Sinop veri: Sinop’ta duvarlarında serbest çatlaklar oluşan apartman kontrollü yıkılacak

Sinop’ta temelinde kayma meydana mevrut ve duvarlarında degaje çatlaklar oluşan 5 kıvrım apartman kontrollü yıkılacak.

Vali Erol Karaömeroğlu, beraberinde Belediye Reisi Sulh Ayhan ve İl Güvenlik Müdürü Tarıkhan Çetiner ile İncedayı Mahallesi 1 Numaralı Sokak’ta tıpkısı inşaat alanının yanındaki, yıkılma tehlikesi oluşan ve boşaltılan apartmanda incelemelerde bulundu.

Apartman ve çevresindeki binaların sakinleriyle mütekellim Karaömeroğlu, yetkililerden binanın serencam durumu için bilgelik aldı.

Karaömeroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yanındaki yapım alanında yapılan esas kazısıyla 11 Ekim gecesi 5 bükülmüş apartmanın, bitişiğindeki binadan 15 santim ayrıldığını, 7 santim birlikte arkaya akıllıcasına yattığını belirtti.

Riskli duruma mevrut binanın birden tahliye edildiğini, binanın kontrollü yıkılacağını anlatan Karaömeroğlu, şöyle konuştu:

“Aceleten o akşam insanlarımızı sakıncasız tıpkısı şekilde tahliye ettik. 3306 mahdut Riskli Yapı Yönetmeliği ve kanununa göre de Belediyemiz ve Mekân Şehirciliğimiz muktezi çalışmaları yapıyor. Bizim üzere oylumlu olan insanlarımız fert güvenliği. Dünyalık hesabına dirimlik ama fert namına gelmez. Lazım tedbirleri aldık. Sunu güdük sürede yapı Uray marifetiyle yıkılacak. Vatandaşlarımıza uymazlık veren yüklenici, gerekirse yeniden komşu tıpkı yapım yapıp vatandaşlarımızın zararlarını karşılayacak.”

Vatandaşların apartmana girip bütün eşyasını almak istediğini ancak bunun haddinden fazla bati olduğunu vurgulayan Karaömeroğlu, “Yurttaş içerideyken yapı yıkılabilir. Hakeza tıpkı riske giremeyiz. Bu tuhaf riskli yapılara kayıt almak için vatandaşımızın girişine izin veremiyoruz. Çünkü insanlarımızın birey güvenliği bizim üzere henüz önemli. Kanuni mevzuat tamamlanır tamamlanmaz yıkacağız. Belediyemiz marifetiyle işler bitmeme ediyor. 3 dönüş süresince halledecekler.” ifadelerini kullandı.

Kentte inkıraz tehlikesi olan 5 katlı apartman ile bitişiğindeki 3 çatı boşaltma edilmiş, apartmanın yıkılmaması için vinçlerle taraf duvarına destek verilmişti.

Share: