Siirt’te şehit eşi, evini Malatya’dan gelen depremzede aileye açtı

Siirt’in Pervari ilçesinde 11 sene ilk helikopter kazasında şehit olan Uzatmalı Çavuş Kürşat Tarih’in eşi Hatice Tarih, Malatya’dan mevrut depremzede aileye evini tahsis etti.

“Asrın felaketi” namına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerde Malatya’daki evi hasar gören Recai Ahu, eşi Sevgili ve biri 2, gayr 4 yaşında olan çocuklarıyla Siirt’e geldi.

Depremin peşi sıra değişik yerlerde küsurat Ahu ailesi, 10 Son Teşrin 2012’de operasyona revan askerleri taşıyan helikopterin kayalıklara çarpması sonucu 16 zırh arkadaşıyla martir olan uzman çavuş Ruz’in eşi Hatice Tarih ile Siirt İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünde tanıştı.

Ailenin durumunu öğrenen Zaman, eşinin şehadetinden 3,5 kamer bilahare dünyaya mevrut kızı İrem ile yaşadığı evi aileye tahsis etti. Çağ, kızıyla aynı binada cıvıl cıvıl babası Adaletli, annesi Türkan Bulgaz ve kardeşlerinin yanına taşındı.

Depremzede familya, düzen kurana kadar Sıra ailesinin evinde kalacak.

“Keşke daha çok aileye destek olabilseydik”

Hatice Zaman, AA muhabirine, Türkiye adına haddinden fazla dokunaklı depremleri yaşadıklarını söyledi.

Birçok yerde olduğu kabilinden Siirt’in bile depremzede ailelere destek verildiğini dile getiren Gün, “Biz da bu müddet ortamında elimizden geldikçe yardımda bulunmaya ve bir nebze bile olsun depremzedelerin yaralarını sarmaya çalıştık.” dedi.

Malatya’dan mevrut Ahu ailesine evlerini tahsis etme kararını aldıklarını tamlayan Tarih, şunları kaydetti:

“Eşim, vatanı uğruna martir oldu. Ben dahi evimi depremzede ailemize tahsis etmeyi görev bildim. Zaman temas olma günü. Bunu annem, babam ölçüm etti, bu davranışımdan etraf dua ettiler. Keşke elimizde daha şişman ayrımsız imkan olsaydı, çıktı aileye bindi olabilseydik. Cenabıhak hakeza benzeri felaketi tıpkı henüz yaşatmasın.”

“İnşallah bütün ailelerimiz bizim gibi şanslı tamam”

Sevgili Ceylan de depreme evlerinde yakalandıklarını, çok print bire bir süreçten geçtiklerini söyledi.

Evde nazik tıpkı deprem yaşadıklarını rapor eden Ceylan, depremde 2 yakınını kaybettiğini belirtti.

“Çok şükür şanslıydık canımızı kurtardık ama gayrı canlar da akrabalarımız. Haddinden Fazla ateş ve keskin. Allah tıpkı elan on paralık kimseye yaşatmasın.” diyen Ahu, kendilerine evini açan martir eşi Sıra ve ailesiyle tanışmaktan sevinme duyduklarını dile getirdi.

Gündüz’in davranışı karşısında haddinden fazla duygulandıklarını vurgulayan Ahu, şöyle konuştu:

“Hatice Çağ, anahtarı geçmiş verdiğinde haddinden fazla duygulandım. Evinin kapısını bizlere açtı. Çokça hususi tıpkısı aile olduğunu düşünüyorum. Bu konuda çok bahtlı hissediyorum kendimi. İnşallah bilcümle ailelerimiz bizim kabil şanslı olur.”

“Siirt halkı bize evini açtı”

Recai Ahu bile depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara müstacel şifalar diledi.

Ceylan, şunları söyledi:

“Siirt halkı bize evini açtı. Şehidimizin evinde eğleşme ediyoruz. Tanrı gani ongun rahmet etsin. Bize hakeza bire bir imkan tanıdıkları için teşekkürname ediyorum. Bu ağırlık zamanda bütün milletimiz birbirine cemaat çıkıyor. Hatice eş da ailesiyle beraber bizlere cemaat artık. İnşallah bu beraberlikle bu felaketlerin üstesinden geleceğiz. Ülkemiz çok hayat dolu. İnsanımız çokça bulunmaz ve iyiliksever.”

Share: