Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı ivinti ihlal tayin sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı yordam ihlal tespit sistemi” devreye girdi

YOZGAT Talih genelinde 4 bin 628 kilometrelik defa ağında “Averaj çabukluk ihlal tayin sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat beyninde hep 146 kilometrelik yol ağında hız koridoru oluşturuldu.

Begayet hızdan ufuk yaşanan trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını hatırlamak üzere “Sayı Farkı Sürat İhlal Tespit Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Gidiş Geliş Güvenliği Strateji Belgesi doğrultusunda birçok bölgede tamamlandı. Projenin mutluluk geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri kalkmak amacıyla toplam 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki kara yolu ağında sayı farkı sürat ihlal tespit sistemleri kuruldu. Makul bölgelere trafik işareti ile ikaz levhaları yerleştirildi ve sürat ihlallerine müteveccih kendisine gidiş geliş denetimleri üstelik uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında trafik güzergahında hız ihlal belirleme sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Güven Müdürlüğü Havza Trafik Fal Yazıhane Müdürlüğü ekipleri de averaj cevvaliyet koridoru geçerli bölgelerde sürücüleri durdurarak hem hep üzerine bilgilendirmelerde bulundu hem birlikte gidiş geliş kurallarına uymaları konusunda sürücüleri uyardı.

“Ortalama ivinti ihlal tespit sistemini ilk kez duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan sürücü Özkan Toker, averaj çabukluk ihlal tayin sistemini ilk kez duyduğunu söyleyerek, “Vatandaş açısından çok domuzuna tıpkısı aplikasyon. Bizler de sürücüler yerine kurallara uyarız ve kazaların henüz az seviyeye inmesine havari oluruz. Ülkemizde serencam zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar haddinden fazla keskin çokça özen etmemiz lazım. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu kök kaybımızın olamaması bizim için henüz ferah peki” dedi.

“Duygusal taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise hız konusunda tetik olduklarını belirterek, “Tabi ki tığ bu ivinti sınırlarına uymak zorundayız. Tığ duygusal taşıyoruz ve sınırlanmış uymak zorundayız. Yollarda uyarı levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik misil ağında ivinti koridoru kullanılıyor”

Yozgat Toprak Gidiş Geliş Fal Şube Müdürlüğünde memur Komiser Ermiş Çetince üstelik mevki genelinde 4 bin 628 kilometrelik posta ağında ortama ivinti koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde bile 146 kilometrelik defa ağında ivinti koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin averaj hız tespit ihlal tabelalarını gördüklerinde daha titiz ve hassas olmalarını irade ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarını önlemede, süratle mücadelede yordam koridorlarından yararlanmak yoluyla gidecekleri yere kontrollü bir şekilde gitmelerini irade ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında seçme ant yordam kurallarına uymalarını istiyoruz fakat EDS VE PTS yazılarını gördükleri ant vakit kaybetmeden aynı noktada sürat ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri süresince hız ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine düz verdi.

“Cezalar plakalara kendi kendine yazılıyor”

Ortalama cevvaliyet ihlal tayin sistemi hakkında brifing birlikte mevcut Çetince, “Sürücülerimizin gidiş geliş kurallarına ve yordam limitlerine uymalarını murat ediyoruz. Sayı Farkı yordam ihlal tespit sistemimiz, iki dideban arasındaki kameralarla araçların methal ve çıkış belgesi saatleri ölçülerek sayı farkı hızı tespit ediyor ve tamlanan kilometre ve tamlanan saat aralığından elan er vasıta girmiş olursa tümce resen olarak komütatör plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: