Adaşının kalbiyle güç tutunan Asel bebeğin daha çok yüzü gülüyor

Iye Üniversitesi (EÜ) Hastanesinde, ayrımsız gözyaşı ve isimdeki akıl ölümü gerçekleşen bebekten alınan kalbin nakledilmesiyle sağlığına munsap 2 yaşındaki Asel Adıyaman ve ailesi, geçirdikleri şiddetli günleri geride bıraktı.

İzmir’dahi güçlü Mürsel ve Merve Adıyaman çifti, doğumundan 4 ay sonraları afiyet sorunları yaşamaya başlayan çocukları Asel’i tedavi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yavru Hastanesine götürdü.

Tetkik ve kontrollerde ruh kasında hasar oluştuğu belirlenen Asel Lina Adıyaman, yaklaşık 1 sene EÜ Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümünde takip edildi.

Kalbinde yaşadığı tutku rastgele güzeşte dolaşma kalan ve bu genişlik başka organlarını bile etkileyen Asel süt kuzusu, güzeşte mayısta Afiyet Bakanlığı marifetiyle ivedili önsezi nakli listesine makbuz. Tedavisi hastanenin kilolu bakımında devam eden Asel bebeği hayata bağlayan olgun ise Konya’dan geldi. Balkondan düştükten sonraları karın ölümü gerçekleşen bire bir yaşta ve tıpkısı isimde olan aynı bebekten alınan ihtisas, temmuzda Veli Üniversitesinde gerçekleştirilen operasyonla İzmirli Asel’e nakledildi. Muvaffakiyetli geçen ameliyatın arkası sıra ayrımsız müddet hastanede kalan Asel çağa, ağustosta taburcu edildi.

Asel bebek, annesi ve babasıyla bu nöbet hastaneye kendisini operasyon eden his nakli ekibini konuşma üzere geldi. Asel çağa, babasının kucağında doktorlarını gülen gözlerle izlerken, EÜ Rektörlüğü tarafından ihsan edilen gülgûn bisikletini ise yanından ayırmadı.

“Gülmesi ve neşesi bundan sonra arttı”

Baba Mürsel Adıyaman, AA muhabirine, taburcu olduktan bilahare ilk kez hastaneye geldiklerini ve çok duygulandığını söyledi.

Bebeklerinin esenlik durumunun mebzul olduğunu tamlayan cet Adıyaman, şöyle devam etti:

“Operasyon sonrası toparlandı, sahn kalitesi arttı. Enerjisi hesabına geldi ve onun mutluluğu tamlık ailemize yansıdı. Benzeri organın ne büyüklüğünde koskocaman olduğunu kızımızda daha bol anladık. Hastanede duygu yetmezliği aktif haddinden fazla yavru var, umarım hepsine aza çıkar ve bu mutluluğu yaşarlar. Bu bahtiyarlık tanım edilemez. Henüz önceleri aşındırmak yemiyordu deminden iştahı açıldı. Yemeği reddetmiyor o de bize mutluluk veriyor. Gülmesi ve neşesi artık arttı. Çıktı bizimle iyicene konuşuyor.”

“Onların ‘evet’ demesiyle kızımın hayatı kurtuldu”

Esas Merve Adıyaman ise doktorların bebeklerinin yaşaması amacıyla çok mücadele ettiğini anlattı.

Aza bağışında bulunan aileyle görüşmeye bitmeme ettiklerini dile getiren Adıyaman, şunları kaydetti:

“Haddinden Fazla iyi insanlar, hassaten bu yaz gelip Asel’i girmek istiyorlar. Kızımızla ilk kânun buyurmak istiyorlar. Kendilerini İzmir’e nida ettik. ‘Asel dahi imdi sizin tıpkı kızınız.’ dedik. Sonuçta onların ‘evet’ demesiyle kızımızın hayatı kurtuldu. Sonsuz Asel’den malumat sahibi oluşmak istiyorlar. Daima onlara fotoğrafını ve videolarını atıyorum. Haddinden Fazla güzelce yorumlarda bulunuyorlar. Aileyi çok sevdim, inşallah ömrümüzün sonuna kadar dahi o bağı devam ettireceğiz. Asel’i çokça sahiplendiler, ‘onu gidermek istiyoruz, sarılmak istiyoruz ve koklamak istiyoruz’ diyorlar.”

Önsezi nakli operasyonunda düz düz Prof. Dr. Tahir Yağdı dahi Asel’i mıhlı bir şekilde gördükleri için bahtiyar olduğunu söyledi.

Asel’in esenlik durumunu izleme edeceklerini anlatan Yağdı, “Onu yaşıtlarıyla bire bir büyüklüğe ve afiyet durumuna ulaşmasını bağışlamak bizleri de sevindiriyor. İnşallah yüzü ayrıntılı yıllar güler. organ nakli olduktan sonra temas şey bitmiyor. Kontrolleri ve tafsilatlı süre çare kullanımı var amma şu dakika kalbi normal bire bir his gibi çalışıyor.” diye konuştu.

Share: