Sular altında kalacak olan ilçede yıkımlar bitmeme ediyor

Sular altında kalacak olan ilçede yıkımlar devam ediyor

İlçenin yıkımlar öncesi ve sonraki evinsiz açıktan görüntülendi

ARTVİN – Artvin’de baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçesinde yıkımlar devam ediyor. İlçenin yıkımlar öncesi ve sonraki abur cubur havadan görüntülendi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle eğin yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci bildirme erdemli barajı olan Yusufeli Barajı 22 Son Teşrin tarihinde su tutmaya başladı. Baraj kapaklarının kapanmasıyla, su düzeyi 78 metreyi buldu, depolanan akarsu miktarı ise 83 milyon metreküpe ulaştı.

Su seviyesi herhangi bir zaman yükselmesiyle esmer yolları başta kalkmak amacıyla baraja andıran köylerdeki evler ve mahalleler birer birer sular altında kalıyor. Yıpranmamış iskân namına taşınma işlemi neredeyse tamamlanırken, boşaltılan konutlar ve amme kurumlarına ilişik binalar hurdaları amacıyla yıkılıyor.

İş makinesi eşliğinde gerçekleştirilen yıkımlar, akarsu seviyesinin kaza merkezine ulaşmadan tamamlanması planlanıyor. 2013 temeli atılmış Yusufeli Barajı, çalışmaları 9 yıl sürdü. 22 Kasım 2022 tarihinde su tutmaya başlayan Yusufeli barajı öncesi ve sonrası alarga görüntülendi.

Share: