Icra Vekili Dönmez: “Ordu’da 2 noktada doğalgaz araması için his kuyuları planlıyoruz”

Bakan Dönmez: ” Kalabalik’da 2 noktada doğalgaz araması amacıyla sezme kuyuları planlıyoruz”

KARGAŞA – Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Henüz önceki işlenmiş olan sismiklerden ahali ettiğimiz verileri değerlendirdik; Civil Civil’birlikte ve Ünye’üstelik sezme gayeli birer kuyu planlıyoruz” dedi.

Değişik temaslarda gezmek ve Erke Koordinasyon Toplantısı’na katılmak üzere kente mevrut Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kargaşa Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Vekil Dönmez önceki kendisine, Kalaba’nun çehresinin her güzeşte aktarılma değiştiğini anlatım ederek, “Ordu bizim bu coğrafyada üstüne titrediğimiz şehirlerimizden bir tanesi. Çıktı hoppadak ekincilik alanıyla değil, tarım dışı ayrımlı alanlarda birlikte kendisini gösteren yarışan, üreten ve gelişen benzeri kent durumuna geldi. Ondan kontekst üstelik Kargaşa Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve ekibini tebrik kartı ediyorum” dedi.

“Kargaşa’ya yatırımlar seçkin güzeşte dönem artıyor”

Ordu’ya iktidara geldikleri günden bu yana enfrastrüktür anlamında haddinden fazla kısık yatırımların yapıldığını nâkil Bakan Dönmez, kentin 2002 yılında 3,7 milyon yatırım almış iken 2021 yılında 244 milyon TL olduğunu, 19 yıllık süreçte toplamda Kalaba’ya 1,95 milyar TL’lik erke ve elbette alanında yatırım sağlandığını söyledi. Vekil Dönmez, “Kargaşa canlılık tükettiği büyüklüğünde üreten dahi tıpkısı kentimiz. Burada 500 megavatlık yerleşmiş gücümüz var, bunların mehabetli tıpkısı kısmı yenilenebilir kaynaklardan hidroelektrik santrallerimizden oluşuyor. Gene bu çerçevede inşaatı devam fail 4 hidroelektrik santralimiz, aynı tanede biyokütle santralimiz bulunan” diye konuştu.

“11 ilçeye doğal gaz vermeyi planlıyoruz”

Kalaba’nun doğalgaz ile ilk kez 2008 yılında buluştuğunu kaydeden Icra Vekili Dönmez, “Format başta koyulmak amacıyla Ünye ve Fatsa üstelik doğalgaz kullanan ilçelerimiz. Toplamda ise 130 bin civarında doğal gaz abonesi var. Bu oranları dikkate aldığımızda ilimizin nerdeyse yarışa yakınına doğalgaz kullanma imkanı sağlanmış durumda. Bu elbette yetmez, son aylarda ilimizden mevrut talepleri değerlendirmeye aldık, Atmaca, Aybastı, Çaybaşı, Gölköy, Gülyalı, İkizce, Kabadüz, Korgan, Kumru, Perşembe ve Ulubey ilçelerimize 2022-2025 döneminde inşallah gaz vermeyi planlıyoruz. Geriye mütezayit 5 ilçemizle alakalı birlikte taharri ve projelendirme tevessül çalışmaları talimatını verdik” şeklinde konuştu.

“Kalabalik’nun 2 noktasında doğalgaz keşfi üzere kuyu açılacak”

“Biliyorsunuz Türkiye Petrolleri, Karadeniz’deki kontrol ve üretim faaliyetlerine devam ediyor. Sakarya gaz sahası ve Amasra sahamızda bile inşallah çalışmalarımız bütün hızıyla bitmeme ediyor” diyen Icra Vekili Dönmez, “Elan önce da açıkladığımız gibi 2023 yılının ilk çeyreğinde o gazı vatandaşımızla buluşturmak istiyoruz. Karadeniz’in batıdan doğuya aranması ve araştırılması müstelzim bir nice noktası var. Ayrımsız taraftan üstelik sismik çalışmaları başlattık. İçinde bulunduğumuz Kalaba’nun kıran kesiminden başlayarak, bahir bitirme alanımıza kadar olan bölgede sismik çalışmalarımız yaptık, devam eden çalışmalarımız var, şuanda Barbaros Hayrettin Rabıtalı Gemisi sismiklerine bitmeme ediyor. Daha önce mamul olan sismiklerden umum ettiğimiz verileri değerlendirdik; Kalabalik’üstelik ve Ünye’de birer kuyu planlıyoruz, keşif gayeli. Onu de programa aldık” ifadelerine vadi verdi.

Share: