Sazak Büyükşehir, ‘1 Ilk Teşrin Dünya Yaşlılar Günü’nde Gazi Çiftliği’ne Yolculuk Düzenledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Afiyet İşleri Dairesi, ‘1 Ilk Teşrin Dünya Yaşlılar Haset’ kapsamında, Silifke ilçesindeki Gazi Çiftliği’ne gezi düzenledi. Büyükşehir’in Yaşlı Bindi Birimi’ne kayıtlı 20 yurttaş hem Ağababa mirasını gezdi hem dahi sosyalleşti.

Türkiye’bile ekincilik kredi kooperatifçiliğinin önce örneği, Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan ve Sazak Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla işlevsel kuzuluk getirilen Gazi Çiftliği’nde, kadın ve çocukların sosyal hayat ve üretime daha aşkın katılması üzere çalışmalar yürütülürken çiftliğe geziler bile düzenleniyor. Düzenli namına Gazi Çiftliği’ne geziler düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, bu posta dahi Buğulanmış Bindi Birimi’ne kayıtlı yaş almışları aynı araya getirdi. Büyükşehir’in servisiyle Gazi Çiftliği’ne gelen misafirler; atölyeleri, kütüphaneyi, birçok imkana sahip kom binasını gezdi, ardından Gazi Çiftliği ile ilişkin belgesel izledi.

“KATILIMCILARIMIZ ÇOK MUTLU KALDILAR”

Esenlik İşleri Dairesi Yaşlı Destek Birimi bünyesinde görev düz gerontolog Evren Tanrıverdi, “1 Teşrinievvel Acun Yaşlılar Günü kapsamında, Yaşlı Destek Birimi hizmetlerinden faydalanmakta olan üyelerimizi, Silifke’da bulunan, Ulu Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurmuş olduğu Gazi Çiftliği ziyaretine getirdik. Burada Gazi Çiftliği için 15 dakikalık bire bir dokümanter filmi izlettik ve çiftliğe rehberlik ederek onlara çiftliği gezdirdik. Bu yıl 1 Teşrinievvel Dünya Yaşlılar Haset’nü bu şekilde adlandırmak istedik. Katılımcılarımız çokça memnun kaldılar” dedi.

“ÇOKÇA DUYGULANDIM, ÇOK HOŞUMA GİTTİ”

Geziden çokça mutlu kaldığını söyleyen Emine Servili, “Bugünkü etkinliklerden çevre çok mutluyum. Atatürk’ümüzün Gazi Çiftliği’ndeki görüntüleri, resimleri, dizaynları yabansı. Çokça duygulandım, haddinden fazla hoşuma gitti. Bu tür etkinliklerin devamının gelmesini diliyorum ve istiyorum. Haddinden Fazla güzelce aynı ihtisas seliydi. Belgeselde, Atatürk’ün yıllar önce yapmış olduğu çiftlik işi, gezmeleri, tarımla ilişkin yaptığı çalışmaları izledik. Keşki şu an olsa, yaşasa bile henüz çoklarını yapsa ülkemiz üzere” diye niteleyerek konuştu.

“BAZI DEĞERLERİ MAATTEESSÜF KAYBETMİŞ DURUMDAYIZ”

Elan ilk Gazi Çiftliği’ni duyduğunu, fakat yetişme fırsatının olmadığını söyleyen Süslü Çetinkaya, “Bu fena hâlde havada, bu iyice yerde, görmediğim yerleri gördüm. Çokça güzeldi, çokça bahtiyar oldum, amma tabii ki üzüldüm bile. Yani bazı değerleri maatteessüf kaybetmiş durumdayız. Hakeza iyicene aynı değere üstelik belediyemizin sahip huruç olması ve bunu görmüş olmaktan bile çokça bahtiyar oldum. Vahap Seçer Başkan’ımıza çokça teşekkürname ediyorum. Halkın seçme bireyi ile seçkin yaştakilerle ayrı ayrı ilgileniyor, değişik hizmetler veriyor. Sağlıklı olsun, ayağına taş değmesin” dedi.

Gazi Çiftliği’ni gezerken his meşbu anlar yaşadığını tamlayan Hüseyin Güler, “46 senedir Sazak’bile oturuyorum. Dede’mızın hakeza tıpkısı çiftliğinin olduğunu duymamıştım, görmemiştim. Bu çiftliği gördüğüm amacıyla çokça bahtiyar oldum. 3 senedir, bakir Başkan’ımız geldiğinden beri, ben çok mutluyum. Mutluluğu 3 senedir görüyorum. Temas yönden koruyucu oluyor. Başkan’ımızı takdir ediyorum” diyerek konuştu.

“HEPİMİZİ AYDINLATIYORLAR”

Sağlıklı Kapkin ise “Ağababa’mız çok mebzul şeyler yapmış. Uray Başkan’ımız dahi burayı pir tıpkısı ağıl getirmiş. Kivançli oldum geldiğime. Hepimizi aydınlatıyorlar. Dede’mızı tanıtıyorlar. Belgeselde Ağababa’mızı, yaptıklarını anlatıyorlar” dedi.

Share: