Bakan Acılı, Malatya’da Beydağı Arızi Barınma Merkezi’nde konuştu Açıklaması

Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Izdıraplı, depremin yıkıma sebep olduğu illerden bugüne kadar Vekâlet kayıtlarına 1915 refakatsiz yavru kaydedildiğini, bunların 1718’inin ailelerine tasdik edildiğini, kimliği belirlenemeyen yavru sayısının ise 42’ye gerilediğini bildirdi.

Icra Vekili Izdıraplı, Malatya programı kapsamında AFAD Eş Güdüm Merkezi ile Teknokent Taşımalık Alanını görüşme etti, depremzedelerin arzu ve isteklerini dinledi.

Mişmiş Park Yeri Çadırkent’e sabık Nazır Acılı, Battalgazi Belediyesi Kadın Kooperatifi üyesi kadınlarla benzeri araya geldi, ayrıntılar amacıyla psikososyal destek verilen bölgeyle içtimai markette incelemede bulundu.

Ayni bağışların akseptans edildiği depoyu dahi gezen işleyen Yanık, Beydağı Arızi Tahaffuz Merkezi’ne geçerek Uluslararası Down Sendromu Federasyonu ve İyiliğe Uçanlar Derneği işbirliğinde hususi gereksinimli dallar için hazırlanan “koyuverme evlerinin” açılışını gerçekleştirdi.

Buradaki konuşmasında depremde ve selde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara şifa ve Türk milletine başsağlığı dileyen Izdıraplı, 21 Mart Acun Down Sendromu Farkındalık Günü’nü anımsatarak bugün ferişte kalpli çocuklarla birlikte olduklarını söyledi.

Özürlü bireylerin aileleri üzere mola evlerini açtıklarını kaydeden Acılı, “Sakat kardeşlerimizin ara geçirecekleri, bilirkişi arkadaşlarla terbiyevi ameliyat yapabilecekleri ıtlak evlerimizi konteyner ve deri kentlerimizde önümüzdeki süreçte yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bakanlık adına Türkiye Kıran Engelleme Planı kapsamında kıyamet ve acil nitelik hallerinde “psikososyal destek çalışmaları” ve “ayni müzaheret depo yönetimini ulaşmak” tevessül etmek için iki kebir sorumlulukları olduğunu kaydeden Yanık yürüttükleri sonuç çalışmalarla ilişik dijital verileri paylaştı.

Üzüntülü şunları kaydetti:

“Zaman itibarıyla bilcümle deprem bölgelerinde 11 ilde 4 bin 808 personelimizle kısaca 1 milyon 200 bin vatandaşımızla müzakere gerçekleştirmişiz. Deprem bölgesinden vatandaşlarımızın ayrıksı illere dağıldıkları, yoğunlaştıkları yerler var. Oralarda de depremzede vatandaşlarımızın takibini yapmaya, bindi mekanizmalarını güçlendirmeye devam ediyoruz. Oralarda üstelik 5 bin 213 psikososyal destek personelimizle 550 bine mail konuşma yapmışız. Toplamda 10 bin 21 personelle tahminî 1 milyon 800 bin civarında vatandaşımıza psikososyal bindi çalışması yapmışız. Akut dönemi bitirdikten sonra inşallah önümüzdeki 2 yılı çok kırıcı bir biçimde yeniden psikososyal destek çalışmalarıyla sürdüreceğiz.

Ayni bergüzar ve depo yönetimi kapsamında 3 bin 790 kıran acil durum toplumsal yardım personelimizle ve 641 aracımızla vatandaşlarımızın ana ihtiyaç malzemelerinin temini ve kendilerine ulaştırılma sürecini bitmeme ettiriyoruz. Halihazırda 71 ayni arkalama depomuz faaliyette. Dar dışından gelen malzemeler amacıyla gümrük kapılarına yakın noktalarda kurduğumuz 16 sınırlı dışı depomuz var. Toplamda 87 depoyla hizmetlerimiz bitmeme ediyor. Bakanlık adına bizim yönettiğimiz depolara 19 bin 99 tır malzemeyi indirmişiz. Şu dakika bakımından 203 sosyal marketimiz var. Toplumsal marketlerimizin konteyner kentler, deri kentler ve vatandaşlarımızın aceleci ulaşabileceği mahallelere kuruyoruz. 10 şerha de gezgin sosyal marketimiz var kim bunlardan şu anda 4 tanesi Malatya’de bakım veriyor.”

Bakanlık kendisine depremin hareketli olduğu iller ve ayrıksı illerdeki depremzedeler üzere mecmu 1 milyar 399 milyon 650 bin liralık yanıt ayırdıklarını nâkil Kederli, depremde kuruluşlarında artan yavru, engelli ve yaşlılarda temas fert kaybı ve yaralanma olmadığını, bunun kendilerine avunç olduğunu dile getirdi.

Refakatsiz çocuklarla ilgilendiren son verileri birlikte paylaşan Icra Vekili Acılı şöyle devam etti:

“Bugüne kadar Bakanlık kendisine bizim sistemimize 1915 refakatsiz çocuğumuz kaydedildi, bunlardan 1718’ini ailelerine doğrulama ettik. Halihazırda hastanede takibi yapılan bala sayısı 110. Hastanede tedavisi devam ederken 2 çocuğumuz maalesef hayatını kaybetti. Yapı bakımına aldığımız 85 çocuğumuz var halihazırda. Bünye bakımında olup üstelik halen kimliği belirlenememiş yavru sayısı 42. Berenarı faziletkâr sayılardan 42’ye büyüklüğünde getirdik. İnşallah o çocuklarımızın birlikte kimliklerini belirleme yazar eğer aileleri varsa onlara yansımak değilse kuruluşlarımızda bakımlarını devam ettireceğiz. Maatteessüf bunların dışında 411 çocuğumuzun dahi depremde mevt ettiğini tayin ettik. Bunlardan tıpkı kısmını ailelerine bilgisini, aynı kısmını teslimini yaparak süreci devam ettiriyoruz.”

Vekil Kederli’a AK Tümen Malatya Mebus Öznur Inmeli de haremlik etti.

Share: