Torun: “Terör Örgütleriyle Dal Kola Giren, Fetö’yü Besleyip Büyüten, PKK ile Masaya Oturan Tıpkı İktidardan Alacak Dersimiz Bulunmayan”

Fen: MEHMET AKGÜN – Azrail: KEMAL SEVİNDİRİCİ

CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, Ordu’da; “Teröristlerin pabuç numaralarına büyüklüğünde biliyoruz’ deyip saldırılara bariyer olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz hiçbir hukuki teftişten irkinti etmez. Eksiksiz belediyelerimiz şeffaftır. Fakat terör örgütleriyle dal kolalama giren, FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan bir iktidardan dahi algı dersimiz yoktur” dedi.

CHP’li 11 Büyükşehir Şehremini, zaman Ordu’üstelik benzeri araya geldi. Büyükşehir Şehremaneti Başkanları Buluşması’nın açım konuşmasını işleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun şunları söyledi:

“BELEDİYELERİMİZ KÜL BASKILARA KARŞIN İKTİDARIN VEREMEDİĞİ HİZMETLERİ VATANDAŞLARIMIZA ULAŞTIRIYOR”

“Bizim belediyelerimiz umum baskılara rağmen iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştırıyor. Bu ekincilik alanında oluyor, ulaştırma da oluyor, sosyal yardımlarda oluyor. Bugün Türkiye’de ayrımsız soylu erki bunalım yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma uğrunda tıpkı uğraş varsa bildirme şanlı unsurları sizlersiniz. Sizlerin yardımıyla hiç değilse vatandaşlarımız biraz çağ alabiliyor. Verdiğiniz hizmetler bu dönemde ve pandemi döneminde bile çokça kıymetliydi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİMİZİN TOPLAMDA 32 MİLYAR LİRAYI BULAN KREDİLERİ SARAYDA ONAYLAMA BEKLİYOR”

Fakat kudret, bu hizmetleri engellemek üzere herhangi bir nev yola başvuruyor. Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor. Belediyelere ayrılan büyüklük yardımlarının yüzdelik 90’ından ilavesi yemeden içmeden erk belediyelerine aktarılıyor. Kamu bankalarından kredi alamayan belediyelerimiz, sıkı dışından güven bulduğunda bile kudret engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 milyar lirayı bulan kredileri sarayda izin bekliyor.

“SAMİMİYSENİZ SİZ GEÇMIŞ KENDİ BELEDİYELERİNİZDEKİ SU FATURALARINI DÜŞÜRÜN”

Bu gerçeklere karşin Erdoğan ilkin almak amacıyla hepsi sıraya girmiş, belediyelerimizi eleştiriyor. İğneden ipliğe seçkin şeye zam yapanlar, su faturaları üzerinden birlikte, matlup yaratmaya çalışıyor. ‘İstanbul’üstelik belediye başkanlığı yaptım’ diye niteleyerek övünen Erdoğan’a hatırlatalım. Belediyelerin akarsu temininde genişlik nazik giderleri enerjidir, zindelik kullanır. Hem belediyelere tecimevi tarifesi üzerinden fiyatlı hayatiyet vereceksin, hem belediyelerin kullandığı elektriğe 9 ayda yüzdelik 200 bindirim yapacaksın, bilahare çıkıp belediyeleri eleştireceksin. Yavuz eşkıya misali karı sahibini bastırmaya çalışacaksın. Erdoğan’a: Bulunmayan öyle yağma diyoruz. Samimiyseniz siz önce zat belediyelerinizdeki akarsu faturalarını düşürün.

“KANUN TEKLİFİNİ ZAMAN AKSEPTANS EDİN, YARIN AKARSU FATURALARI DÜŞSÜN”

Tığ CHP olarak, belediyelerin mali yapılarının güçlendirilmesi için yasa teklifi hazırladık. Hodri düz: Yasa teklifini bugün kabul edin, ferda akarsu faturaları düşsün. Samimiyetinizi üstelik bütün milletimiz görsün. Ferda Budun İttifakı’nın iktidarında bunları pekâlâ gerçekleştireceğiz.

“YANGIN YERİNDE PARTİZANLIK YAPTIKLARI, SAYIŞTAY RAPORUYLA TESCİL EDİLDİ”

İktidarın belediyelerimize müteveccih iftiralarından biri dahi esbak Sayıştay raporlarında ortaya bundan sonra. Hepimiz hatırlıyoruz: Erdoğan, kişi sorumluluğundaki orman yangınları üzerinden birlikte belediyelerimizi eleştiriyordu. Sayıştay’ın Orman Genel Müdürlüğü raporunda, ‘yangınlar sırasında belediyelerle tam iş birliği yapılmadığı’ belirtildi. Yani ateş durumunda particilik yaptıkları, Sayıştay raporuyla tescil edildi. Demincek az buçuk vicdanınız kaldıysa çıkın, size karşin, kesintisiz yangınla savaşım fail belediyelerimizden bozukluk dileyin.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA BELEDİYELERİMİZ İÇİN HUSUSI BİRİM KURULDUĞUNU İYİ BİLİYORUZ”

İktidar seçkin engeli çıkarıyor fakat belediyelerimiz, bilcümle engelleri halkımızla birlikte aşıyor. Burada liyakatli olamadığını gören erk, şimdilerde baskının dozunu artırmayı yeğleme etmiş görünüyor. Sazak Büyükşehir Belediyemizde şahit olduğumuz kabilinden, tamamen alacak operasyonlarıyla uray başkanlarımızı kısmak istiyorlar. Tığ, İçişleri Bakanlığı’nda belediyelerimiz amacıyla özel birim kurulduğunu bereketli biliyoruz. Talimatlı müfettişlerin gönderildiğini mebzul biliyoruz. ve iktidara şurası söylüyoruz: Sizin korkutma çabalarınız dahi, değer suikastlarınız de bize sökmez. Bizde korkup sinecek şehremini birlikte, sizin alacak oyunlarınıza yedirecek uray da başkanı yoktur.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI KARALAMAYA ÇALIŞMAK, GİTMEKTE OLAN BİR İKTİDARIN ACİZLİĞİNDEN BAMBAŞKA BİR HUSUS DEĞİLDİR”

Belediyelerimizdeki işe alımlar mevzuata uygundur. Adli sicil kağıtlarını veren Doğruluk Bakanlığı’dır. Bir kişinin işe girdikten sonra cürüm işleyip işlemediğini izlem edecek olan bile İçişleri Bakanlığı’dır. Güvenlik soruşturmalarını yürüten üstelik İçişleri Bakanlığı’dır. seçkin çalışan üzerine konkre yanlışlık ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu bir zamanlar İstanbul’a, bir nice belediyemize üstelik yaptınız tek şey bulamadınız bulamayacaksınız. Hal böyleyken, iktidarın sorumlu olduğu amal üzerinden şehremaneti başkanlarımızı karalamaya harıldamak, gitmekte olan bire bir iktidarın acizliğinden ayriksi ayrımsız şey değildir.

“SALDIRILARA BARIYER OLAMAYANLAR BİZE SALDIRARAK BECERİKSİZLİKLERİNİ GİZLEYEMEZLER”

‘Teröristlerin başmak numaralarına büyüklüğünde biliyoruz’ deyip saldırılara engel olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz tek hukuki teftişten perva etmez. Kamu belediyelerimiz şeffaftır. Fakat yıldırı örgütleriyle kol kolalama giren, FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan aynı iktidardan da algı dersimiz yoktur.

“ATATÜRK’ÜN SÖZLERİNDEN BU BÜYÜKLÜĞÜNDE MI RAHATSIZ OLDUNUZ?”

İzmir Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız, İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümünde görkemli ayrımsız tebrik töreni hazırladı. Bu coşkuya eş olamayanlar üstelik kutlamaları gölgelemek için hangi yapacaklarını şaşırdı. Görüyoruz ki üzerinden tahminî tıpkı kamer geçmesine rağmen acıları hala geçmemiş. Başkanımız karşı, sudan sebeplerle, 30 yıl esbak işlerden belde 3 ayrı anket izni verdiler. Muayene Etmek istiyoruz: Bu kadar mı korkuyorsunuz? Atatürk’ün sözlerinden bu büyüklüğünde mı rahatsız oldunuz? Aynı kat daha söylüyoruz: Siz İngiliz zırhlısıyla ülkeden kaçanların yanındasınız, bizim yerimiz ise milli uğraş saflarıdır. Hangi yaparsanız yapın, ne soruşturmayı açarsanız açın başaramayacaksınız. Tek uray başkanımıza aynı santim kalın kafalı girişim attıramayacaksınız.

“DERİN BİR YOKSULLUĞA MAHKÜM ETTİLER. VE ARTIK MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN ÜSTELIK GÖNLÜNDEN BIRLIKTE DÜŞTÜLER”

Yoksullukla, yasaklarla ve yolsuzlukla uğraş edeceğiz diyerek iktidara gelenler, birlik bu sorunları derinleştirdiler. Halkımızı yoğun aynı yoksulluğa mahküm ettiler. ve çıktı milletimizin gözünden bile gönlünden bile düştüler. Demincek koltuklarını müzaheret etmek amacıyla baştan kutuplaştırmaya envestisman yapıyorlar. Biz, parçalanmamiş belediyelerimizle, insanlarımızın yaşam standardını yükseltmeye çabalıyoruz. Ama onlar daha gani şartlarda daim olmak isteyenleri hor, yani aşağılık bir gönül içinde olmakla suçluyor. Türkiye’de mebzul olan hangi varsa, iyi bakım fail ne gurur varsa karşı çıkıyorlar. Türkiye’yi bire bir vasatlığa terhis etmek istiyorlar. Ancak bizler, bu iyicene ülkemizi vasatlığa da kötülüğe dahi kutuplaştırmaya da katiyen konfirmasyon etmeyeceğiz.

“KENDİSİNE DAHA YEREL SEÇİM OLMADAN BELEDİYE SAYIMIZI ARTIRDIĞI İÇİN BIRLIKTE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Erdoğan seçkin konuşmasında ’14 büyükşehir şehremaneti başkanları var’ diyor. Büyükşehirlerimize 3 belediye eklediği için bile Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Unutmasın yapılacak önümüzdeki evvel domestik seçimde 30 büyükşehrimiz olacak. Namına daha evcil seçme olmadan şehremaneti sayımızı artırdığı amacıyla üstelik teşekkürname ediyoruz.”Share: