“Çipo Tahakküm” davası Ankara’da görülecek

Çipo polat sektöründe paravana şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı kanıt edilen firmalara müteveccih “Demir Print” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Domestik) da aralarında bulunduğu 17 sanıklı iddianamenin “yetkisizlik” kararıyla İskenderun’a gönderilmesine yapılan itiraz kabul edildi.

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 16 Ağustos’ta tamamlanan savca, Ankara 21. Vahim Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi kabul eden mahkeme, argüman edilen suçların gerçekleştiği vadi ile sanıkların tıpkısı çoğunun ikametgahının İskenderun olması nedeniyle “yetkisizlik” kararı vererek, dosyanın buradaki aheste ukubet mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

Sanıklardan birinin itirazı üstüne, nihai kararı vermesi üzere dosya aynı sonraki duruşma olan Ankara 22. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesine gönderildi.

İtirazı akseptans eden mahkeme, Ankara 21. Vahim Ukubet Mahkemesinin “yetkisizlik” kararını kaldırdı. Buna bakarak, Demir Zor soruşturması kapsamında açılan ilk ülkü Ankara’bile görülecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, demir polat sektöründe neşelilik gösteren ve konuşu yetersiz boğaza düşen fabrikaları, baştan işler arkaç getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şeriklik yönetimlerini üstelik akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Domestik ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu iş yerlerini paravan yönetimler yoluyla idare ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar marifetiyle piyasaya sürdükleri, bu süreçte gerçekleşme fail Ilişik Ayar Vergisi, Ön Kesinti Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri vadi aldı.

Sanıkların ayrıca bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Çipo Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Demir Çelik Transport Sanayi ve Tecim YEMEK firmalarının vezneci hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda, sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demirel’in, “suç örgütü kurmak”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “müteselsil şekilde kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık”fecir 5’er yıldan 17 sene 6’şar taban ve “müteselsil şekilde amme alacağının tahsiline tutmak” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er taban kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 sene 8 aydan 30 sene 9’ar taban büyüklüğünde hapsi istenen bu sanıkların ayrıca suçtan elde edilen gelirin iki allahsız büyüklüğünde adli mal cezasına çarptırılmaları dilek edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “cürüm örgütüne unsur atılmak”, “amme kurumlarına müteveccih ayyarlık” ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline tutmak” suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9 aya, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sınırlanmış Fırat Ekşioğulları’nın, “yanlışlık örgütüne üye tevessül etmek”tan 2 yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla gelişigüzel örgüte yardım” suçundan sanıklar Derviş Şengül, Ayten Yerli, Patent Nuri Şengül, Gülderen Yerel Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül ve Salih Yerel’in da 2 yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması rica edildi.

Share: