Balıkesir’de ilk teşrin alanı küsurat badalan fasulyesi 4 mahallenin antant kaynağı oldu

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde hesaplı badalan fasulyesinin üretimini artırmaya yönelik icraat sayesinde 4 mahalledeki aileler geçimini buradan sağlıyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesince “Badalan Fasulyesi Yetiştiriciliğini Geliştirme” projesi hazırlanarak Süleler, Kavacık, Umurlar ve Şabanlar rustik mahallelerinde 105 çiftçiye fasulye tohumu dağıtıldı.

Söğütyüzü mevkisi yerine birlikte tanıdık 800 rakımlı çam ile meşe ormanları arasındaki bölgede istihsal alanı 1000 dekarı aşan fasulyeden yaklaşık 500 ocak geçimini sağlıyor.

Balıkesir mutfağına başmaklık fasulye, güdük sürede pişmesi ve lezzetiyle diğerlerinden ayrılıyor.

Haziran ayında ekimine başlanan ve eylülde hasat edilen badalan fasulyesi, mahallelere gelen aracılar vasıtasıyla Balıkesir, İstanbul, İzmir ve Bursa’dahi tüketicilerle buluşuyor.

Yılda 250 titrem üretilen bu fasulyenin ekim alanının henüz birlikte artırılması hedefleniyor.

Süleler Mahallesi Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yusuf Canbaz, AA muhabirine, badalan fasulyesine ilginin akıbet beş altı yılda arttığını söyledi.

İklim ve yer şartları nedeniyle lezzeti haddinden fazla farklı olan bu cinsin hele mekân büyükşehirlerden ikbal gördüğünü tamlayan Canbaz, şöyle konuştu:

“Vatandaşlar fasulyemizi haddinden fazla istiyor amma yazımız gelişmemiş olduğu amacıyla ne büyüklüğünde haddinden fazla toplayabilirsek o büyüklüğünde faydalı olabiliyoruz. Badalan fasulyemiz tekmil zayıf ham ama kuruya andıran benzeri fasulyedir. Özellikle sıska fasulye yemeği tahsis etmek isteyenlerin apayrı çeşitleri 1-2 saat kaynatması gerekiyor ama bizim fasulyemiz 15 dakikada pişiyor. Lezzeti ve tadı diğerlerinden değişik. Kâm az çok mahallemizde üretimi artırmaya çalışıyoruz. Buradaki arazilerde 10 sene geçmiş hoppadak buğday ve rüşvet ekiliyordu, bambaşka bir husus yoktu. Deminden devletimizin yaptığı gölet ve sulamayla fasulye, yonca ve mısıra yöneldik. Elbette vatandaş nerede alacak varsa ona yöneliyor. Şu anda de fasulyede güzel alacak var, tığ bile üretimine bitmeme ediyoruz.”

Markalaşma çalışmaları

Dursunbey Muhtarlar Derneği Başkanı ve Süleler Muhtarı Osman Ürün dahi badalan fasulyesini markalaştırmak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yaptıklarını aktardı.

Tanıtım için ellerinden mevrut çabayı gösterdiklerini dile getiren Kitap, “Tüketicilerimiz üstelik çokça beğendiği için fasulyemiz benzeri ayraç oldu. İnşallah daha bile pir olacak. Fasulyemizi düzlük eşhas tanelerini ayırarak derin dondurucuya koyuyor, kışın birlikte çıkartıp iyice tüketiyor. Fasulyemiz bizim yüz akımızdır.” dedi.

Işaret, küsurat istihsal maliyetleri dolayısıyla fasulye üreticilerine henüz fazla bindi verilmesi talebinde bulundu.

Hasan Çengel, 10 yıldır fasulye ürettiğini anlatarak, “İddia ediyorum, fasulyemiz Türkiye’dahi evvel sıraya girer. Bu fasulyenin geçmişine bakarsanız Osmanlı vaktiyle üstelik ekilen aynı fasulyedir. Öz katışıksız malımızdır, haricen gelmemiştir. Fasulyemizin vitamini boldur.” ifadelerini kullandı.

Balıkesir’de zahmetli olduktan sonra mahallesine dönerek fasulye üreticiliği yapan İsmail Işaret bile dönümde 250-300 kilo badalan fasulyesi yetiştirdiği bilgisini verdi.Share: