Maksat Bakan’dan Süleyman Soylu’ya: “Mersin’deki Saldırıda Şehit Olan Polisimize İdare Eliyle Teferruatlı Namlulu Zırh ve Çelik Delme Mevdu Midir”

CHP İzmir Mebus Misyon Nazır, yıldırı örgütü PKK’nın Mersin’üstelik polisevine düzenlediği saldırıda düzenlilik zafiyeti olduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Misyon Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Nöbet kulübesinde görev fail şehit polisimize dümen eliyle ince namlulu silah ve polat yelek verilmiş midir” diyerek sordu.

Kasıt Nazır, Mersin’in Mezitli ilçesine mecbur Tece Mahallesi’ndeki polisevine 26 Eylül’birlikte düzenlenen yıldırı saldırısıyla ait Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Icra Vekili, önergesinde şunları kaydetti:

“KAMUOYUNA YANSIYAN ÇATIŞMA GÖRÜNTÜLERİ, GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN FERT GÜVENLİĞİ İÇİN YETERİNCE TEDBİR ALINMADIĞI ELEŞTİRİLERİNİ BERABERİNDE GETİRMİŞTİR”

“Yıldırı örgütü PKK’nın Mersin’de polisevine düzenlendiği namert saldırıda kahraman polis memurumuz Sedat Gezer martir ergin, bir yiğit polisimiz dahi yaralanmıştır. Yıldırı saldırısı, yola uzanıp, kaldırımı ve aynı ağacı namına siper ederek teröristlerle çatışan alp polis güçleri ve bekçilerimizce püskürtülmüştür. Kamuoyuna yansıyan arbede görüntüleri ise asayiş güçlerimizin can güvenliği amacıyla yeterince tedarik alınmadığı eleştirilerini yanında getirmiştir.

Görüntülere ilgilendiren, konunun uzmanları, defa kulübesinin zırhlı olması gerektiğini ve risk durumuna göre etrafına zırhlı siperlik takımı yerleştirilmesi gerektiğini belirtmektedir. söz konusu tedbirlerin alınmamasının nazik benzeri asayiş zafiyeti olduğu, lüzumlu tedbirlerin alınması halinde terör eyleminin martir verilmeden önlenebileceğinin şeş çizilmektedir.”

Meram Icra Vekili, Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“ŞEHİT POLİSİMİZE İDARE TARAFINDAN TEFERRUATLI NAMLULU SİLAH VE ÇELİK DELME VERİLMİŞ MİDİR”

“İl emniyet müdürlüklerinde günlük gümrük kolcusu kendisine görev özne nöbetçi müdürlerin sabit bekçi nöbetçilerini gezerek, gördükleri eksiklikleri ifade ederek diyar emniyet müdürüne yazılmış hikmet vermesi gerekmektedir. Buna bakarak; bekçi müdürlerce polisevi en son ne zaman denetlenmiştir, zırhlı kulübe ve zırhlı siperlik eksikliği bu raporlarda merkum mıdır?

Zırhlı kulübe tahsisi yapılmayan noktada personele fariza yaptıran sorumlular hakkında anket açılmış mıdır? Açılmamışsa açılacak mıdır?

Nöbet kulübesinde fariza işleyen martir polisimize yönetim eliyle ayrıntılı namlulu zırh ve çelik delme verilmiş midir? Verilmediyse gerekçesi nedir?

Türkiye genelinde birçok polis ve açıkgöz sabit nokta görevinde ve zırhı namevcut kulübelerde görev yapmaktadır? Bu ofans sonrasında ne ivedi tedbirler alınacaktır?

Çakılı bekçi görevlilerinin geceleyin nöbetinde 13 saat fariza yaptıkları akilane mu? Türkiye genelindeki tamlık yasakçı nöbetçilerinin faaliyet saatleri 8/24 veya 12/36 sistemine hangi ahit geçecektir?”

Share: