Toprak Kayması mağduru mahalle sakinleri sorunlarına sürekli hal istiyor

Heyelan mağduru mahalle sakinleri sorunlarına mihman hal istiyor

ARTVİN – Artvin’in Borçka ilçesi Gündoğdu mahallesinde yaşanan toprak kayması sonrası 7 yapı hasar görmesi nedeniyle 17 eş evlerinden arızi süreyle boşaltma edilirken, mahalle sakinleri sorunlarına kalıcı çözüm istiyor.

Artvin’in Borçka ilçesinde 22 Gücük Ay 2023 günü canlı olan zehir yağışlar Gündoğdu mahallesinde heyelana hastalık oldu. Kayşa sonrası AFAD ekipleri, mahallede 7 binada hasar tayin ederek binalarda yaşanan 17 aileyi evlerinden arızi süreyle boşaltma etti. 11 gündür evlerine giremeyen ön halkı, mahallerinde yaşanan toprak kayması sorununa kalımlı çözüm bulunmasını isterken, evlerinde meydana gelen hasarın yemeden içmeden yağışlardan kaynaklı olmadığın ifade ederek belediyenin alt yapı ve akarsu çalışmasından kaynaklı olduğunu dile getirdiler. Mahallede toplanan vatandaşlar kalımlı hal üzere yetkililerden arkalama istediler.

” Türkiye’de o ayki yağmur miktarı onda biri Artvin bölgesine yağmış”

Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Musa Sebep, yaptığı açıklamada “Bölgemizde 10 devir geçmiş korkulu ayrımsız kar yağışı oldu. Devamında hızlı tıpkısı şekilde kar eridi yağmurda yağınca belli kopmalar oldu . Bu kopmalar zımnında 7 karı 17 aileyi boca etmek zorunda kaldık. Bu tahliyeler eğreti şuan laf AFAD’ın kontrolünde bizde onlara zevcelik ediyoruz. Borçka genelinde madun yapı çalışması var. Mahallemiz dahi alt bina çalışması yapıldı. Peş bölgede karşıt sularının direne edilmesi sağlanamadı. Evler çok yakın olduğu üzere, dip kazılar yapılmadığı ve bu nedenle borular havadan getirildi. Aldığımız bilgilerde o çevrim Türkiye’dahi o ayki yağmur miktarı onda biri Artvin bölgesine yağmış” dedi.

“Oturamazsınız dediler amma elimizde tıpkısı doküman namevcut”

Mahalle sakinlerinden Aynur Baltacı ise “Evimiz çatladı eşyayı boşalttık tek muhatabımız bulunmayan. Burada oturamazsınız dediler ama elimizde aynı belge bulunmayan. Eşyalarımızı nereye koyacağız. Onun bunun evinde kalıyoruz. Nereye büyüklüğünde böyle bitmeme edecek” diye konuşurken, mahalle sakinlerinden Erkan Navdar, “Tahminî 12 bölüm geçmiş mahallemizde tıpkısı afet yaşadık. Kar yağışı ve baran yağışı kaynaklı heyelan yaşadık. Onun öncesinde Şehremaneti marifetiyle alt çatı çalışması yapıldı. Belediyenin ana akarsu borusu patlayınca kaynak eklenince hakeza benzeri afet meydana geldi. Masarif sınırlanmış olunca, suda yüklülük yapıyor bağımlı bu mahallede kâin binalar beis görmesine bozukluk oldu. Vatandaş kendisine dediğimiz, şuana büyüklüğünde önlem münfail değil. Oturulacak oturulmayacak mı giderek kadar emek yapılmadı. Bilcümle şebeke borularının hiçbir şekilde kanalizasyona verilmediği, bu nedenle evi çatlayan var. Evinde oturamayan var” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgilendiren hikmet veren Borçka Şehremini Ercan Orhan ise “İl AFAD Müdürlüğü lazım tavsiyelerde bulunmuş ve bu doğrultuda ilçe kaymakamımızın de bilgisi dahilinde muktezi bilgilendirmeler mamul olup mahalle muhtarının de bilgisinde Karadeniz Maharet Üniversitesi’nden hocalar çağrılmıştır. Önümüzdeki hafta içerisinde onların de gelmesi ile projelendirmeler yapılarak önlemler alınacağına dayalı kaza kaymakamlığı belediyemiz muhtarlık ve AFAD gerekli uyuşma sağlanmış, bu doğrultuda çalışmaların havaların düzelmesi ile başlayacağına değişmeyen verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Share: