Cumhurbaşkanı Kararıyla Bire Bir Alan Henüz Orman Sınırı Dışına Çıkarıldı.

Reisicumhur kararıyla Sinop Yeniköy’da bulunan 47 bin metrekarelik ormanlık düz, orman sınırı dışına çıkarıldı. Bu kararla bu arada şu asıl kadar 647 bin hektarlık düzlük orman sınırları dışına çıkarıldı. Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi’nde öğretim üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, “İktidar fakirlere, 500 bin bakir göz yaptıracağını söyledi. Bunun üzere toprak muktezi. Ormanlık alanlarda yer yoksa hangi olacak? Orman alanlarında bu maddeyi kullanarak orman dışına çıkarabilir, buraya ev yapabilirler. Bu değme kamer karşımıza ati. Belki ilerde daha de yoğun gelecek” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın Kararı’yla Sinop Yeniköy’birlikte kâin, 3 milyon 561 bin 632 metrekare orman, orman sınırları dışına çıkarıldı. Resmi gazetede yayımlanan kararda bu alanların iki katına ayrıksı yerlerde orman dışı alanların ormanlık alana kazandırılacağı bile tabir edildi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİR YER OFİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Erdoğan Atmış, bu kararın bakir olmadığını, ayda ayrımsız ya bile iki kat arazilerin orman dışına çıkarıldığını söyledi. Atmış, Orman Kanunu’nun Ekleme 16’ncı maddesine göre yapılaşmaya açılan arazilerin anayasaya ters olduğunun altını çizerek, “Bu seçkin ay karşımıza gelecek. Belki ilerde elan üstelik kalın gelecek. Zira orman alanları hangi yazık kim hesaplı tıpkısı alacak sağlanan kayran. Orman Genel Müdürlüğü bire bir yer ofisine dönüştürülüyor” dedi.

Atmış, “İktidar fakirlere, 500 bin bakir konut yaptıracağını söyledi. Bunun amacıyla yer zaruri. Ormanlık alanlarda arazi yoksa ne olacak? Orman alanlarını birlikte bu maddeyi kullanarak orman dışına çıkarabilirler ve buraya hane yapabilirler” dedi. Erdoğan Atmış, SIMURG Haber Ajansı’na şunları söyledi:

YETKİ CUMHURBAŞKANI’NDA: Aslında 1970’li yıllardan beri makbul 2B uygulaması var. Burada ‘bilim ve marifet itibarıyla orman niteliğini yitirmiş olan yerler’ adı altında orman dışına çıkarılma işlemleri yapılıyordu. Şu esas kadar 647 bin hektar orman dışına daha çok ve bu sakat hızıyla olmasa birlikte sürüyordu. Amma bu KATMA 16 uygulamasıyla ormanlara daha bile beis verebilecek ayrımsız aplikasyon gecekondu. 2B uygulamasıyla orman niteliğini yitirmiş alanların ekincilik arazisi adına tasarruf şartıyla orman dışına çıkarılıyor. MELFUF 16 maddesi ‘Tarım olarak kullanılmasına de akıllıca olmayan yerler’ diyor. O zaman anayasaya uymaz tıpkısı işlem yapılıyor. Yani siz anlaşılmaz ifadelerle herhangi bir yeri orman dışına çıkarabilirsiniz. Eğer bir yerde getirim bakımından altın aynı yerse bu maddeyi kullanarak orman dışına çıkarabilirsiniz. İşte bu mezuniyet 2018’de Cumhurbaşkanlığı’na verildi.

BUNU ARTIK DEĞME KAMER YAŞAYACAĞIZ: Bunun uygulaması kendisine ayda bire bir sefer ara sıra ayda iki yol şeş veya yedi ilde yaklaşık 1500 dönümlük tıpkısı kayran tekrar orman dışına çıkarıldı. Kamuoyunda de neymiş bu ilk kez oluyormuş kabilinden duyum yapılıyor. Yararlı. Bu değme kamer karşımıza gelecek. Ihtimal ilerde daha bile kesif ati. Zira orman alanları hangi eyvah kim iktisadi tıpkısı algı sağlanan kayran. Orman Genel Müdürlüğü tıpkı arsa ofisine dönüştürülüyor. Çünkü MÜLHAK 16 yön ile orman dışına çıkarılacak, ayrımsız prosedür yapılacaksa bu Türkiye Cumhuriyeti Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Milli Yurt Umumi Müdürlüğü’nün talebiyle oluyor.

KONUT PROJESİNDE BU ALANLAR KULLANILABİLİR: İktidar fakirlere, 500 bin yeni hane yaptıracağını söyledi. Bunun üzere toprak gerekli. Ormanlık alanlarda arazi yoksa hangi olacak? Orman alanlarını da bu maddeyi kullanarak orman dışına çıkarabilirler ve buraya hane yapabilirler. Ego şahsi namına bu uygulamanın fakirlere, yerleşme yeri yapmak üzere değil da alelhusus parası olanlara orman alanlarının ortamında sahalar oluşturmak ortamında çokça elan çok kullanılabileceğini düşünüyorum.

ANAYASAYA BAKARAK, DEVLET ORMANLARININ MÜLKİYETİ DEVROLUNAMAZ: Tıpkısı yerde yerleşim yeri fayrap etmek istiyorsanız birilerine villa, köşk, apartmanlar siteler yapacaksınız. Siz orman içinde istediğiniz yeri bu şekilde orman dışına çıkarabiliyorsunuz. Amma anayasaya bakarak çıkaramıyorsunuz. Çünkü anayasaya bakarak, ‘Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Bu romanlar zaman aşımıyla para edilemez’ deniyor. Zımnında kanunuesasi ile çelişen ayrımsız nitelik var. Diğer yandan ‘devlet ormanlarının mülkiyeti devrolamadığı’ üzere bu uygulamayı yapıyorlar. Ormanı cızık dışına çıkarılıp mülkiyeti daha bilahare devrediyorlar. Anayasaya belirtik aykırı olan bire bir uygulamayı yürürlüğe koydular. Bu seçkin ay karşımıza bu şekilde Resmi Gazete’da geliyor. Bu zamana kadar yapılan hep icraat anayasaya aykırıdır, bunu yıldızlı ve seçik tıpkı şekilde belirtebilirim.”

Share: