Milletvekili Tutdere’den Mimarlık Fakültesi çağrısı

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında konuşan TBMM Riyaset Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere Besni’üstelik bulunan Mimari Fakültesi’ne öğretim üyesi atanması için çağrıda bulundu.

Mebus Tutdere, Milli Terbiye Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında Besni’üstelik kâin Mimarlık Fakültesi’nin YÖK marifetiyle akademisyen atanmamasından dolayı dört yıldır çürümeye infirak edildiğine belirtti. YÖK Başkanının ise lüzumlu atamalarının yapılıp Mimari Fakültesi’nin hizmete açılacağının sözünü verdiğini üstelik hatırlatan Milletvekili Tutdere, “Besni ilçemizde hayırsever Erdemoğlu Ailesi, 2018 yılında Mimarlık Fakültesi yerine kullanılması amacıyla tıpkı çatı yaptırdı. Aradan tamam dört sene geçti ve siz oraya üç tane öğretim üyesi gönderemediğiniz için şu anda mektepli alamıyor ve bu fakülte binası neredeyse çürümeye ayrılma edildi. YÖK başkanı, bundan sonra bu sesi duyun. Bu hayırseverlerin yapmış olduğu mimari fakültesinin eğitime ve öğretime geçmesi için lüzumlu kadroları açın, bu okulun önündeki engelleri kaldırın” çağrısında bulundu.

Adıyamanlıların meslek taleplerini da dile getiren Mebus Tutdere, “Adıyaman’da özellikle Kömür Beldemizdeki ortaöğretim talebini tığ güzeşte yıl ki bütçede da dile getirmiştik, bu talep bugüne kadar karşılanmadı. Yaylakonak Beldemizin birlikte liseye ihtiyacı var. Samsat’a mecbur Doğanca köyümüzdeki meslek 2018 depreminde hasar gördü. Doğanca köylülerinin ilkokul talebi var. Gölbaşı ilçemize bağlı Yukarınasırlı köyümüz şişman bir karye, köyümüzde yaşayan yurttaşlarımız ortaöğretim bekliyorlar. İlimizin bu taleplerinin tıpkı an ilk yerine getirilmesini, bütçeden buralara üs aktarılmasını dilek ediyoruz” diye konuştu. – ADIYAMAN

Share: