Şimal Ege turizminin gözdesi Cunda Adası’nda zaman uzadı

Kuzey Ege’nin kebir destinasyonlarından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin çekicilik merkezi Cunda Adası’nda turizm hareketliliği sonbaharda dahi sürüyor.

Türkiye’nin yer büyük yüz metrik saf sit alanlarından Ayvalık Adaları Beğeni Parkı’ndaki 22 adadan biri olan Cunda, kendine özgü orijinal dokusu, tarihi ve katıksız güzellikleriyle gelişigüzel yıl milyonlarca domestik ve ecnebi turisti ağırlıyor.

Deniz ürünleri ve mutfağıyla damak tadına önem verenlerin de uğrak yeri olan adada, serencam yılların genişlik tehlikeli hareketliliği yaşanıyor.

Ramazan Bayramı’nda başlayan ve esnafın, turizmcilerin yüzünü güldüren bahir bitmeme ediyor. Yaz sezonunda yüzde 90-100 olan adadaki butik otellerin doluluğunun, güzün yüzdelik 80-90 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm ve Enfrastrüktür Geliştirme Birliği Genel Sekreteri Beklenti Özgültekin, AA muhabirine, Yıldız Ege’nin sunma iyice dinlence döneminin teşrinievvel ve teşrinisani olduğunu söyledi.

İlçeye hele İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Çanakkale ve Trakya’nın kentlerinden hafta sonu tatilleri için sonbahar ve şita mevsimlerinde vahim sayılabilecek benzeri talebin olduğunu tamlayan Özgültekin, “Bu sene hele ağustos ayı Ayvalık ve Cunda Adası amacıyla akıbet aşama aheste geçti. Bu derya, ağustos kadar olmasa bile ilkgüz ve ekimde da sürecektir. Ayrıca hava raporu uygun olursa kasımın da geçtiğimiz yıllara gereğince bu sene etkili geçeceğini düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Ada esnafından Hasan Atala de turizm sezonunun bu yıl oldukça pir geçtiğini dile getirdi.

Cunda esnafı namına bundan mutluluk duyduklarını anlatan Atala, “Ağabeyimin ve kardeşimin otel ve restoranı var, onlar bile yoğunluktan serencam adım memnun. Cunda Adası şita mevsiminde da özellikle hafta sonlarında hareketli oluyor. İnşallah bu uzanım yılbaşına büyüklüğünde sürer.” dedi.

Antalya’bile yaşıyor, tatillerinde Cunda’yı yeğleme ediyor

Restoran işletmecisi Hasan Güren, Kovid-19 salgınının peşi sıra sonuç 10 yılın en dolgunca sezonunu geçirdiklerini bildirdi.

Eylülün önce günlerindeki yoğunluğun sürmesini dileyen Güren, şöyle devam etti:

“Ayvalık’ta ilkgüz ve ekimde havalar akıbet aşama adamakıllı oluyor. Bunu da hesaba katarsak bu ay ve önümüzdeki ay gene etkili olacaktır. Elhak çıktı Ayvalık’a ulaşım üstüne mesafeler bile kısaldı. Çıktı İstanbul’dan buraya insanlar hafta sonu kaçamakları yaparak gelebiliyor. Bu yüzden ekim ve kasımda üstelik Cunda Adası’nda hareketliliğin süreceğini düşünüyorum.”

Ziyaretçilerden İsmail Kurt da Antalya’bile yaşadığını, Ayvalık ve Cunda Adası’nı haddinden fazla sevdiğini belirtti.

Adada genelde restoranlarda, çarşısında ve gezilecek yerlerinde ayakyolu geçirdiğini aktaran Kurt, “Her sene boşluk ve imkan bulduğumda soluğu burada alıyorum. Güzeşte yıllar olduğu kabil bu sene da tatilimi Cunda’bile değerlendiriyorum. Çünkü Cunda’dahi ada insanları çok sevimli ve gezilecek çokça fena hâlde yerleri var. Bu yüzden da tatillerimde hep Cunda’yı tercih ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: