Artvin’de boğalara güreş öncesi tırnak bakımı

Artvin’bile boğalara güreş öncesi tırnak bakımı

Boğalar nallanıyor, kip güreşlere hazırlanıyor

ARTVİN – Artvin’da geleneksel namına planlı sevir güreşleri öncesi hazırlıklar başladı. Güreşlere spor yaparak hazırlanan boğaların, tırnak bakımını fethetmek üzere Artvin’e özel adına nalbant getirildi.

Artvin tarz ve ilçelerinde temas sene geleneksel olarak düzenlenen sevir güreşleri, bölgede balaban bir bölüm oluşturuyor. Esas, başaltı, büyükorta, küçükorta, kadem ve bağ doğmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen sevir güreşleri de bölgede gösterişli demet görüyor. Kele yetiştiricileri, 400 ile 950 kilogram ağırlığında olan boğaları büyük özenle bakıyor. Kentin bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası başta doğmak üzere ayrımlı arenalarda boğalarını güreştirecek olan boğa sahipleri, havaların ısınmasıyla hazırlıklara başladı.

Güreşlerde boğaların kudretli olabilmesi üzere aylar öncesinden boğalarına rüşvet, maden, testis, arık üzüm gibi hususi yemlerle besleniyor. Boğa sahipleri, benzeri zamanda günde 5 ile 10 kilometre koşun yaptırıyor. Boğalar, spor yaparken ayakları ‘incinmesin” diye niteleyerek de nallama işlemi yaptırılıyor.

İlk kez nalça çakılacak hayvanların ayakları temizlendikten sonraları nal çıban işlemi gerçekleştiriliyor. Henüz evvel nal çakılmış hayvanlarda ise çarkıt nalça sebebiyle uzayan veya çürüyen keski kesildikten sonra hayvanın ayağı temizleniyor. Özel nalça çivileri ile ayağa çakılan nallardan artan çiviler kesilerek boğalar spora ve güreşlere hazır arkaç geliyor.

“Boğacılık işi tabiiyet hırslı işidir”

Artvin’in Borçka ilçesinden iki boğasının tırnak bakımı amacıyla getiren Dayanabilen Zeytin, Artvin’da edebiyat gelmesiyle festivaller öncesi boğaları güreşlere hazırladıklarını ifade etti. “Spor öncesi keski bakımı yapılarak nal yara işlemi yaptırıyoruz” diyen Zeytin “Spor esnasında hayvan uymazlık görmemesi amacıyla nal berenarı yetişkin. Nalça çaktırmayla zaman başlar, daha sonra spor yapılır. 40 dönem ile 60 çevrim beyninde sürer. Sporuyla alay malay bazı besinler alır, rüşvet yemleme üzüm kurusu kadar. Elan sonraları boğamız amade olunca makul meydana boğamızı götürüp güreştiriyoruz. Boğacılık işi bu şekilde tabiiyet ve dinamit ile yapılıyor. Kimse bizim boğaları sevdiğimiz kabil sevemez. Görüyorsunuz hayvanın ayağına taş değmesin diye niteleyerek kilometrelerce uzaklıktan nalbant getirip nal çaktırıyoruz” dedi.

Bin 600 kilometreden boğalara nal derk etmek için geliyor

Görgülü’dan mevrut 35 almanak Nalbant Turgut Okumuş ise yaptığı açıklamada “35 yıldır bu işle uğraşıyorum. Mesleğim hayvanların keski bakımlarını fethetmek. Buraya hususi davet üstüne geliyorum. Bin 600 kilometre sefer yapıp buradaki güreş boğalarının keski bakımlarını yapıyoruz. Yılda iki kere Artvin’e geliyorum. 15 periyot kalıyorum kısaca 150 boğanın tırnağına nalça takıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: