Balıkesir Eğitim Mutfağı kuruluyor

??????? Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehir mutfağının zenginliklerini tanıtmak ve tüm dünyanın beğenisine arz etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi, gastronomi alanında yapılan çalışmaların akademik zemine yayılarak elan aç yürütülmesi için Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Kılgılı Ulum Fakültesi ile teşrikimesai protokolü imzaladı.

Şehrin ezgi değerlerinin geliştirilerek korunmasını, bölgenin zirai ürünlerinin millî ve uluslararası düzeyde tanıtılmasını ve pazarlanmasını hedefleyen protokol kapsamında “Balıkesir Yetişek Mutfağı” kurulacak.

Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Alanında Yaygın Eğitim Faaliyeti Eş Bakım İşbirliği Protokolü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan ve Burhaniye Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuzhan İlban eliyle imza altına alındı.

Protokol kapsamında kurulacak Balıkesir Terbiye Mutfağının beraberinde Büyükşehir Belediyesinin gastronomi ve aş damı sanatları üstüne gerçekleştireceği eğitim bilimi faaliyetlerine akademik destek sağlanacak.

Tarımsal ürünlerin tanıtımına ve pazarlanmasına dahi katkı sunması muhtemel protokolle ilişkin açıklama işleyen Genel Sekreter Küçükkaptan, “Balıkesir mutfağının korunması ve ati nesillere bırakıt namına aktarılmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda Büyükşehir Uray Başkanımız Sayın Yücel Yılmayan öncülüğünde belediye kendisine majör çalışmalara imza atıyoruz. Bu iş birliği protokolü birlikte bunlardan biri. Şehrimizin ürünlerini markalaştırarak tanıtalım istiyoruz. Emekleri ve destekleri için Başkanımız Yücel Yılmayan’a ve üniversitemize teşekkürname ediyorum.” ifadesini kullandı.

Share: