TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak, ilkgüz ayında meydana gelen 43 bin 734 gidiş geliş kazasında 18 bin 570 gönül yaralandı, 214 hayat birlikte hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Güvenlik Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, eylül ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaymakamlık görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i âdem, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı tevessül etmek için bütün 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 dirilik yaralandı, 214 gönül da hayatını kaybetti. Yılın evvel 9 ayında, trafik kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e imdi. Eylül ayında arz çokça ilçe trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişioğlu, yaralanmalı ve maddi hasarlı mecmu 5 bin 376 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 6 birey hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Sunma beş altı kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Ilkgüz 21 bin 38 sürücü alkollü yerine açar kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 vesile ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Trafik Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli da meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle seyir halindeki iki kişinin konusunda nöbet kenarındaki tıpkı ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 yaşama hafif yaralandı. Nevşehir’birlikte sürücüsünün kontrolünden sâdır araba, orta refüje çıkarken bu tam yolun karşısına boşlamak talip 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise esasen sürücüsünün kontrolünden sâdır makine, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle revan bire bir yaya çarptı. Sâri, otomobilin çarpmasıyla kısaca 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN ERKEKLIK ORGANI GÖRÜLEN ÇOBAN HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında sunma yoğun tanidik çoban hataları Gidiş Geliş Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını posta, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, uç geçit ve kaplamanın sınırlı olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, ahit kurallarına uymamak, al çerağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez gidiş geliş işareti bulunan yerlere kabul etmek, sâri ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü güçleştirmek, alkollü adına çevirgeç eksiltmek, baş döndürücü lahzada kurgu ahzetmek, geçme yasağı olan yerlerden bozmak ve falsolu şekilde veya haram olan yerlere otopark gitmek.?

Share: