Vekil Dönmez, Bilecik’te seramik fabrikasının asıl atma töreninde konuştu Açıklaması

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Ister boru hatlarımız gerek LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse de vadi şeş doğal gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda az çok mebzul tıpkısı durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı sıklet yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bile katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ait Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın asıl atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi.

Fabrikanın bilcümle kapasite işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin tasarım ve ekleme değeri faziletkâr ürün konusunda de yüce bire bir boşluğu dolduracağını söyledi.

Bakan Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne çıkan ayrımsız yer olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Hele mermer rezervinde önceki 10, üretiminde önceki 15 kent arasında yer alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu henüz bile pekişecek. Biliyorsunuz akıbet dönemde Avrupa’üstelik bire bir erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem hazırlık hem üstelik fiyatlandırma üzerine ağırbaşlı bir darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur saf gazın tüketimiyle ait konularda muhtelif yaptırımlar hayata geçirdiler. Ister borazan hatlarımız icap LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da vadi şeş gaz depolama tesislerimizle bu anlamda oldukça gani tıpkısı durumdayız. doğal gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı yük yaşamadan geçireceğiz inşallah.”

Fiyatlar üzerine Türkiye’nin birlikte dünyadaki gelişmelerden kontra etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada dahi artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini sunma örgen indirmek için sübvansiyonlarımızı, bire bir başka deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak bitmeme ediyoruz. Katıksız gazda yüzdelik 80 oranında terviç uyguluyoruz. Yani 100 lira tıpkı faturanın 80 lirasını biz çap namına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Eroin çeşitliliği açısından 168 mutluluk arasında 8’inci sıradayız”

Dönmez, serencam dönemde verimliliğe ilgilendiren düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

En son, hanelerde ısı yalıtımına müteveccih 50 bin liralık emniyet paketi açıkladıklarını, sanayicilere enerji verimliliği konusunda motivasyon ve destekler verdiklerini kaydeden Dönmez, şunları aktardı:

“Hep gayretimiz elimizdeki imkanları bildirme eli nimetli, bildirme etkili şekilde kazanmak. Enerji ithal ettiğimiz tıpkısı im. Petrolün az daha yüzdelik 92’sini, tabii gazın yüzde 99’unu ithal ediyoruz. O nedenle bu kaynakları kullanırken daha az enerjiyle, elan faziletli ongunluk sağlayıcı ürünler ve yapılar tercih etmeliyiz. Dünyada üretilen maden çeşitliliği açısından 168 ülke ortada 8’inci sıradayız. Zaman madencilik sektöründe 160 bine andıran çalışanımızla son 13 yılın bildirme faziletli istihdam rakamına ulaştık. 2022’üstelik madencilik sektörü istihdamımız güzeşte yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 5,3 artım gösterdi. Taraf sektörlerle düşünüldüğünde bu misil 1 milyonun üstüne çıkıyor. Madencilik sektörümüzdeki istihsal ve ihracat artışına koşut istihdamın dahi artması bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor.”

Istihsal tarafında da Kovid-19 salgını sürecindeki mukavemetli şartlara karşın 2020 yılında 714 milyon tona, 2021’birlikte 100 milyon titrem artışla 814 milyon tona ulaştıklarını vurgulayan Dönmez, “Sonuç 10 yıllık ortalamaya baktığımızda ise almanak ortalama 742 milyon ton üretim yaptığımızı görüyoruz. İhracat tarafında ise akıbet 20 yılda 10 kattan aşkın benzeri artışla tahminî 6 bilyon dolar seviyesine geldik. Geçtiğimiz sene katıksız taşlar, borak, trona, krom, ferro krom, feldspat ve tuz yer aşkın aut ticaret fazlası verdiğimiz madenlerimiz oldu.” bilgilerini verdi.

“Belde da bizim madenler dahi”

Vekil Fatih Dönmez, 2022’nin önce 6 ayındaki ihracatta da tıpkı eski seneye bakarak yüzde 19’luk artışla 3,36 milyar dolara ulaştıklarını belirtti.

Elde edilen verilerin, bu sene eroin ihracatında yeni ayrımsız rekora imza atacaklarını gösterdiğine dikkati çeken Dönmez, “Bunu gittiğimiz seçkin yerde söylüyorum. Bizim için madencilikte aslolan ekleme zer üretimdir. Madenlerimizi işleyerek mesafe ve gaga kitap haline getirerek ihraç etmektir. Yoksa ayrıksı tür biz üretiriz, gayr işlemler, 1 liraya sattığımız idmansız maddeyi meful adına 5 liraya mankafa alırız.” ifadelerine meydan verdi.

Türkiye’nin yegâne tutya metal külçe üretimini yapacak tesisin temelini 2 yıl evvel Siirt’te attıklarını hatırlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Tesisimiz geçtiğimiz sene devreye girdi. Bunun beraberinde bakır, alüminyum ve demir-pelet uç yapıt odaklı bütünleşmiş izabe tesisleri ile kızıl, gümüş ve ferro krom entegre tesislerimizi da devreye aldık. Bor cevherinde üstelik bunaltıcı tıpkı hareketli içerisindeyiz. Buradaki şehir efsanelerine son veriyoruz. Önümüzdeki hafta Balıkesir’birlikte ferro bor tesisimizin temelini atacağız inşallah. Ferro borak, havacılıktan çipo-polat sanayine kadar bir nice alanda kullanılıyor. Yerli teknolojinin geliştirilmesinde nazik aynı bileşen. Tığ üretimiyle, ihracatıyla, teknolojisiyle, AR-GE’siyle, hisse senedi güvenliği kültürüyle emsal tıpkısı madencilik sektörü inşa etmek istiyoruz. İhracatımızda lokomotif görevi görecek, gayrı berrak milli hasılamızda şanlı aynı paya ehil olacak, AR-GE’siyle yerel ve milli teknolojisinin gelişimine bindi olacak ayrımsız madencilik sektörü olacak. Bizim tarafımıza düşen hangi varsa seçme cins desteği vermeye hazırız. Hususi sektörümüzün bile yatırımcılarımızın üstelik yeni fırsatları değerlendireceğine inanıyorum. Tığ iddialıyız, madencilik önümüzdeki yıllarda kalitesiyle Türkiye’nin adından yer çok saraka ettireceği sektörlerden biri olacak.”

Dönmez, “çevrecilik” kisvesi altında önlerine taş koymaya çalışanların de olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin madenleri saha altında kaldıkça onlardan mutlusu yok. Türkiye’nin enerji ve eroin ithalatı arttıkça, sıkıntılı dışına ödediğimiz tutar arttıkça vazifelerini adına getirmenin gururunu yaşıyorlardır. Gittiğim seçkin yerde, gelişigüzel platformda konusunda basa basa söylüyorum: Mekân de bizim madenler dahi. Hangi birinden vazgeçeriz ne diğerinden. Yerin altı bizim amacıyla ne büyüklüğünde değerliyse içtima üstü birlikte aynı o büyüklüğünde değerlidir. Tığ ikisini birbirine ne alternatif hangi üstelik rakip görüyoruz. Dünyada madencilik ne kurallarla, ne kaidelerle yapılıyorsa bizde da benzeri şekilde yapılıyor. Türkiye’da madencilik çevre karşıtı ayrımsız gelişim koluymuş kabil aynı gelgel estirilmeye çalışılıyor. Madenciliğin nerede, bittabi yapılacağı kanunlarla muayyen durumda. Bölgedeki madencilik faaliyeti bittikten sonra bölgeyi yine elbet rehabilite edeceğiniz gene kanunlarda biricik biricik yazılmış. Birileri havanda su dövmeye, birilerinin değirmenine su taşımaya bitmeme etsin. Tığ milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapmaya bitmeme edeceğiz.”Share: