Dünya Dağları Milli Parkında tahnit müzesi kuruldu

Küre Dağları Milli Parkında tahnit müzesi kuruldu

BARTIN Yeryüzü Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde düz düzlük Bartın’ın Ulus ilçesinde Natür Vukuf Merkezi-Tahnit Müzesi ve Orman Okulu kuruldu.

1998 yılında Acun Doğayı Esirgeme Vakfı marifetiyle Avrupa Ormanları’nda korumada öncelikli alanlardan birisi olarak seçilen ve 2000 yılında Milli Park car edilen Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde düzlük düz Bartın’ın Budun ilçesinde Tabiat Veri Merkezi- Tahnit Müzesi ve Orman Okulu kuruldu.

Türkiye’nin önce Pan Park Yeri’ı olan Dünya Dağları Milli Parkı sınırları içindeki Ağaköy’da inşaatına Mayıs 2021’bile başlanan “Huy Veri Merkezi- Tahnit Müzesi ve Orman Okulu” projesi tamamlanmasının ardından kapılarını ziyaretçilerine açtı.

3 bin 500 metrekare düz üzerine kurulan merkezde içlerinde Küre Dağları Milli Parkında hayat süren türlerinde bulunduğu 70 skor hayvan tahniti sergileniyor.

Doğa Haber Merkezi- Tahnit Müzesi ve Orman Okulu bünyesinde; 300 metrekarelik vabeste kayran, üç balaban iki küçük mağaza, Genel Görünümlü Tahnit Hat, endemik nebatat odası, dümen odası, kafe, mutfak, sergi alanı, lokma tatlısı odası, mescit, köy ürünleri satış sarayı, lavabolar ve bin metrekarelik açar parkı ve yavru parkı bulunuyor.

Merkezle ait bilgiler veren Dünya Dağları Milli Park Yeri Müdürü Ulvi Bozkurt, “Küre Dağları Milli Parkımız Avrupa’da 100 sıcak noktadan birisi olup Türkiye’deki 9 yunak noktadan birisidir. Yeryüzü Dağları Milli Parkımız Pınarbaşı, Azdavay, Millet, Amasra ve Arıt bölgelerini kapsayan degaje benzeri alanda bulunmaktadır. Bu alanlara ziyaretçi merkezleri yaparak alanların faaliyetleriyle ilgili faaliyetler yapmaktayız. Ağaköyü ziyaretçi merkezimiz Budun ilçesine 8 km mesafede, Pınarbaşı, Azdavay ve Ulukaya-Drahna bölgesinin kez ayrımında bulunmaktadır. Bu alana sakat ayrımsız okulu ziyaretçi merkezi haline getirdik. Bu alanlarda yaptığımız tahnitlerde şimdiye kadar elde ettiğimiz 70 parça tahnitimiz bulunmaktadır. Gelenlerin ilgisini çekmekte bu alanımız. Burayı tıpkısı orman konseptinde yaptık gelenlere ayrımsız atmosferi sağlasın itibarıyla bu şekilde yapmış olduk.” dedi.

Bartın Valisi Nurtaç Aslan ve tören düzeni üyelerinin katılımıyla açılışı yapılan eşkal havza halkının birlikte beğenisini kazandı.

Yeryüzü Dağları Milli Parkı’nı gezecek turistlerin yol uğrağı noktalarından biri olacak merkezde ayrımsız zamanda öğrencilere dahi natür ve melez hayatı konularında eğitimler verilecek.Share: