Bakan Nebati: “İhracatımız Cumhuriyet Altını tarihimizin rekorunu kırdı”

Vekil Bitkisel: “İhracatımız Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı”

“Bu yılın önce şeş ayında yüzdelik 7,5 büyümeyi başardık”

“Türkiye, toptan ölçekte evvel 30 iri ihracatçı mutluluk süresince ihracatını en haddinden fazla zait 6. devlet oldu”

“Yükselen pahalılık ve avlu pahalılığına cebin vatandaşlarımızı koruyacak politikaları çarçabuk uyguladık”

“Ülkemizde enflasyonu kalıcı yerine gene beraberce yeneceğiz”

SAKARYA Sakarya’birlikte katıldığı programda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “2020 yılında, acun ekonomisi daralırken, bizler yüzde 1,9 büyümeyi başardık. 2021 yılındaysa ekonomimiz yüzde 11,4 ile hem 12 almanak selis tahaccüm sürecini bitmeme ettirdi hem da akıbet 50 yılın arz faziletli büyüme rakamına ulaştı. Böylecene, ülkemiz bir nice erdemli gelirli ülkenin tahaccüm oranlarını birlikte ikiye katladı. Bu yılın evvel altı ayında bile yüzdelik 7,5 büyümeyi başardık. İhracatımız 2021 yılında yüzde 33 oranındaki artışla Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı. Böylelikle, Türkiye, toptan ölçekte önceki 30 balaban ihracatçı ülke içinde ihracatını yer çok zait 6. mutluluk oldu” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde düzenlenen benzeri programa katıldı. 21. yüzyılın tarihe ‘krizler çağı’ yerine geçeceğini tamlayan Icra Vekili Nebati, tekmil dünyanın küçülmeye gittiği zamanda Türkiye ekonomisinin rekor seviyelerde artış gösterdiğine değindi. Alınan önlemleri açıklayan Icra Vekili Bitkisel Türkiye’nin bu yılın ilk şeş ayında dahi yüzdelik 7,5 tahaccüm oranıyla bir nice efdal gelirli ülkenin büyüme oranlarını ikiye katladığını anlatım etti. Nebati, Ekonomi yönetimi adına, yarının ateş parçası Türkiye’si üzere bir yandan bütçe disiplinini sürdürürken sair yandan bile vatandaşlara yönelik hizmetlere, Ar-Ge’ye ve ülkenin tahaccüm ile kalkınma potansiyeline katkı sağlayacak yatırımlara bitmeme edeceklerini söyleyerek, istihdam rakamlarıyla ilişik heybetli veriler paylaştı.

“Birlik insanlığı etkisi altına düz krizler, yapısal dönüşümlere dahi sebep oluyor”

Türkiye Iktisat Modelinin doğru zamanda atılan dirimsel ayrımsız hamle olduğuna değinen Bakan Nebati, “2008 küresel mali krizi; arkası sıra güneş tacı virüs salgını ve son kendisine bile Rusya-Ukrayna Savaşıyla başlayan Enerji Krizi zımnında zarfında bulunduğumuz 21. çağ tarihe belki birlikte “krizler çağı” kendisine geçecek. Hele güneş tacı virüs salgını kadar hızla yayılıp yekpare insanlığı etkisi altına düzlük türden krizler, birlikte değişik strüktürel dönüşümlere üstelik sebep oluyor. Örneğin; zaman yaşanan enerji krizi, mütenavip enerji kaynaklarına olan yönelimi üstelik artırmıştır. Mavera yandan, müstevli sonrasında hızlanan dijitalleşme süreci, istihsal modellerimizden mali hizmetlere, eğitimden gündelik hayatımıza büyüklüğünde, güzel değişimleri üstelik beraberinde getiriyor. Böylesine kriz ve dönüşümlerin yaşandığı ayrımsız çağda, sorunları aşabilmek için seçkin zamankinden değişik siyaset ve yöntemler geliştirilmesi iri önem kazanıyor. Bu anlayışla, geçtiğimiz hafta İstanbul’üstelik, Konuşu Inkılap Zirvesi’nde, dünyanın ciharıyek yanından etkili akademisyenlerle tıpkı araya geldik. Altın akademisyenlerle gerçekleştirdiğimiz istişarelerde, uygun kaldığımız konulardan biri üstelik salgın sonrası dünyanın ülkemize balaban fırsatlar sunduğu yönündeydi. Cumhurbaşkanımız liderliğinde, sonuç 20 yılda gerçekleştirdiğimiz mega enfrastrüktür yatırımlarının da sağladığı nazik avantajla, ülkemizin eskimemiş dönemde lehçe benzeri tedarik merkezi kendisine öne çıkma potansiyelinin haddinden fazla efdal olduğunu değerlendirdik. Oluşan bu tarihi fırsat karşısında; ülkemizde uyguladığımız iktisat politikalarının, gelişmekte olan özge ülkeler üzere da nüsha teşkil edebileceğini çok sayıda zirve katılımcısı değişik vurguladı. Gerçekte bu safiha, bizim envestisman, istihdam, üretim ve dış satım odaklı tahaccüm stratejimizin, yani Türkiye Tutum Modelimizin dahi ne büyüklüğünde akıllıcasına tıpkı zamanda atılan dirimlik bire bir girişim olduğunu, tıpkısı öğün daha ortaya koydu” dedi.

“Eleştiri benzeri eşiğin önündeyiz”

Cemi acun küçülmeye giderken Türkiye’nin erdemli oranlarda büyüyen ekonomisine ilgi calip Nebati, “Kimi çevreler, bu transformasyon sürecinde uygulamaya aldığımız politikalarımızı neredeyse ideolojik tıpkısı saplantı düzeyinde eleştirmişlerdir. Ancak, eksiksiz acun küçülmeye giderken faziletli oranlarda büyüyen ekonomimiz, rekor seviyelerde artım gösteren istihdam ve dış satım rakamlarımız, acun ekonomilerinden fazlalık yönde ayrışmamızı sağlayarak öngörülerimizi doğru çıkarmıştır. Biliyoruz kim toplumlar aktif tıpkı yapıya sahiptir ve bu çatı devir süresince daima değişir. İhtiyaçları, öncelikleri, hedefleri ve bunlara sadık namına uygulanan ekonomi politikaları dahi farklılaşır. Fiilen başka bazı ülkeler de bugün, ortodoks adına anlatım edilen, akseptans görmüş, ana debi tutum politikalarını sorgulamaya ve kendilerine saf koşullara göre farklı siyaset setlerini devreye almaya başlamıştır. Biz, Cumhurbaşkanımız liderliğinde, toptan konjonktürü da gözeterek, yarının elan ateş parçası Türkiye’sini düz yazı ika yolunda, rotamızı insanımızın işinden ve aşından, ülkemizin büyümesinden ve güçlenmesinden yöne çizdik. Geçmişe dönüp baktığımızda, 18. yüzyılda ortaya sâdır uran devriminin, bütün dünyada trafo bir kritik eşik olduğunu görürüz. Bu dönüşüme basamak uyduranlar, bugünün gelişmiş ülkeleri konumunda olanlardır. Zaman da benzeri şekilde ciddi benzeri eşiğin önündeyiz. Sınai ekonomilerin her an hikmet ekonomisine dönüştüğü, firmaların uluslararası pazarlarda kompetitif olabilmek için temas alanda inovasyon yapmaları ve teknolojiden faydalanmalarının elzem hale geldiği benzeri süreçten geçiyoruz. Politika ve uygulamalarımıza yön tayin ederken, kül bu dönüşümleri üstelik özgür surette göz önünde bulundurarak adımlarımızı atıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Bu yılın evvel şeş ayında yüzde 7,5 büyümeyi başardık”

İhracatın 2021 yılındaki yüzde 33 oranındaki artışla Cumhuriyet Altını tarihinin rekorunu kırdığını rapor fail Icra Vekili Bitkisel, “Özge yandan, mevcut toptan akse ortamının negatif etkilerini bile en uzuv indirecek politikaları bir lahzada hayata etmek bütün ülkeler üzere önem kazanıyor. Bihakkın müstevli döneminde, mali kısıtlar dolayısıyla bir nice mutluluk; vatandaşlarını desteklemek ya de yatırımlarını sürdürmek arasında tercih yazmak zorunda kaldı. Fakat, bizler, ülkemizde hem vatandaşımızın yanı sıra olduk hem birlikte yatırımlarımıza yordam kesmeden devam ettik. 2020 yılında, acun ekonomisi daralırken, bizler yüzde 1,9 büyümeyi başardık. 2021 yılındaysa ekonomimiz yüzde 11,4 ile hem 12 almanak selis büyüme sürecini devam ettirdi hem dahi son 50 yılın yeryüzü yüksek tahaccüm rakamına ulaştı. Böylecene, ülkemiz bir nice yüksek gelirli ülkenin büyüme oranlarını dahi ikiye katladı. Bu yılın geçmiş şeş ayında dahi yüzde 7,5 büyümeyi başardık. Salgının ardından, Rusya-Ukrayna savaşının illet olduğu erke krizi zımnında Avrupa’da alelhusus enerji okkalı birçok sektörde fabrikalar kapanırken bizler üretimimizi ve ihracatımızı artırmaya devam ediyoruz. İhracatımız 2021 yılında yüzdelik 33 oranındaki artışla Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı. Böylece, Türkiye, küresel ölçekte önce 30 iri dış satımcı büyüklük ortamında ihracatını en haddinden fazla zait 6. mutluluk oldu. Bu 6 ülkeye baktığımızda; Rusya, Müttehit Zenci Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Brezilya erke ve mal ihracatları sayesinde bu sıralamada yer alırken, Türkiye’nin sanayi ağırlıklı ürünlerle bu sıralamaya girmesi hamur ayrımsız başarıdır. Bu yılın Sülale-Eylül döneminde dahi ihracatımız yüzdelik 17 oranında artarak bulunan konjonktüre karşın zihayat artışını sürdürmeye devam etti. Üretimdeki ve ihracattaki canlı performansımızı istihdam rakamlarında da muntazır olmak olabilir. Bütün istihdamımızı salgın dönemine kıyasla yaklaşık 5,3 milyon yabanlık artışla 2022 yılı Temmuz kocaoğlan itibarıyla kısaca 30,6 milyon kişiye çıkardık. Bu istihdam sayısı bile Cumhuriyet Altını tarihimizde gine tıpkı rekor anlamına geliyor. Bizler, salgın ve cenk sonrası dönemde şekillenen eskimemiş dünya düzeninde karşımıza sâdır fırsatları Türkiye Ekonomi Modeli’nin munzam zer ve mutluluk muhik üretim anlayışıyla bildirme dolgunca şekilde değerlendirebilmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlarımızı koruyacak politikaları kolaylıkla uyguladık”

Vekil Bitkisel, “Biz, bu öncelikleri belirlerken, bilcümle dünyada erdemli eşit artışları benzeri sorun olmaya başlamıştı. İlk aşamada salgın boyunca duran tüketimin gine canlanmasıyla, murat artışının bozukluk olduğu şişkinlik, 2022 yılı itibarıyla enerji ve değişik emtia fiyatlarındaki artışlar nedeniyle en taraflı tıpkı yapıya dönüştü. bununla birlikte döviz kurundaki çoğalma ve para şişkinliği beklentilerindeki bozulmaların etkisiyle güçlenen atalet da enflasyon üzerinde enerjik oldu. Biliyoruz ki 80’lerde ülkeler faziletli getiri politikasıyla enflasyonu düşürmeye çalıştı. Ancak bunu sükûnet ve faziletkâr başıboşluk oranları gibi hazin bedeller ödeyerek gerçekleştirdiler. Antrparantez, kâin konjonktürde, mütezayit global enflasyona cebin Kalıp Bankalarının ürem oranlarında artışa gitmesinin, ekonomilerde durgunluğa ve gelir adaletsizliğine etmen olacağı esasta öngörülen tıpkı durumdu. Filvaki son dönemde arsıulusal kuruluşlar birlikte bu konuda seslerini yükseltmeye başladı. IMF Başkanı, ESIR Format Bankası’nın ürem açık artırma politikalarının, dünyanın ansız kalanı üstünde nekahet etkisine hastalık olabileceğini belirterek bu süreçte FED’i akıbet basamak sakınımlı ve tetik olmaya çağırdı. Bizler, elhak Türkiye Iktisat Modelimizi tasarlarken sakinlik ve faziletkâr aylaklık sorunlarıyla yine karşılaşmamak için, üretim ve istihdamı önceledik. Ancak yükselen para şişkinliği ve sahn pahalılığına alın vatandaşlarımızı koruyacak politikaları tezce uygulamaya almayı dahi banko ihmal etmedik. Değer istikrarını, bütün tutum politikalarımızın merkezinde konumlandırarak, geçmişimizdeki bu sükse hikayesini Türkiye Yüzyılı’nda kalıcı hale getirmeye kararlıyız. Enflasyonla olan mücadelemizde, tutum politikasının tam araçlarını, mevcut koşulları dikkate alarak arz etken şekilde kullanacağız. Ülkemizde enflasyonu mihman yerine esasen beraberce yeneceğiz” ifadelerini kullandı.

“Tarihimizde ilk defa bildirme iyi 40 mutluluk içerisinde meydan aldık”

Yatırımı, üretimi ve rakiplik ortamını destekleyen rüşvet politikalarını kararlılıkla bitmeme ettireceklerini aktaran Nazır Nureddin Nebati, “Bayağı 2022 yılında Küresel İnovasyon Endeksi’nde ayrımsız esbak yıldaki muvaffakiyetli performansımızı sürdürerek 37. sıraya yükseldik. Böylelikle indeks sıralamasında tarihimizde ilk kez sunma iyi 40 devlet içerisinde yer aldık. Girişimcilik Endeksi’ndeyse 137 mevki içre 44. tam meydan alıyoruz. Sürdürülebilir üretimin bakir ve balaban yatırımlar gerektirdiği; bunun dahi finansman ihtiyaçlarını ortaya çıkardığının farkındayız. Bu ihtiyaçlar karşısında öncelikle TL’ye olan güveni artıracak, mali istikrarın devamlılığını sağlayacak ve envestisman ortamını iyileştirecek yönde adımlar attık. Peşi Sıra hususi sektörün yaratıcı alanlara envestisman yapmasını sağlayacak seçmeli güven politikalarımızı üstelik devreye aldık. İhracatın büyümeye fazlalık katkısını göz uğrunda bulundurarak ihracatçılarımıza müteveccih bindi paketleri açıkladık. Finansal desteğe yeryüzü haddinden fazla ihtiyaç duyan KOBİ’lerin yeşil ve sayısal dönüşümlerini tavlandırmak amacıyla bir nice destek paketini hayata geçirdik. Teşvik ve desteklerimizde yeşil üretime yönelik Ar-Ge faaliyetlerine öncelik vermeye başladık. Tutum yönetimi adına, yarının dinamik Türkiye’si için bire bir yandan bütçe disiplinini sürdürürken sair yandan dahi kaynaklarımızı vatandaşlarımıza müteveccih hizmetlere, Ar-Ge’ye ve ülkemizin büyüme ve kalkınma potansiyeline katkı sağlayacak yatırımlara aktarmayı sürdüreceğiz. Alelhusus doğru sektörün zinde büyümesi ve finansal kendisine güçlenmesi için kaynak destekli kefalet sistemi karışma elimizdeki kamu enstrümanları etkin şekilde kullanacak ve sektörün finansmana erişimini arttıracağız. Dolarizasyonla mücadelemizi artırarak ülkemizin düzem riskine cebin kırılganlıklarını minimal düzeye indireceğiz. Girişim ekosistemini geliştiren ve yeni tohum girişimlere envestisman yapılmasına evleviyet veren tıpkı yapının kurulmasını sağlayacağız. Yatırımı, üretimi ve rekabet ortamını destekleyen idrak politikalarımızı kararlılıkla bitmeme ettireceğiz. Amme alımlarının kaldıraç etkisinden yararlanarak yerli sanayinin desteklenmesine devam edeceğiz” dedi.

Share: