Kayşa mağduru mahalle sakinleri sorunlarına mihman hal istiyor

Heyelan mağduru mahalle sakinleri sorunlarına mihman çözüm istiyor

ARTVİN – Artvin’in Borçka ilçesi Gündoğdu mahallesinde yaşanan kayşa sonrası 7 çatı hasar görmesi zımnında 17 sülale evlerinden eğreti süreyle boşaltma edilirken, mahalle sakinleri sorunlarına kalımlı hal istiyor.

Artvin’in Borçka ilçesinde 22 Şubat 2023 günü etkili olan üzücü yağışlar Gündoğdu mahallesinde heyelana neden oldu. Toprak Kayması sonrası AFAD ekipleri, mahallede 7 binada hasar belirleme ederek binalarda yaşanan 17 aileyi evlerinden geçici süreyle tahliye etti. 11 gündür evlerine giremeyen ön halkı, mahallerinde yaşanan göçü sorununa mihman çözüm bulunmasını isterken, evlerinde meydana gelen hasarın hoppadak yağışlardan kaynaklı olmadığın tabir ederek belediyenin madun yapı ve su çalışmasından kaynaklı olduğunu dile getirdiler. Mahallede toplanan vatandaşlar temelli hal için yetkililerden müzaheret istediler.

” Türkiye’üstelik o ayki yağış miktarı onda biri Artvin bölgesine yağmış”

Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Musa Sebep, yaptığı açıklamada “Bölgemizde 10 periyot önceki korkulu bire bir kar yağışı oldu. Devamında acul bir şekilde kar eridi yağmurda yağınca anlaşılan kopmalar oldu . Bu kopmalar dolayısıyla 7 aile 17 aileyi kusmak zorunda kaldık. Bu tahliyeler eğreti şuan laf AFAD’ın kontrolünde bizde onlara haremlik ediyoruz. Borçka genelinde alt çatı çalışması var. Mahallemiz üstelik alt çatı çalışması yapıldı. Eğin bölgede karşıt sularının direne edilmesi sağlanamadı. Evler haddinden fazla andıran olduğu için, yoğun kazılar yapılmadığı ve bu nedenle borular açıktan getirildi. Aldığımız bilgilerde o dönem Türkiye’dahi o ayki yağmur miktarı onda biri Artvin bölgesine yağmış” dedi.

“Oturamazsınız dediler ama elimizde tıpkısı doküman namevcut”

Mahalle sakinlerinden Aynur Baltacı ise “Evimiz çatladı eşyayı boşalttık tek muhatabımız bulunmayan. Burada oturamazsınız dediler ama elimizde benzeri belge namevcut. Eşyalarımızı nereye koyacağız. Onun bunun evinde kalıyoruz. Nereye kadar böyle bitmeme edecek” diyerek konuşurken, mahalle sakinlerinden Erkan Navdar, “Yaklaşık 12 aktarılma geçmiş mahallemizde ayrımsız kıyamet yaşadık. Kar yağışı ve yağmur yağışı kaynaklı göçü yaşadık. Onun öncesinde Belediye marifetiyle ast çatı çalışması yapıldı. Belediyenin ana su borusu patlayınca hane eklenince hakeza bir kıran meydana geldi. Giderler mecbur olunca, suda baskı yapıyor tabi bu mahallede mevcut binalar engel görmesine hastalık oldu. Yurttaş adına dediğimiz, şuana kadar önlem münfail değil. Oturulacak oturulmayacak mı giderek kabilinden himmet yapılmadı. Bilcümle şebeke borularının tek şekilde kanalizasyona verilmediği, bu nedenle evi çatlayan var. Evinde oturamayan var” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili bilgi veren Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ise “İl AFAD Müdürlüğü zaruri tavsiyelerde bulunmuş ve bu doğrultuda kaymakamlık kaymakamımızın bile bilgisi dahilinde zaruri bilgilendirmeler mamul olup mahalle muhtarının bile bilgisinde Karadeniz Ustalık Üniversitesi’nden hocalar çağrılmıştır. Önümüzdeki hafta içerisinde onların üstelik gelmesi ile projelendirmeler yapılarak önlemler alınacağına dair ilçe kaymakamlığı belediyemiz muhtarlık ve AFAD zaruri mutabakat sağlanmış, bu doğrultuda çalışmaların havaların düzelmesi ile başlayacağına değişmeyen verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Share: