Göçerlerin Munzur ve Mercan Dağları’ndan köylerine kavi dönüşü başladı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan göçerler, havaların soğuduğu 3 bin rakımlı yaylalardan köylerine benzemek için metin yolculuklarına başladı.

Serin havası, su kaynakları, yaylaları ve meralarıyla öne sâdır 1500 rakımlı ilçe, seçme yıl yüzlerce göçkün aileye ocak sahipliği yapıyor.

Yazları ilçedeki 3 bin rakımlı Munzur ve Mercan dağlarında nazil göçerler, havaların soğuduğu sonbahar aylarında sürüleriyle yaylalardan inmeye başlıyor.

Zorlu yolculuğun böylece Ovacık kaymakamlık merkezine ulaşan göçerler, burada mukannen alanlarda otağ kurarak bire bir süre ıtlak veriyor.

Sürüleriyle kilometrelerce yol gidiyorlar

Sürüleriyle yola devam eden göçerler, kilometrelerce yol katettikten sonra Hozat, Mazgirt, Çemişgezek ve Pertek ilçelerindeki ya dahi Elazığ’daki köylerine ulaşıyor.

Kışı bu bölgelerde geçiren göçerler, yaylada ürettikleri peynir, sadeyağ ve çökelek kabil ürünleri satarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Göçerlerden Yengi Beyazkuş, AA muhabirine, plato dönüşünde yaptıkları yolculuğun it canlı geçtiğini söyledi.

Yaklaşık 10 gündür sürüsüyle nöbet yürüdüğünü rapor eden Beyazkuş, “Çemişgezek’e gidiyoruz ve tahminî 3-4 dönüş bilahare köyümüze ulaşacağız. Yolculuğumuz sırasında kurt ve boz ayılarla karşılaşıyoruz. Köpeklerimiz olmasa çandır hayvanları sürüye saldırıyor.” dedi.

“Geceleri üstelik gezi yapıyoruz”

Yetiştirici Cengiz Çipo üstelik yazları Çemişgezek’te havaların çokça sıcak olmasından muhit Ovacık’taki yaylalara çıktığını anlattı.

Çıpa, yaylalarda ilk kânun geçirmenin sevinçli ve kısık yanlarını olduğunu belirterek, “Gâh yaylalara nöbet gitmiyor ya bile telefon çekmiyor. Gündüz havanın hamam olması ve koyunların güzergahımızdaki tarla ile bahçelere kötülük vermemesi üzere geceleri üstelik gezi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ailesiyle yaylaya çıkan Azime Tuncel de alelumum peynir, koyun sağımı ve kemirmek pişirme kabilinden işlerle uğraştığını kaydetti.

Göçer Haydar Tuncel bile yılın 12 kocaoğlan hayvanlarıyla ilgilenmek zorunda olduğunu anlatarak, “Hayvanlarımızdan henüz mebzul mahsul kabul etmek için ilkbaharda yaylaya gidiyoruz. Munzur Dağları’nda 3 kamer konakladıktan sonradan eylülde köyümüze ferasetsiz dönüyoruz.” diye konuştu.Share: