa haddinden fazla daha ilavesi bulunabilir” ifadelerini kullandı.

Share: