Bosna Hersek’te 27 yıl esbak pazar yeri katliamının kurbanları törenle anıldı

Bosna Hersek’teki savaşta Sırp birliklerinin başkent Saraybosna’daki Markale ilişki yeri yakınına düzenlediği havan topu saldırısında hayatını kaybeden 43 kurban, katliamın 27’nci yılında törenle anıldı.

28 Ağustos 1995’te yaşanan katliamda hayatını kaybeden 43 kişinin isimlerinin okunmasıyla başlayan programa, Bosna Hersek Azamet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, Saraybosna Kantonu (KS) yetkilileri, kurban yakınları ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Komsic, törenin yapıldığı alana çiçek bırakırken KS Sedir Başkanı Elvedin Okeric, burada yaptığı açıklamada, insanların parklarda, akarsu kuyruklarında ve pazarlarda planlı şekilde öldürüldüğünü söyledi.

Okeric, “Türe yerini bulmalı ve bu azılı suçların failleri cezalandırılmalı. Bu soy suçları unutmayacağız ve unutamayız. Bunlar alışılagelen tıpkısı insanın anlayamayacağı türden kötülükler. Bir Vakitler yaşananlara dair hatırladıklarımız dokunaklı ve bati olsa üstelik geleceğimizi Bosna Hersek’teki bilcümle halkların eşitliği konusunda nesir etmeliyiz.” dedi.

Saldırıda yaralanan 84 birey ortada düzlük düzlük Amerisa Ahmetovic, 27 sene evvel düzenlenen saldırıda bacağını kaybettiğini ve bu zayi yüzünden, bibi o günün etkisinde yaşadığını belirtti.

Savaş mağduru Sefika Skorupan bile katliamın yaşandığı haset asla unutamayacağını vurgulayarak kolu, bacağı ve kafası kopuk insanların hastaneye götürülüşüne tanık olduğunu kaydetti.

Anma törenine katılanlar, kurbanlar amacıyla yapılan anıta çiçek bırakıp dua etti.

Pazar yerinde iki katliam yaşanmıştı

Savaşta payitaht Saraybosna’yı abluka altında tutan Sırp birliklerince Markale’deki veriş adına evvel olarak 5 Gücük Ay 1994’te benzeri havan saldırısı düzenlenmişti. Bu saldırıda 68 dirilik hayatını kaybetmiş, 144 can yaralanmıştı. 28 Ağustos 1995’te yapılan saldırıda ise 43 sivil ruhsuz, 84 sevimli yaralanmıştı.

Lahey’deki Sakat Yugoslavya Uluslararası Ukubet Mahkemesi (ICTY), alışveriş adına yapılan saldırıların Sırp birliklerince gerçekleştirildiğini kanıtlarla ortaya koyarken, katliamın sorumlularından Bosnalı Sırp komutan Dragomir Milosevic 29 yıl hapse mahkum edilmişti.

Saraybosna’nın kuşatılması ve abluka boyunca işlenen insanlığa alın taksirat nedeniyle Lahey’birlikte yargılanan sakat Sırp komutanlardan Stanislav Galic da müebbet delik cezasına çarptırılmıştı.

Saraybosna, 44 kamer süresince abluka altında tutulurken şehirde 2 bine yakını çocuk olmak üzere 11 bin 541 sivil hayatını kaybetmişti.Share: