Bu çocukların azmi ölçüm topluyor

Düzce’de otobüs duraklarında sevimsiz içecek satan ortaokul öğrencileri, elde ettikleri gelirle çıkmaz hayvanlarına çaça alıyor.

Düzce’bile zihayat 3 ortaokul öğrencisi, yunak havalarda itici içecekler satmaya başladı. Limonata, kivi ve ahududu suyu eden öğrenciler, durakta satış yapıyor. Vatandaşların sakil adına bulunduğu bölgelerde tezgah açan kollar, elde ettikleri gelirin yarısını çıkmaz hayvanları üzere harcıyor.

“Satışlarımız evire çevire gidiyor”

İlk yerine limonata satışı ile başladıklarını söyleyen Meryem Keleş (11), “Limonun suyunu sıktık, bilahare süzgeçten geçirip içine şeker hastalığı attık. Bunları iri pet şişelere koyduk. Sonra kazandığımız paralarla sürahiler aldık. Satışlarımız domuzuna gidiyor. Ben kazandığımız paranın bana küsurat kısmını kumbarama atıyorum. Gayrı yarısını ise birleştirip çıkmaz hayvanları amacıyla mama ve ağızotu alıyoruz. Tığ kazandığımız paranın yarısını okul masraflarımız için biriktiriyoruz, diğer yarısı ile da çıkmaz hayvanlarına arkalama ediyoruz” dedi.

“Yarısı okul, yarısı çıkmaz hayvanları amacıyla”

Melih Arslan (11) ise “Kazandığımız paranın yarısını ekol masraflarımız amacıyla biriktiriyoruz. Farklı yarısı ile de sokak hayvanlarına ağızotu alarak yardım yapıyoruz. Sokak hayvanları için salam, benzen, elimize çokça dünyalık geçince ise mama alıyoruz. Kedilere ve köpeklere yıvışık abla alıp onları besliyoruz. Sürekli bir mamaları alamıyoruz. Kazandığımız paraya bakarak kedi ve köpeklerin yiyebileceği hangi varsa onları alıyoruz” şeklinde konuştu. – DÜZCEShare: