Nazır Çokluk Acılı, hareket bölgesi Malatya’da incelemelerde bulundu

Icra Vekili Deniz Yanık, zelzele bölgesi Malatya’dahi incelemelerde bulundu

Üzüntülü: 11 ilde 4 bin 808 personelimizle tahminî 1 milyon 200 bin vatandaşımızla ülfet gerçekleştirmişiz”

“Depremzede ailelere gönderdiğimiz ödenek 1 bilyon 399 milyon 650 bin TL”

MALATYA Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Izdıraplı, depremden iri ölçüde etkilenen illerin başında düz kayran Malatya’de incelemelerde bulundu. Vekil Kederli, 11 ilde 4 bin 808 psikososyal destek ekibi ile kısaca 1 milyon 200 bin depremzede ile görüşüldüğünü belirterek, “Depremzede ailelere gönderdiğimiz ödenek 1 bilyon 399 milyon 650 bin TL” dedi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan asrın felaketinde balaban ölçüde hasar kayran Malatya’yı ülfet eden Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, taşımalık ve çerge kentleri müzakere ederek depremzedeler ile görüştü.

Teknopark yanındaki eğreti konteyner kentine evvel olarak revan Icra Vekili Bahir Üzüntülü, daha sonraları Malatya Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi’ndeki Keçe Kentti musahabe etti. Burada depremzede aileler ile yakından ilgilenen Icra Vekili Acılı, çocuklara de mail demet gösterdi.

Son namına Beydağı Arızi Barınma Merkezi’ne geçen Icra Vekili Yanık, burada dahi konteyner kentteki depremzedeler ile benzeri araya geldi. 21 Mar Dünya Down Sendromlular günü nedeniyle dahi buradaki down sendromlu bireylerle ayrımsız araya mevrut Nazır Yakın, burada yaptığı açıklamada, “Bugün 21 Mart. Benzeri taraftan sarsıntı bölgesindeyiz ama sair taraftan baharın önceki müjdesi özellikle bizim Orta Asya coğrafyamızda, Anadolu coğrafyasında 1000 yıllardır kutlanan tıpkısı Nevruz günü, vesair taraftan 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Haset. Bugün sunturlu kardeşlerim ile beraberiz.” dedi.

Deprem bölgelerindeki oba ve konteyner kentlerde bilcümle ihtiyaç guruplarına seslenme edecek çalışmaları sürdürdüklerini bile tamlayan Icra Vekili Yanık, “Bire Bir taraftan çocuklarımızla ait çocuk çadırlarımızı, kadınlarımıza hisse senedi atölyelerini öbür taraftan sakat ve buğulanmış vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını görecek aynı anlamda bakım birimlerini oluşturmaya çalışıyoruz. Mola evlerimiz onlardan birisi. Ailesinde özürlü birey olan ocak fertlerimiz, hele asıl babalar için yahut mânialı bireye hizmet veren yakını üzere günün belli saatlerinde bire bir ihtiyacı benzer, bir molaya ihtiyacı benzer, benzeri koku almaya ihtiyacı cins. İşte o özürlü kardeşlerimiz özellikle down, otizm üzere zihinsel mânialı kardeşlerimizin buralarda itlak evlerimizde sıra geçirecekleri bilirkişi arkadaşlarımızla alay malay ayrımsız anlamda terbiyevi operasyon toplumsal işler yapabilecekleri mola evlerimizi bütün otağ ve konteyner kentlerimizde inşallah önümüzdeki süreçte da yaygınlaştırmaya devam edeceğiz” ifadelerini söyledi.

Çok alçak benzeri zelzele sürecinin içerisinden geçtiklerinin dahi altını çizen Bakan Acılı, “Depremlerde 50 bine mümasil vatandaşın hayatını kaybetti. 11 şehrimizde kısaca 13 buçuk milyon vatandaşımız direkt depremden etkilendi amma ülkemizin dümbelek kalanıyla beraber 85 milyon adam, yaraları sarmaya çalıştığımız tıpkı dönemdeyiz. Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında biliyorsunuz facia ve evgin nitelik hallerinde iki cesim sorumluluğumuz var. Bunlardan birisi psikososyal bindi çalışmaları, diğeri ise ayni arkalama depo yönetimini ulaşmak” dedi.

Zaman bakımından bilcümle deprem bölgelerinde 4 bin 808 personel ile tahminî 1 milyon 200 bin vatandaşla ülfet gerçekleştirildiğini bile tamlayan Izdıraplı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yer Sarsıntısı bölgesi dışındaki yerlerde bile 5 bin 213 psikososyal bindi personelimizle 550 bine yakın mülakat yapmışız. Toplamda 10 bin 21 personelle kestirmece 1 milyon 800 bin civarında vatandaşımıza psikososyal destek çalışması yapmışız. Bu kapsamda 3 bin 790 ASYA Afet Acil Durum Sosyal Arkalama personelimizle, 641 aracımızla hizmetlerimizi vatandaşlarımızın esas gerekseme malzemelerinin realizasyon ve kendilerine ulaştırılma sürecini devam ettiriyoruz. Bugüne büyüklüğünde Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı yerine bizim yönettiğimiz depolara 19 bin 99 tır gereç indirmişiz. Şu zaman itibariyle 203 sosyal marketimiz var. 10 parça birlikte seyyah sosyal marketimiz var ki bunlardan şu anda 4 tanesi Malatya’bile bakım veriyor. Heterojen gider malzemeleri istinas, battaniye, ısıtıcı, yatak, tay, gıda kolisi gibi rastgele cins harcama malzemesini, cılız gıdayı vatandaşlarımıza iletiyoruz. Bugüne büyüklüğünde Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı yerine sarsıntı bölgesinde 10 ilimize ve 2 ilçemize dahil atılmak için 760 milyon, yer sarsıntısı bölgesi dışındaki 71 ilimize dahi 639 milyon 605 bin koyulmak için hep afet kapsamında gönderdiğimiz tahsisat miktarı 1 bilyon 399 milyon 650 bin TL.”

Deprem sürecinde kendilerini avuntu fail biricik unsurun ise bakanlıklarına merbut kuruluşlarda mütezayit yavru, engelliler ve yaşlılarından seçme can kaybı olmaması olduğunu söyleyen Izdıraplı, “Amma tedbiren önce günlerde onları müstacelen güvenli bölgelere boşaltma ettik ve henüz bilahare binaların katılık durumlarına göre onları yine bulundukları yerlere aldık” ifadelerine düzlük verdi.

Depremde kurtarılan refakatsiz çocuklar ile ilişkin dahi sonuç bilgileri paylaşan Yanık, “Bugüne büyüklüğünde Vekillik namına bizim sistemimize bin 915 refakatsiz çocuğumuz kaydedildi. Bunlardan bin 718’ini ailelerine tasdik ettik. Halihazırda hastanede takibi yapılan çocuk sayısı 110. Hastanede tedavisi bitmeme ederken ölüm eden çocuğumuz, iki çocuğumuz maatteessüf hayatını kaybetti. Yapılış bakımına aldığımız 85 çocuğumuz, halihazırda bulunan yapı bakımında olup de bibi henüz kimliği belirlenememiş bala sayısı 42. Oldukça erdemli sayılardan 42’ye kadar getirdik. İnşallah o çocuklarımızın dahi kimliklerini belirleme edip şayet aileleri varsa onlara ulaşmak değilse kuruluşlarımızda bakımlarını devam ettireceğiz. Maatteessüf bunların dışında 411 çocuğumuzun üstelik depremde emrihak ettiğini tayin ettik. Bunlardan bir kısmı ailelerine bilgisini aynı kısmını teslimini yaparak süreci bitmeme ettiriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Derya Kederli, çadır, konteynerkent, sıkıntılı ve otellerden ihtiyaç sahibi olduğunu belirledikleri 253 nemli ve 904 özürlü bireyi üstelik değişik illerdeki kuruluşlara kabul yazar burada bakımlarını sağladıklarını da sözlerine ekledi.

Share: