Mersin’deki Roma köprüsü aslına akıllıca restore ediliyor

Mersin’in Silifke ilçesinde, Roma dönemine ilişik tarihi Taş Güreşçi Köprüsü, yenileme çalışmalarının ardından yayaların geçişine açılacak.

Milattan sonraları 1. yüzyılda Kilikya Valisi L.Octavius Memor tarafından dönemin imparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus namına yaptırılan köprüdeki yenileme, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı Karayolları Umumi Müdürlüğünce yürütülüyor.

İlçedeki Gazi ve Saray mahallelerini birbirine bağlayan, Göksu Nehri üzerinden sabık köprüdeki yenileme çalışmaları, yapının mimarisine sadık kalınarak yapılıyor.

Restorasyonunda sona yaklaşılan, 120 metre uzunluğunda ve 6,84 metre genişliğindeki yedi kemerli köprü, çalışmaların tamamlanmasıyla çevirgeç trafiğine kapatılacak.

Halk arasında “Roma köprüsü” kendisine de tanıdık tarihi çatı, törenle vatandaşların hizmetine sunulacak.

“Köprü hep yaşadıklarına karşın bibi ayaktadır”

Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, AA muhabirine, Taş Köprü’nün tarihte haddinden fazla eke bir yere eş olduğunu söyledi.

Tarihi köprünün mütenevvi medeniyetlere karı sahipliği yaptığını anlatan Aslaner, “Milattan sonraları 1. yüzyılda yapılmış olan güreşçi köprüsü, Bizanslılar, Karamanlılar ve Osmanlılar bir zamanlar çıkma, Cumhuriyete fehim etmiştir. Proses içerisinde tekraren tamir nâkil güreşçi köprüsü, hep yaşadıklarına karşın bibi ayaktadır. Şu anda de akıbet onarımının bitme noktasına geldik.” diye konuştu.

Aslaner, 2018’birlikte ihalesi onaylanmasına karşın köprünün tarihi yapısı nedeniyle projenin yeniden düzeltilmiş edildiğini belirtti.

Köprüde restorasyon çalışmalarının balaban titizlikle sürdürüldüğünü nâkil Aslaner, “2023’ün Nisan ayında bitmesi planlanmasına karşın, önümüzdeki ayın başında inşallah hem halkımızın hem birlikte tarihin hizmetine girmiş olacak. Daha önceki koşa şeritli kişmiri yolu köprüsü yerine beğenilen yapı, icraat bittikten sonradan vesile trafiğine kapanacak, vakit kaybetmeden yayaya meydanda olacak.” dedi.Share: