Serencam dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 birey, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 289 can hayatını kaybederken, 29 bin 840 sevimli birlikte yaralandı. Yılın önceki 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güven Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen trafik kazalarına ilgilendiren verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i kişi, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı oluşmak üzere mecmu 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 güç yaralandı, 289 birey da olay durumunda hayatını kaybetti. Yılın önceki 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a çıktı. Ağustos ayında bildirme çokça ilçe gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da anatomi, yaralanmalı ve maddi hasarlı hep 5 bin 128 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 19 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Yer birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 çoban alkollü olarak vasıta kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 açar ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi üstelik kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında bildirme yoğun tanıdık sürücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını kat, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, dudak boğaz ve kaplamanın mahdut olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit strateji ve tahrifat kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönem kurallarına uymamak, kırmızı çırağ yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, vasıta giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere soldurmak, muvakkat ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı susmak, alkollü adına araç bağışlamak, aşırı aceleten açkı kaplamak, geçme yasağı olan yerlerden sarkıtmak ve yanlış şekilde yahut haram olan yerlere park yeri eylemek?Share: