Sinop’ta Kestane Ağaçlarına ‘Gal Arısı’ Dadandı

MUSTAFA USTA

Kestane üretiminde Türkiye’nin balaban merkezlerinden biri olan Sinop’un Erfelek ilçesinde kestane arılarına bu yıl ‘gal arısı’ dadandı. Erfelek Tarım Odası Başkanı Yüce Âdem, “Erfelek’te sonuç yıllarda gal arısı hep kestane ormanlarımızı sarmış durumda. Yapmış olduğumuz üretimi çokça etraflıca etkiliyor ve ürün kaybı oluşturuyor, kaliteyi düşürüyor. Güzeşte yıl üretimimiz 500 tondu, bu sene 350 tona düştü… Yetkililerden bire bir dakika önceki gelip bu konuyla ilgilenmelerini ve çıkar yol bulunmasını istiyoruz” dedi.

Sinop’un Erfelek ilçesinde kuzu kestanesinin hasadı başladı. Ancak bu sene gal arısı dadanan kestane ağaçlarında rekolte düştü. Gal arısı, bahar aylarında kestane çiçeğine yumurtasını bırakarak iz kalitesinin ve rekoltenin düşmesine neden oluyor.

“YETKİLİLERDEN ILAÇ BULUNMASINI İSTİYORUZ”

Konu ile ilgilendiren SIMURG Marifet Ajansı’na bilgi veren Erfelek Tarım Odası Başkanı Mürtefi Herif, şunları söyledi:

“Erfelek’te sonuç yıllarda gal arısı bilcümle kestane ormanlarımızı sarmış durumda. Yapmış olduğumuz üretimi haddinden fazla derinden etkiliyor ve mahsul kaybı oluşturuyor, kaliteyi düşürüyor. Güzeşte sene üretimimiz 500 tondu, bu yıl 350 tona düştü. Bundan sonraki yıllarda üstelik imdi düşeceğini hesap ediyoruz, zira gal arısı haddinden fazla vahim zararlar vermeye başladı. Kestane ağaçlarımızı kurutuyor. Meyvelerin kalitesini, kalibresini düşürüyor. Bu amaçla yetkililerden tıpkısı zaman önceki gelip bu konuyla ilgilenmelerini ve çare bulunmasını istiyoruz. Çünkü bizim gelirimizi aracısız etkileyen aynı nitelik bahis konusu burada. Çiftçilerimiz, kestane toplayarak geçimlerini sağlıyorlar. Böyle giderse ileriki yıllarda kestaneden bahsetmemiz tür olmayacak. Hakeza tıpkı lezzetli ürünü kaybetmiş olacağız.”

Share: