Bakan Fatih Dönmez serencam durumu açıkladı: Natürel gazda bu şita sıklet yaşamayacağız

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın de katılımıyla Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın ana atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi. Fabrikanın tekmil sığa işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Dönmez, tesisin dizayn ve ek değeri yüksek yapıt konusunda birlikte majör aynı boşluğu dolduracağını söyledi.

“TEDARİKÇİLER PROGRAMA UYDUĞU SÜRECE BU GÖNÜL SIKINTISIZ GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne çıkan bir toprak olduğunu anlatarak, “Hele mermer rezervinde geçmiş 10, üretiminde evvel 15 şehir ortada düzlük alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu elan dahi pekişecek. Biliyorsunuz son dönemde Avrupa’da bire bir erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem tedbir hem üstelik fiyatlandırma konusunda tehlikeli bire bir darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur tabii gazın tüketimiyle ilişik konularda muhtelif yaptırımlar hayata geçirdiler. Lazım boru hatlarımız lüzumlu LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da saha altı gaz depolama tesislerimizle bu anlamda berenarı mebzul aynı durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı baskı yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

“100 LİRALIK FATURANIN 80 LİRASINI DEVLET KARŞILIYOR”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin de dünyadaki gelişmelerden aksi etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada de artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini sunu organ indirmek amacıyla sübvansiyonlarımızı, ayrımsız eksantrik deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak bitmeme ediyoruz. Doğal gazda yüzdelik 80 oranında terviç uyguluyoruz. Yani 100 liralık tıpkısı faturanın 80 lirasını biz fehamet adına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: