Çeçe Melik Türbesi ve Camisi restore edilecek

YANLIŞSIZ Parti Sinop Saylav Yır Maviş, Gerze Çeçe Hükümdar Türbesi ve Camisi’nin yenileme sürecinin başlayacağını söyledi.

Maviş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinop’ta inanç turizminin mehabetli mekanlarından biri olan Tarihi Çeçe Melik Türbesi ve Camisi üzere restorasyon çalışmaları ve proje hazırlık ihalesinin tamamlanarak, aslına akıllıca tıpkısı şekilde yapılmasının hedeflendiğini belirtti.

Kentin manevi değerlerine sahip çıkmak adına kebir ayrımsız çalışmayı daha hayata geçirmeyi planladıklarını tamlayan Maviş, “Anadolu’nun İslam’la tanışmasına önderlik eden Çeçe Sultan Hazretlerine ilişik olan türbe ve cami Vakıflar Toprak Müdürlüğünce restore edilecek.” dedi.

Çeçe Padişah Türbesi ve Camisi’nin yıl süresince çok sayıda ziyaretçiye eş sahipliği yaptığına işaret eden Maviş, şunları kaydetti:

“Horasan erenlerinden ve Sinop’umuzun, Gerze’mizin manevi simgeleri ortada kayran kayran, hemşehrilerimizin moral dünyasında ayrık tıpkısı yere eş olan Çeçe Hükümdar Hazretlerinin kabrini, onun manevi iklimine akla yatkın şekilde yenileyerek ziyaretçilerimize sunacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah yenileme çalışmaları bittiğinde, bu mekan ziyaretçilerimizi çokça daha ihtişamlı benzeri şekilde karşılayacak. Bu kapsamda Tarihi Çeçe Padişah Türbesi ve Camisi, yenileme çalışması sonrası bölgenin manevi elektrik merkezine dönüşecek. Ayrıca bozuk cami ve türbenin tarihi ve strüktürel araştırmaları yapılarak, restorasyon yenileme çalışmaları de aslına uygun ayrımsız şekilde gerçekleştirilecek.”

Share: