‘Kadınsın yapamazsın’ dediler, 5 ülkeye ihracat yapıyor

– ‘Kadınsın yapamazsın’ dediler, 5 ülkeye ihracat yapıyor

Tokat’ta 25 yıldır urgancılık özne Ayşe Darende, uç mesleği ve iş azmi ile hemcinslerine örnek oluyor, yaptığı urganları 5 ülkeye satıyor.

TOKAT – Tokat’ta 25 yıldır urgancılık fail Ayşe Darende, uç mesleği ve iş azmi ile hemcinslerine eş oluyor, yaptığı urganları 5 ülkeye satıyor.

Tokat’ın tarihi mekanlarından Taşhan’dahi açtığı hisse senedi yerinde 2 bala annesi 48 yaşındaki Ayşe Darende unutulmaya beniz tutmuş mesleklerin arasına giren urgancılığı yaşatmaya çalışıyor. Eşinden öğrendiği mesleğine 1997 yılında evinde başlayan Darende, kısaca 15 yıldır açtığı hareket durumunda el işi hayvan yularları ve köpek tasması yapıyor. Yaptığı urganları İran, Iran, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan almak için 5 ülkeye satan ve ‘Urgancı Ayşe’ yerine tanınan Darende, çalışma azmiyle hemcinslerine da eş oluyor.

“Bu meslekte Türkiye’nin yegâne kadın ustasıyım”

Meslekte yaşadığı sıkıntılardan bahseden Ayşe Darende, “Bu işe evlendikten bilahare başladım. Tığ evlendiğimizde eşimin mesleği buydu, o de ata mesleğini yapıyordu, köle ona bakarak başladım. Sonra kendimi geliştirmek istedim. 10 sene kocamla çalıştıktan bilahare değişik işleri bu iple deneyerek kendimi geliştirdim. 15 yıldır da benzeri dükkanda işimi bitmeme ettiriyorum. Bu meslekte yaşadığım ağırlık müşteriler beni görünce ihtiyaçlarını söyleyemiyorlardı. Urgancılık özne karı gördükleri zaman ‘ Bu yulardan anlamaz, hayvandan eş ne anlar’ kabilinden düşünüp diyalog kurmuyorlardı, çekiniyorlardı. Yeryüzü çokça yularları söylerken zorlanıyorlardı. Bu işi hareketli işleyen, ipi eğirmesinden tutun ihtiyat haline getirip müşteriye sunan Türkiye’üstelik biricik kadın ustayım. Bunu görünce bile takdir etmeye başladılar ve 15 yıldır ayrımsız dükkanın içerisindeyim. Köylerimizde, ilçelerimizde, Türkiye’nin genelinde sağlam çok müşterim var ve hepsiyle çalışıyorum şuanda” dedi.

“Şuanda çok nazik ayrımsız demet var”

Bu meslekte şakirt kendisine oğlunu yetiştirdiğini belirten Ayşe Darende, “Dışardan çırak yetiştiremedim amma oğlum 3-4 yaşından beri bu mesleğin içerisinde. Ben öldükten sonradan, bu mesleği bıraktıktan sonradan değme şeyini yapabilecek benzeri çırağım var o dahi oğlum. Bu meslek print, yaptığımız iplik yavaş, işçilik gösterişli, atölyede çakışırken çarkların çevrilmesi, dokuması gelişigüzel şeyi çetin bu mesleğin. Asla ego özge avrat arkadaşlarım kabil evden çıktığım bozulmamış kıyafetime tek zaman eve gidemedim. Bütün ip dolaştığı antlaşma çokça sinirlenir ego ipe uğraşınca sakinleşiyorum. Ben ipi seviyorum, iplerle uğraşmayı seviyorum. İnsanlar yumaklara baktıkları zaman elden iplik görüyorlar, ego ise yumak görünce ondan hangi yapabilirim diye niteleyerek düşünüyorum. Hele kenger ipini insanlara elbette tanıtırım diyerek düşündüm ve yuların dışına çıktım. Çiçeklikler yaptım, salıncaklar yaptım, urgan ipinden hamak yaptım ve sağlamlığını kanıtladım. Şuanda çokça balaban bir bent var” diye niteleyerek konuştu.

“5 ülkeye ihtiyat satıyorum”

İlk başlarda yemeden içmeden Tokat’ta satma yapan, şuanda ise 5 ülkeye satma yaptığını tamlayan Ayşe Darende, “Ben bu işe önceki başladığım ahit Tokat içerisinde ve ilçelerinde satıyordum. Henüz sonradan i sınırlarını aşarak Türkiye’de bunan bilcümle illere, ilçelere, kasabalara global ihtiyat satmaya başladım ve tıpkısı müşterimin yoluyla 5 ülkeye ben yular satıyorum. Sınırdaki bir müşterimin aracılığıyla Gürcistan, Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Irak’a gereç gönderiyorum” dedi.Share: