Türkiye, saat 18.57’de AFAD’ın düzenleyeceği sarsıntı tatbikatına odaklandı

Çök-Kapanca-Tutun tatbikatının gerçekleşmesi üzere dakikalar kaldı.Günler önceleri duyurulan yer sarsıntısı tatbikatı için açıklamalarda bulunan Vekil Soylu açıklamalarında, “İlk misil bire bir mutluluk tatbikatı yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Kendiliğinden yerine sesli duyuru geçilecek. Kurulan sistemden parçalanmamış Türkiye’ye bir anda mesaj ati.” ifadelerine meydan vermişti. Olur manevra saat kaçta ve nasıl yapılacak? İşte bütün detaylar

ÇÖK-ÜÇKÂĞIT-TUTUN TATBİKATININ AMACI NE?

AFAD eliyle paylaşılan deprem tatbikatı kılavuzunda şu ifadelere kayran verildi: “12 Son Teşrin 2022 tarihinde saat 18.57’üstelik gerçekleştirecek Çök – Künde – Tutun Tatbikatımızın amacı; afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı tesmiye etmek, kavim kendisine afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak akıllıca davranışlara girişmek, toplumun değme kesiminde kıran farkındalığını yaygınlaştırmak ve yerleşik arkaç getirmektir. Tatbikatımızın adını; Hareket Yadigâr Talih Tatbikatı (Çök-Fent-Tutun) kendisine belirledik.”

TATBİKAT HANGI ANTLAŞMA, NEREDE VE SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Deprem tatbikatı bugün saat 18.57’dahi, Bakan Aristokrat başkanlığında AFAD Reislik Binası ve 81 ilde ise Ilbay ve Kaymakamların koordinesinde antrparantez Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eş anlı adına gerçekleştirilecek. Türkiye Kıran Müdahale Planı (TAMP) bu kapsamda faaliyete geçirilerek, facia gruplarının en son dozaj temsilcileri AFAD Başkanlığı, Şekil binasında toplanacaktır. Deprem tatbikatı esnasında, Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden etken bağlantılar yapılacak ve 81 ilde, valilerin bulunduğu alanlardan deli dolu görüntü aktarımı yapılacak.

TATBİKAT NASIL DUYURULACAK?

Vatandaşlara tatbikatın başladığını ifşa etmek amacıyla; Bili Alma ve Ifşa (HAY) Sisteminden Bilgilendirme SMS’i gönderilecek. Gene Olgun Kabul Etme ve Ifşa Sistemi üzerinden Hayati Uyarma Bildirimi (CMAS) gönderilecek. Duyduğunuz sesle birlikte şu uyarma yapılacak: AFAD Manevra bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Sarsıntı Andaç, Çök-Rabıta-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır.

CAMİLERDEN SESLİ BİLDİRİM YAPILACAK

Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine kapalı camilerinden ünlü ihbarname yapılacaktır. TRT radyo yayınlarında, tatbikata ilişkin bilgilendirme anonsu resen olacak şekilde yayınlanacak. Dinleyeceğiniz anons, merkezi duyuru sistemleri ile radyolarda yayınlanacak.

ANONS İÇERİĞİ

AFAD Manevra bilgilendirmesidir. Şu anda yekpare ülkede Zelzele Hatırat, Çök-Kapanca-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır. TRT’ye ilgilendiren monitör kanallarında bizatihi olacak şekilde; başka özel göstergeç kanallarında ise yönlendirme ile ekranda gördüğünüz tatbikat ikaz mesajı yayınlanacak. temas inatçı durumla karşılaşmamak adına; Sivil Savunma İkaz-Alarm Sireni ve Ivedili Boyut Araçlarının Sirenleri kullanılmayacak.

AFETLERDE HAYATINI KAYBEDENLER ANILACAK

Tatbikatın sonlandırılmasının akabinde; hem Düzce Depremi’nde hem da ülkemizde meydana gelen tamam afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız üzere AFAD Başkanlığında, 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yakarış yapılacak.

Share: