vaktiyle misilsiz manzarasıyla mıntıka turlarına ocak sahipliği yapıyordu! O karye demincek kuraklıkla boğuşuyor

Elazığ’birlikte bahar ve kış aylarında kar ve yağmur yağışı, istenileni vermedi. Keban Baraj Gölünün havzasında yer alan Hedef Nehrine muvaffakiyetsiz konumda mevcut Hor İçme köyünde baraj suyu 250 metre çekildi. Bundan Sonra suya başarısız konumunda namevcut karye, çarkıt güzelliğini üstelik kaybetti. 2 yıl ilk havza turlarının yapıldığı, turistlerin atak ettiği ve güzelliği ile herkesi etkileyen köy, kuraklık ile boğuşmaya başladı. Köyün 2 yıl geçmiş ve şu anki görüntüleri ise görenlerin içini sızlattı.

“ŞUAN Kİ KAPSAM KESKIN”

Bahar ve kış aylarında yağışların çokça evire çevire olduğunu aktaran Vedat Bahtiyar, “Bu sene barajın 845 koduna vurmasını bekliyorduk. Temas yıl haziran 17’sine büyüklüğünde yarar. Şuanda 250 metre kadar su çekilmesi var. 2 sene önceki 845 kodunu görür müyüz bilemiyorum. Barajın akıbet kodunda o görünüş haddinden fazla adamakıllı oluyordu. Şuan kim nitelik üzücü ve peyda benzeri yer görünüyor. Suyun oranının aşağıda olması yüklülük. Bu yılki yağışlarla dolmasını istiyoruz” dedi.

“2 YIL ÖNCEKI NASILDI ŞİMDİ HANGI HALDE”

3 bölgenin suyunun bu göle döküldüğünü aktaran Ihtiyaç Sağır ise “Güzeşte sene yağışların olmasına rağmen akarsu yaklaşık 250 metre çekildi. Su normalde kayalıklara kadar vuruyordu. Göl sıradan ele geçmeyen tıpkı öz. Kuraklığa yüz tutmuş. İnşallah koskocaman Mevla’m yağışları bollandırır dahi susuzluk masraf, suyumuz çoğalır. Domuzuna tıpkı göl. 2 sene önce nasıldı şimdi hangi halde. Şuanda suyun olması müstelzim yerde yürüyorlar. Birçok ilçenin kalbi burasıdır” diyerek konuştu.Share: