Sinop 3. iş haberi… Sinop’ta çökme tehlikesi oluşan binada çalışmalar devam ediyor

Sinop’ta tün temelinde toprak kayması oluşan ve eğilmeye başlayan 5 katlı apartmanda çalışmalar devam ederken, yaşanan durumun bitişiğindeki boş alanda yapılan hafriyat çalışmasından kaynaklı olduğu anlatım edildi.

Sinop’ta gece saatlerinde İncedayı Mahallesi 1. Sokak’ta teferrüç sesleri gelen 5 kıvrım apartman ve komşu binalarda yaşayanlar batma tehlikesi sebebiyle tahliye edildi. Çevrede asayiş önlemleri alınırken, binada yaşayanlar geceyi sokakta geçirdi. Sabah saatlerinde bitmeme fail çalışmalarda vinç sayesinde binaya bindi verilirken, toprak kayması yaşanan ve boşa sakıt binanın temelinde yükleme çalışması yürütüldü. Binada oluşan yan binadan kopma ve eğilme açıktan dahi görüntülendi.

“Bunun sorumlu akarsu tamamen yüklenici firma”

Binada ablasının yaşadığını belirten Söz Rahat, “Binanın yan tarafında boşluk bir kayran var. Oraya kentsel dönüşümle kullanılmamış yapı yapılacaktı. Geri buradaki hafriyat firması himmet yaparken sağlam binanın temeline kepçe vuruyor, su borusu patlıyor ve toprak kayıyor. Bitişiğindeki binadan ayrılıyor ve yatmaya başlıyor. Saat 02.00 kadar haberimiz oldu. Binadan sesler geldiği için boşaltma edilmesini istediler. Normalde bu binada sorunumuz yoktu amma maddesel ve manevi boyutu bile var. Habbe ortamında eşyalarımız duruyor, boşaltma edemedik. Bunun sorumlusu ağız ağıza müteahhit firma. Habbe içini bakir yaptırmıştık, tek molekül alamadan çıktık evimizden. Bu işin sorumlularının bedelini ödemesini istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Başlatılan çalışmalarla binanın temelindeki boşluğun doldurularak arızi tahkim yapılacak. Çatı sakinlerinin gücük süreliğine binaya girerek zer eşyalarını almasının sağlanacağı, sonrasında ise binanın kontrollü yerine yıkılacağı öğrenildi. – SİNOP

Share: