Balıkesir’de katışıksız üreticilerine 3 bin kapçık dağıtıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi eliyle kentte halis üreticiliği yapanlara 3 bin kovan desteği verildi.

Türkiye Münezzeh Yetiştiricileri Eşkâl Birliği Başkanı Saf Delice, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Arı Beyi ve Sili Ürünleri Istihsal Merkezi’nde kapçık dağıtımı için planlı törende, arıcılara makul alanların ve akilane girdilerin realizasyon edilmesi gerektiğini söyledi.

Küresel abuhava değişikliğinde insana genişlik gerekli olan şeyin günahsız olduğunu belirten Mecnunca, şöyle konuştu:

“Üç arımızın ıslahı bitirilmiştir, beş arımızın da düzelti çalışmaları dört sene önceki başlatılmıştır. Yavaş tıpkısı ekibimiz var, tığ arılarımızın, bulunduğu alanlarda korunup ıslahının yapılması tarafındayız. Yoksa dünyada münezzeh varlığı üstüne ve bal üretiminde ikinci sırada, çam balında bir numara tam olmamıza karşın Arjantin’den, ABD’den, Almanya’dan temiz getirip dağıtılmasını kabul edilebilir bulmuyoruz. Bu nedenle Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalara kapela çıkartıyor, teşekkürname ediyoruz.”

Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan de kentteki arıcılara değme devir bindi olacaklarını dile getirdi.

Amaçlarının arıcıların maliyetlerini azaltıp teşvik etmek olduğunu ifade fail Yılmaz, “Balıkesir’birlikte acı balcı yoktur. Balıkesir, balın en iyisini üretir. Balıkesir’den balı desise, sıhhati şifayı bul mantığıyla altyapıyı hep beraber oluşturmamız lazım.” diye konuştu.

Yılmayan, arıcılıkla ilişik değişik projelerin ilerleyici süreçte hayata geçirileceğini üstelik sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Balıkesir’in kent merkezi ve ilçelerinden mevrut arıcılara 3 bin kovan dağıtıldı.

Törene, Karesi Kaymakamı Metanetli Arslanbaş, Altıeylül Şehremini Hasan Orion, Karesi Şehremini Dinçer Orkan, Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Iz Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Oğuzhan İlban, İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan ile halis üreticileri katıldı.Share: