Türk çayının yeni tadı “çiçek çayı” raflarda yerini aldı

Rize’dahi Çay Araştırı ve Aplikasyon Merkezince (ÇAYMER) ölçülü iki yıllık çalışmanın arkası sıra çay bitkisinin açan çiçekleri toplanarak “çiçek çayı” üretildi.

Farklı bir lalüebkem kendisine sektörde yerini kayran işaret, dünyada çayı yer fazla tüketen ülkelerden biri olan Türkiye’de öz bitkisinin kullanım alanının geliştirilmesi açısından birlikte önem taşıyor.

Geleneksel anlamda siyah ve yeşil öz adına üretilen ve tüketilen Türk çayı ağına, son yıllarda eskimemiş ürünler kendisine beyaz, oolong ve macha çayı eklendi. Antrparantez, itici çayın beraberinde üretilen çay pudrası birlikte azık sektöründe saha buldu.

“Çiçek çayının kilogramını 5 bin liraya satıyoruz”

ÇAYMER Umumi Müdürü Teoman Küçükmustafa, AA muhabirine, Türk çayının değişik lezzetlerde kullanılması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Küçükmustafa, sonuç iki yıldır laboratuvar süresince devam eden öz çiçeğinden öz üretilmesi çalışmaların son verdiğini vurgulayarak, sayı farkı 6 kilo gözyaşı öz çiçeğinden 1 kilogram zayıf çiçek çayı ürettiklerini aktardı.

Yapılan çalışmaların arkası sıra elde edilen nitelikli çiçek çayını mütemmim ile buluşturduklarını dile getiren Küçükmustafa, çiçek çayı üretimi üzere öz çiçeği alımına birlikte başladıklarını anlatım etti.

Küçükmustafa, sabık yıl aldıkları çay çiçeklerinden 20 kilo çiçek çayı ürettiklerini anımsatarak, “Bu yıl talep olduğu için 50 kilogram öz çiçeği üretebilmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Çay çiçeğinin ilk teşrin ve kasımda toplandığının altını çizen Küçükmustafa, şu değerlendirmede bulundu:

“Geçen yıldan ürettiğimiz ürünleri bu yıl satışa çıkarmıştık. Mikro içi ve sıkıntılı dışı online satışlarımız oldu, elimizde im kalmadı. Bu sene üreticilerimiz çokça henüz ısıdam bakıyor ve özlük arazisinden topladıkları nitelikli güzelce öz çiçeklerini bize getiriyorlar. Aldığımız bakir ürünleri laboratuvar şartlarında türlü işlemlere tabi tutuyoruz. Alınan öz çiçekleri hususi tıpkısı kurutma tekniği ile kurutuluyor. Muhtemelen ölçülerde kurutulduktan bilahare içime hazır ağıl getiriliyor. Alelhusus mikrobiyolojik testler, küf analizleri yapılıyor. Esenlik testleri dahi yapılarak öz çiçeği içmeye hazır ağıl getiriliyor.”

Küçükmustafa, çiçek çayının bağlam gördüğünü, piyasadan olumlu tepki aldıklarını bile söyledi.

Bu gelişmeler üzerine üretimi hızlandırdıklarını tamlayan Küçükmustafa, ati yıllarda üretimi henüz de artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Küçükmustafa, AR-GE çalışmaları ve ürünlerle kullanılmamış açılımlar yaptıklarını belirterek, “Öz çiçeğinden yapılan çiçek çayı üstelik bu alanda yeni aynı eser olarak ayar görmeye başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Esenlik açısından değerli olan bu ürünün birkaç üretilebildiğini vurgulayan Küçükmustafa, “Çiçek çayının kilogramını 5 bin liraya satıyoruz. Önümüzdeki yıl üzere fiyatlandırmayı elan yapmadık. Üretimimizi genelde 40 gramlık, 25 gramlık olarak paketliyoruz. Hususi mektepli bakarak dahi artırıp, azaltabiliyoruz.” dedi.

Çiçek çayı 3 dakika demlendikten sonradan tüketilmeli

ÇAYMER AR-GE Sorumlusu Muhammet Çomoğlu ise çiçek çayının uçuk lezzetli olduğunu söyledi.

Çomoğlu, kaynadıktan sonraları bardakta 5 zaman bekletilen suya 1 tatlı kaşığı çiçek çayı konulmasını, 3 dakika demlendikten sonradan dahi tüketilmesini önerdi.

Çiçek çayının 3 kat demlenebildiğini anlatan Çomoğlu, ayrıca isteyenlerin değişik çaylar demlendikten sonraları konusunda ayrımsız birçok zerre çay çiçeği atarak harmanlayabileceklerini sözlerine ekledi.

“Öz çiçeği saf bir iflah kaynağı adına tüketiliyor”

Merkezde vazifeli efdal kimyacı Havva Çeri, çayın antioksidanlar bakımından çokça ensesi kalın olduğunu, çay çiçeğinde de tıpkı özelliklerin tayin edildiğini aktardı.

Bilimsel araştırmaların, öz çiçeğinde bağışıklık sistemini etkileyen besinin faziletkâr miktarda bulunduğunu gösterdiğine dikkati çekici Asker, “Öz kateşinleri ve liteolin üstünde yapılan klinik araştırmalarda, antioksidan, antikanser ve antiviral özellikler gösterdiği belirlendi. bu haysiyetle öz çiçeği natürel aynı iflah kaynağı namına tüketiliyor.” diye konuştu.

Leşker, çiçek çayının ilk defa ve birkaç miktarda üretildiğini üstelik belirterek, şunları kaydetti:

“Çok altın ve haddinden fazla çelimsiz tıpkısı çiçek, öz çiçeği. Çin’bile çay yerine tüketiliyor. Kozmetik alanında dahi tüketiliyor. Öksürüğe mebzul geliyor ve balgam söktürücü özelliği var. Yaygın tıpkısı şekilde hayır bire bir kitap olarak tüketiliyor. Araştırmalarla çiçek çayı ile tıpkısı açığı kapattık. İnşallah daha çok alanda kapatabiliriz.”

Share: