Tepebaşı’nda Planlı Söyleşide Enerji Politikaları Masaya Yatırıldı

Tepebaşı Dimdik Şehir Konseyi’nin düzenlediği söyleşide enerji politikaları masaya yatırıldı. Tepebaşı Şehremini Ahmet Ataç, Tepebaşı’nda hayata geçirilen saf erke çalışmalarını paylaşarak, Tepebaşı Belediyesi’nin bu alanda önder olduğunu söyledi.

Tepebaşı Dimdik Kent Konseyi yoluyla Zübeyde Karı Hars Merkezi’nde düzenlenen Enerji Politikaları mevzulu görüşme, vahim katılım ile gerçekleşti.

Söyleşinin moderatörlüğünü TMMOB Cümbüş Mühendisleri Odası Eskişehir Idarehane Başkanı Ender Kelleci üstlenirken, konuşmacılar ise Hamburg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alptekin Özdemir ve CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akış oldu.

Etkinliğe Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Han Belediye Reisi Erdal Büyük, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Seyitgazi Şehremini Amaç Belen, Alpu Belediye Reisi Yavuz Güller, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Tepebaşı Dosdoğru Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar, Tepebaşı Belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ KONUSUNDA LİDER BELEDİYESİ, TEPEBAŞI BELEDİYESİ’DİR”

Musahabe etkinliğinin açılışında konuşan Başkan Ataç, Tepebaşı Belediyesi’nin bozulmamış erke çalışmaları karşı şu bilgileri paylaştı:

“Güneşle çalışmanın çok yüce olduğunu anlayarak yapacağımız projelerde muhakkak güneşten yararlanmaya değişmeyen verdik. Birinci çocuk Türkiye’deki ilk ve biricik çokbilmiş şehir projesini olan REMOURBAN de ayrımsız bağış projesi. Sürdürülebilir enerji eylem planımız ile bu projeye girdik, Türkiye’üstelik bunu kazanan tek belediye olduk. Bizimle beraber İngiltere’den Nottingham, İspanya’dan Valladolid ve ayrımsız birlikte Tepebaşı Belediyesi. Bu 3 şehrin projesi 23 milyon ekü hibe aldı, biz 5 milyonunu Türkiye’ye getirdik. 4 kesim elektrikli otobüs aldık ve Türkiye’bile elektrikli otobüs kullanan geçmiş belediyeyiz. Ayrıca 30 pare elektrikli bisiklet aldık. 2015 tarihinde Mustafa Eksiksizlik Atatürk Akarsu Sporları Merkezi’nin inşaatına başladık, Merkezimiz, mekân dostu enerji tasarrufu alanında yeşil yapı uygulamalarını uluslararası alanda sertifikalandıran, Amerika Mürekkep Devletleri Yeşil Çatı Konseyi’ne (U.S. Green Building Council – LEED) başvurularak alınan LEED Sertifikasını 65 nokta ile Altın Nokta kriteri ile alan Türkiye’nin ilk kamu binası olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji konusunda lider belediyesi, Tepebaşı Belediyesi’dir.”

“YENİLENEBİLİR ENERJİYİ KONUŞACAĞIZ”

Tepebaşı Dimdik Site Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar ise “Tepebaşı Dimdik Site Konseyi, şehrimizde kadını, genci, yaşlısı ile metin tıpkı site ihdas etmek amacıyla çalışmalarını devam ettiriyor. Biz dahi 10 Mayıs’tan itibaren görevi devraldıktan sonraları yavru hakları, eş hakları, belde ve uyum ile ilişik çalışmalarımıza başladık. Bununla ilgili zaruri yerlere başvurularımızı yaptık. Zaman da hayatın dönüşümü, yenilenebilir enerjiyi konuşacağız” dedi.

“DÜNYANIN BİRİNCİ ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ”

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Ender Kelleci birlikte erke konusunun önemine değinerek, “Bildiğiniz üzere erke konusu ülkemiz ve dünyanın birinci yüce gündem maddesi. Zaman üstelik enerji politikalarını tartışacağız, ülkemizin de durumu ile ait vukuf kazanma fırsatı bulacağız. Mesleğimizin var olan hikmet birikimimizi hem kamudan yana ve bilimin ışığında yok etmek hem üstelik olumlu ve damarı bozuk durumu yönlendirmek amacıyla kullanmalıyız. Bu anlamda tıpkı arada olduğumuz için mutluyuz” diye konuştu.

“BUGÜNÜN DEĞİL GELECEĞİN DA BALABAN SORUNLARI”

Prof. Dr. Alptekin Özdemir ise konuşmasında şunları söyledi:

“Acun şu zamanda erke ve akarsu sıkıntısıyla savaşmakta. Bu harp çok üzücü ayrımsız husus. Dünyaya baktığımız ahit topraklarımızı çokça zir kullanıyoruz. Ormanlarımız yanıyor, topraklarımız verimsizleşiyor, kuraklıklar oluşuyor, yağmurlar azalıyor. Bunların rastgele biri gelecek için da büyük dertler. Atmosferik tavhane gazı konsantrasyonu sabah akşam yerine yükseliyor. Böylecene global istinas oluşuyor. Bunlar yemeden içmeden bugünün değil geleceğin bile balaban sorunları. İklim değişikliği üzerine 1 derecenin üstelik çokça şişman etkileri oluyor. Yağmurlar ile seller oluşuyor, kasırgalar artıyor. İklimsel durumlar görülmedik tıpkı çözme alıyor. Bu olaylar her an çoğalacak. Amazon Ormanları 1950’den günümüze haddinden fazla azaldı. Uzak olduğu için bizi ilgilendirmediğini düşünemeyiz. Acun amacıyla müvellidülhumuza üreten çokça kocaman ormanlar. Okyanusların ürettiği oksijen birlikte mütezayit flama nedeniyle ağırbaşlı azalmalar oluyor.”

“TAMAM BAĞIMSIZLIĞI HEDEFLEMEMİZ LAZIM”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Saylav Ahmet Atak ise enerjide dışa bağımlılığın tehlikesine belen ederek, “2002’da Türkiye’birlikte dışa bağımlılık yüzdelik 67 idi, demin yüzde 76. Bu aha tıpkısı karşıtlık var. ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen ülkemizin kurucusu Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız hepimiz. O devir buradan başlayıp bütün bağımsızlığı hedeflememiz geçişsiz. Bağımlı olmaya birlikte devam ediyoruz, illet? Vatandaşı müşteri üzere gördükleri amacıyla. Önümüzdeki dönemde, Allah’ın izniyle iktidardayız Budun İttifakı namına ve Türkiye’ye saf yeşil dönüşümü dikişçi edası ile biz yapacağız. Kendimize 6 unsur belirledik; emniyetli, ulaşılabilir, artağan, yeşil, yenilikçi ve enerji yoksulluğu. Bu enerji yoksulluğunu önleme, Doğru Parti’nin Türkiye’ye hediyesidir. Türkiye erke yoksulluğuna mahkum edilecek bir talih değil. Ama hesapsızca, programsız ve öngörüsüz programlarla oluşmuş bir öz” dedi.

“DUBLÖR BİR BELEDİYECİLİK”

Akın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim çokça şişman potansiyelimiz var ama bunu dünya ile kıyaslıyoruz, çokça gerideyiz. Yüz bin mega wattlık tıpkı müesses enerji gücümüz var, bunun sadece 8 bini gün, 9 bini rüzgar. Bakıyoruz, acep yok da o yüzden mi üretemiyoruz? Bina uygulamalarımızda Türkiye’deki gizil 400 milyar kilogram watt saat.  Almanak tüketimimiz ise 330 kilogram watt saat. Potansiyelimiz ne büyüklüğünde faziletkâr. Altın Tepebaşı Şehremaneti Başkanımız Ahmet Ataç, Türkiye’ye eş olmuştur. Bu anlatılan projeler, alınan ödüller gerçekten mahdut değil. Haddinden Fazla baskı bir hisse senedi. Kendisine teşekkür ederiz, bir aynı belediyecilik ortaya koyduğu üzere. Sabık enerji bakanı tıpkı açıklama yapıp tekme rekor dedi, ertesi dönem tekme remiks geldi doğalgaz ve elektriğe. 2015 yılından bu yana kendimizi yırtıyor ve Türkiye’da yüzümüzü güneşe dönelim diyoruz. Yahu tığ enerjide dışa bağımlıyız, bu bağımlılığı fakat bu şekilde aşabiliriz. Ama siyasal tercihten ufuk hareket fosil yakıtlara dönüyor. Bunun sonucunda tabiiyet ve şişkinlik mübrem oluyor. Geldiğimiz noktada 220 lira hareketlilik faturası oldu 660 teklik. 570 lira oldu bin 400 teklik. Topladınız, asgari ücretin 3’te birinden birlikte çok. Doğalgazda da uyardık, kontratlarınızı yapın diye niteleyerek. Birilerinin dediği gibi 3-4 mezuniyet arttı diyerek, söyledikleri akıllıcasına değil. Avrupa’bile erke krizi var, bizde enerji buhranı var. Bizim 60 milyar metreküplük bir tüketimimiz var, 50 milyar metreküpü elhak kontrata tutkun. Pandemi öncesinde dedik kim ‘kontratları yenileyelim’, yenilemediler. Bu yüzden eşit formalizasyonları değişti ve 11 bilyon metreküp açığımız var şu anda. Bir dahi üstüne seviye farkı, Avrupa’dakinin 3 misli fiyatla alın karşıyayız. Avrupa tıpkısı birlikte bunları vatandaşına yansıtmıyor, bir şekilde desteklenmiş ediyor. Doğrudan evin bütçesine destek olarak yapıyor.”

Söyleşinin arkası sıra aktiflik, konuklara çiçek arz edilmesi ile sona erdi.

Share: