Azerbaycan ordusu taharri altına aldığı Laçın’da öncü dalgalandırdı (2)

Azerbaycan askerleri, kontrol altına aldıkları Laçın site merkezine bayrak dikti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, şehre giren askerlerin komutanı, bayrak asılan binanın uğrunda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e hitaben, “Sayın Başkomutanım, emrinize dayanarak Azerbaycan ordusu Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerini cemi kontrol altına aldı. Laçın kent merkezinde Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır. Yaşa Azerbaycan. Yaşasın Başkomutan.” ifadelerini kullandı.

2. Karabağ Savaşı sonrasında Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Son Teşrin 2020’bile imzalanan üçlü beyanat gereği, eğreti yerine Acımasız unsurların kontrolüne verilen, Laçın şehri ve Zabuh ile Sus köylerinin düzlük aldığı “Laçın koridoru” diye bildik güzergahtan hem Acımasız birlikleri hem bile Ermeni nüfus ayrıldı ve bu toprak, Bakü yönetiminin kontrolüne geçti.

10 Kasım 2020 bildirisine göre, Azerbaycan 3 yıl ortamında Karabağ’daki Ermeni nüfusun Ermenistan’a gidiş gelişlerinde kullanacağı ve Laçın şehrinin dışından sabık kullanılmamış kere mensur edecekti. Azerbaycan, 32 kilometrelik bu yolu planlanandan erken tamamladı. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde güçlü Ermeniler, Ermenistan’a azimet gelişler için kullanılmamış yolu kullanacak. Yıpranmamış yolun güvenliğini Rus unsurlar sağlayacak.

Laçın ve köyleri 1992’bile Ermeni ordusu vasıtasıyla obstrüksiyon edilmiş, sonraki yıllarda buraya Suriye ve Lübnan’dan getirilen Ermeniler yerleştirilmişti. Azerbaycan proses süresince bu durumu çarpışma suçu ve Cenevre Sözleşmeleri’nin ihlali adına gördüğünü açıklamıştı.Share: