Sinoplu Pazarcı: “Maltalık Münteha, Damla Reşit. Maalesef Boyut Çok Keskin”

MUSTAFA ATEŞ PARÇASI

Sinop kent merkezinde kurulan el pazarına gelen pazarcı da vatandaş da küsurat sahn pahalılığı ve fiyatlardan şikayet etti. Pazarcı Belgit Çetince, “Hayat tamam. Damla reşit. Maatteessüf boyut haddinden fazla elem” dedi. Alışveriş üzere pazara mevrut Mecnunca İnce, “20 liralık limon. Kaç modül giriyor? Zahir matlup mütekait? Müteharrik minimum ücretli? Pazarda kızgın tıpkı öz bulunmayan. Seçkin şey zehir pahası. Domates 10 lira ama bu mevsimde” diyerek konuştu.

Sinop kent merkezinde haftada 2 devir umum pazarı kuruluyor. Samsun’dan Sinop’a satış ayırmak için gelen pazarcı Mehabetli Ektin Esrar, artan fiyatlardan belde mutlu olmadığını söyledi. Zamlı aldıkları ıspanağı 20 liraya sattığını, müşterinin bu fiyata reaksiyon gösterdiğini tamlayan Esrar, şöyle konuştu:

“Mazot, tezek düşmedikten sonraları bu enflasyonun düşeceği yok. Düştü diyorlar amma alakası namevcut. Biber 20 lira, milletin gurur gücü bulunmayan. Parası olan dahi var sıfır üstelik var amma olsa de hangi olacak? Budun zor durumda. Süt, gübre düşmedikten sonraları yapacak tıpkı husus bulunmayan. Milletin gurur gücü yok. Aldığımız yerde üstelik mallar pahalı. Pazarcı bile tahakküm durumda, müşteriler birlikte ağırlık durumda. Halkımız yumruk durumda yani. Göründüğü kadar değil rastgele özdek. Bafra’dan araba buraya nereden baksan 1200- 1300 teklik yakıyor. tek insan 300 liraya çalışıyor, 200 lira da masraf oluyor, 500 lira. 5 şerha kayırıcı çalışıyor burada. Poşetin kilogramı oldu 35- 40 teklik. Gelişigüzel özdek göründüğü gibi değil. Kişi şahsıma konuşuyorum durumdan mutlu değilim.

“BİZ ÜSTELIK PAHALIYA ALIYORUZ”

Ayrımsız zamanda ayrımsız bile çiftçiyim ben. Maraba olduğum halde zaman 100 dönüm tarla yapsan 100 dönüm tarlanın hangi büyüklüğünde masrafı var? 100 dönüm yere nereden baksan 200- 250 bin lira masraf peki. Ne yapacak bu kavim? 10 dönüm vadi yaptık 30-35 bin liralık masrafı var. Çeltiğin bugün 14- 15 teklik olması lazım ki ulus kendini kurtarsın. 14- 15 lirada kendini kurtarmaz amma imkanı yok yani. Adam çeltik 14-15 diyor çeltiği satıyor 10 liraya. Mülk mı kazanır? Et Kafalı de el durumda. Müşteriler üstelik tahakküm durumda. Yani elhasıl halk yumruk durumda. Kısaca şöyle özet vereyim, bugün minimal ücrete müteharrik ayrımsız sevimli ne yapsın? Evi bile kiraysa 2 bin 500 teklik ocak kirası. Alıyor 5 bin 500 lira. Bunun elektriği mi bulunmayan, suyu mu bulunmayan, aş damı masrafı mı bulunmayan, çocuğu okula mı gitmiyor? Git bugün bire bir işe gir. Bire Bir evde normalde 1 kişi, 2 can meşgul. 2 gönül çalışsa asgari ücret yeniden yetmez. Bakıyorum adam geliyor ‘ıspanak birçok para’ diyor. Ispanak 20 liralık. Bilmiyor bizim ıspanağı kaça aldığımızı. Tığ da pahalı alıyoruz.”

“HAYAT BİTMİŞ, DAMLA ERGIN”

Sinoplu Pazarcı Burhan Çetince, “Pazarda durum yoğun. Saat 10.00 oldu. Bu teessürat bu stresler insanı yiyip bitiriyor. Parası olan parası olana harçlık yapıyor. Avlu tükenik. Katre reşit. Maatteessüf nitelik haddinden fazla yara. Sahn düpedüz çığlık. Çoluğu çocuğu kalabalık olanlar yandı. Çekicilik gücü yok” dedi.

Alışveriş için pazara gelen Atmaca İnce, “20 liralık limon. Kaç çıngı giriyor? Pekâlâ algı emekli? Müteharrik minimal ücretli? Takkadak 1 kişi namına tek başına düşünmeyeceksin. Çevreyi düşüneceksin. Pazarda berduş bir madde namevcut. Seçkin öz şiddetli pahası. Domates 10 liralık ama bu mevsimde” diye niteleyerek konuştu.

“PAHALI BUYURMAK ÇOK HAFİF KALIR”

Alışveriş üzere pazara mevrut Naim Ermiş, “Pazarın durumu karşı fiyatlı emretmek çok hafif kalır. Haddinden Fazla felaket yani. Pahalı almak belli belirsiz kalıyor. Ispanak 20 lirayı görmüş. Benim bahçem var, fiyatlara arada bakıyorum aynı baktım ki fiyatlar uçmuş. Sinop kabil yerde hem bile. Elan balaban yerlerdeki fiyatları düşünemiyorum. Kalık eylemek imdi çokça macerasız kalıyor. Hırs. Hoşur biz içinde yaşıyoruz, görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Fon dökümü:

*Mürtefi Ektin Yaman

*Senet Çetince

*Mecnunca İnce

*Naim Muazzez

*Ayrıntı görüntüler

Share: