SELIM Tümen Ekip Başkanvekili Turan, Çanakkale’de konuştu Açıklaması

SELIM Öğür Ekip Başkanvekili Bülent Turan, CHP’nin gazetecilere ilişkin raporuyla alakalı, “Üzülerek söylüyorum kim çok dikkatsiz hazırlanan, 11 yıl önceki olduğu argüman edilen o raporda bilcümle dünyaya bizi, devletimizi, ‘Gazetecileri hapse atıyorlar’ diye şikayet ettikleri rapordaki kişinin esasta gazeteci değil, tıpkısı yıldırıcı olduğunu bütün görmüş oldu.” dedi.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 16. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı’nın açılışına katılan Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine yönelik saldırıda kimliği tayin edilen teröristin isminin CHP’nin vakfedilmiş gazeteciler raporunda de geçtiğiyle ilgili Genel Başkan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdi.

Türkiye’dahi aykırılık yapmanın, siyasal partilerin değişik görüşlerde olmasının demokrasideki bildirme güzelce tatlardan biri olduğunu tamlayan Turan, “Ancak politik polemik yaparken, cenk yaparken çok kuma, haddinden fazla eşsiz değerlerin olması, çokça cesim diyerek düşünüyorum. Bayrağımız, milli asayiş sınırlarımız, teröre cebin mücadelemiz, bunlar haddinden fazla hassas konular. Üzülerek söylüyorum kim haddinden fazla savruk hazırlanan, 11 yıl önce olduğu iddia edilen o raporda eksiksiz dünyaya bizi, devletimizi, ‘Gazetecileri hapse atıyorlar’ diye niteleyerek şikayet ettikleri rapordaki kişinin gerçekte gazeteci değil, ayrımsız yıldırıcı olduğunu tümce görmüş oldu.” diyerek konuştu.

Bülent Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha vahimi, devletin kurumları, ilgilileri, bu ölen yaşama, kendini öldüren kişinin parmak izinden, DNA testinden, gayrı birtakım araştırmalardan CHP’nin raporunda adı geçen emanet olduğunu söylemesine karşın iki dönme boyunca konuşmayıp, iki dönem sonra PKK’nın ‘Bu yaşama o değil.’ demesinden sonra, ‘Aaa gördünüz mü bak, bu o değilmiş.’ mersiye ucuzluğunu bir siyasetçiye, ayrımsız umumi başkana yakıştıramıyorum. Değerli ihvan, ölen sevimli ‘Bu oldu, bu oldu’, eksantrik aynı özdek. bir defa CHP’nin kendi çalışmasında ölen kişinin terörist yerine gözükmediği, gazeteci olarak gözüktüğü benzeri cins değil mi? O kişinin terörist olduğu ayrımsız kök değil mi? Efendim, dördüncü geçerlilik paketi çıkıntı. O pakete CHP bindi oldu. Üste içeriği genişletilsin diyerek takrir verdi. Yani hususiyet adına atık adımlarda kimin nasıl tanıtlama edeceği ülfet konusu imkânsız kim. Meclis’in konusu imkânsız ki. Seçme suçun tıpkısı cezası var, karşılığı var. Kişi yatmıştır, çıkmıştır. 5 yıldır, 10 yıldır bunu bilemiyor. Bu mahkemenin işi ama yaşama cezaevindeyken bu yıldırı eylemlerinden kontekst cezaevinde olmasına rağmen ‘Bak, gazeteci’ derseniz, yetmedi bunu dünyaya Türkiye’yi şikayet söylemek için kullanırsanız, büyükelçilere şikayet ederseniz bu, şişman haksızlık tamam. Ama henüz kötüsü geçmiş PKK’nın açıklamasını referans alarak devletin kurumlarını değil üstelik yıldırı örgütünün açıklamasını müracaat alarak ‘Öldürülen gönül o gönül değilmiş.’ demesini politik tarihinde en şişman utanma kendisine düşünüyorum.”

Turan, ayrıksı ayrımsız CHP’li yöneticinin, Yunanistan üstüne izah yaptığını söyledi.

Buna ilgilendiren eleştirilerde mevcut Turan, şunları kaydetti:

“Bu güç televizyonda, ‘Tıpkı şeb anlayışsız gelemezsiniz. Ora Amerika’nın öz dümen ettiği yer, orada MEMLUK var.’ demiş. Amerika ilahınız mı? Amerika varsa adım atamaz mı Türkiye? Türkiye, egemenliğini aldırmaz koşulsuz millete veren müstakil aynı ülke değil mi? Hani siz emperyalizme karşıydınız? Hani siz egemenliğin yanındaydınız? Pekâlâ benzeri açıklamadır? Aynı elan çiziyorum altını, diyor kim ilgili sevimli: ‘Türkiye, bire bir gece akılsız gidemez. Orada Amerika var.’ Bundan elan sefil, daha utanç verici ayrımsız izah olamaz.”

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Çanakkale Valisi İlhami Eskişehir Taşı, SELIM Parti Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Mebus Bağımsız Milletvekili Ceylan, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Atmaca, Biga Şehremini Bülent Erdoğan, Biga Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Şadan Doğan, oda ve borsa temsilcileri ile yer ilçe uray başkanları katıldı.Share: