Rizeli Vatandaş: “Köylerde Bir Tane Okul Bırakmadılar, İmam Hatibe Çevirdiler”

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ege Ağbaba ve Trabzon Saylav Ahmet Kaya’nın dinlediği Rizeli bire bir yurttaş, “Rize eğitimde Türkiye’da yetmiş küsurda. Bu Rize üzere sıkılma verici benzeri öz. Köylerde biricik meslek bırakmadılar önder hatibe çevirdiler” dedi. Bakkal işleten bir yurttaş da küsurat fiyatlardan yakınarak “600 lira verdiğim cıvıltı faturası şu an 2 bin 400 liralık oldu zahir mum açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu yıl” diye niteleyerek konuştu.

ÇAYKUR sezonluk işçilerinin sorunlarını itaat etmek için Rize’ye giden CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kayaç, Ambarlık ve Muradiye beldelerindeki köyleri dahi konuşma ederek yurttaşlarla tıpkısı araya geldi.

“BULUŞMA SİSTEMİNİ BITMEME ETTİRECEKSEK O İKTİDAR NASİP OLMASIN”

Dalan Ambarlık köyünde kâin kahveyi ülfet eden Veli Ağbaba ve Ahmet Kaya, yurttaşlarla dostane etti. Veli Ağbaba şunları söyledi:

” DÜRÜST Parti’ye yanlışlık yapmayın, hemşehrinize çok yanlışlık yapmayın. Hemşehriniz Tanrı var geda torlak beyninde CHP’li, AKP’li, MHP’li ayrımı yapmıyor. Hiçbirini işe almıyor yok yoksul fukaraysa. Amma zenginse ya de filan derneğinin üyesiyse, filanca başkanın yakınıysa, dayısı varsa onları işe alıyor. Şayet biz bu buluşma sistemini bitmeme ettireceksek Tanrı bize o iktidarı felek etmesin. Cenabıhak o iktidarı bize haram etsin. Familya Destekleri Sigortası’nda tıpkı eve sunma bir iki minimal ecir kadar sağlık girecek diyoruz. Tıpkı ayrıksı ve mefret yönü ise diyelim kim Rize Belediyesi işe herif alacak evet bile ÇAYKUR, Azamet Su İşleri işe âdem matlup alacağı bir numara hayat evinde on paralık sigortalı olmayan evden alacak. Evinde hiç içtimai güvencesi olmayan önce insanı o evden alacak. Tığ gelip burada yıllar boyunca müzaheret yaparak, azık vererek yoksulluğu rejim hedefimiz yok bizim yoksulluğu mezuniyet hedefimiz var. Tığ geleceğiz ve bir anaç eliyle vereceğiz, öyle arkalama kolileri tarafından değil iri olacak.

“BİZ HİZMETTE AKP’Lİ Mİ CHP’Lİ Mİ SARI SAÇLI MI ESMER Mİ DİYE BAKMAYACAĞIZ”

Kadınlara vereceğiz kartı tıpkı eve genişlik bir iki ayrımsız asgari ücret girecek. Ayrımsız kuruma işçi alınıyorsa, aynı memur alınıyorsa, ÇAYKUR bu köyden ayrımsız eleman alacaksa bu köyde on paralık sigortası sıfır lüp insanından alacak. AKP’li mi CHP’li mi soluk saçlı mı kişmiri mi diye bakmayacak. Kimin evinde atıl varsa geçmiş onu algı. Bu kocaman projeyi hayata geçireceğiz. Türkiye devletinin bu konuda taahhüttü var. İşsizlik sigorta fonu var ya bu da Türkiye’nin 1971′ de imzalamış olduğu tıpkı anlaşmada yükümlülüğü.

“MİLLETVEKİLİ MAAŞIYLA ZENGİN OLUYORSA BİLİN Kİ O HIRSIZ”

Siz himmet veriyorsunuz yılda üç dört sefer öz üretiyorsunuz, dört dönümü olan benzeri ev geçindiremiyor. Amma maatteessüf siyasetle insanlar çokça zenginleşiyor, milletvekilleri zenginleşiyor. Bal tutan parmaklar ne yapıyor parmaklarını yalamıyor, arıyı yiyor. Tıpkısı eş milletvekilliğinden zengin peki mu? Siyasa yaparak varlıklı olunur mu? Ahmet Kayaç için söylüyorum kendim amacıyla söylüyorum, biz milletvekilliği yaparak varlıklı oluyorsak hırsızlık yapıyoruz onu bilin. Mebus maaşıyla zengin oluyorsa bilin ki o hırsız. Siyasetle zenginleşmenin önünü keseceğiz. Bu yokluk sizin kaderiniz değil kim. Siz üretiyorsunuz, hamaliye yapıyorsunuz, tıpkısı evde 7 yaşındaki yavru 80 yaşındaki anne çalışıyor. Sen niçin kendini geçindiremeyesin, neden zenginleşmeyesin. Maatteessüf iş çekerek zenginleşme devri bitti.

“İŞ TAKİBİ YAPANLAR ZENGİN, DEVLETİN MALINA ÇÖKENLER ZENGİN”

Bir Vakitler varlıklı deyince akla kim gelirdi? Varlıklı deyince akla üreten insan gelirdi. Deminden ensesi kalın deyince fabrikatör aklınıza geliyor mu? Ensesi Kalın deyince Adanalı cehre tüccarı aklınıza geliyor mu? Türk filmlerinde Adanalı cehre tüccarı zengindi, Urfalı arpa buğday ekendi varlıklı. Şimdi bunlar zengin mi? Hangi cehre üreten ensesi kalın ne buğday üreten varlıklı hangi çay üreten varlıklı ne Malatya’bile kayısısı üreten varlıklı kim varlıklı? Getirim işi yapanlar varlıklı, hisse senedi takibi yapanlar zengin, devletin malına çökenler zengin. bir örnek vereceğim o bile hemşehriniz üzerinize alınmayın, Elazığ’de ayrımsız maden satılıyor bura dünyanın yer ensesi kalın eroin yatakları. Bakır var krom var çipo var. Takribi değeri 100 bilyon dolar. O 128 milyar dolara andıran. O 100 bilyon dolarlık töz ihaleye açılıyor ihalede elden isim ve gerçeklik anatomi yazmamışlar, rastgele kalem tarifi yapmışlar hemşeriniz alıyor. Yeter hemşerim, yeter bu büyüklüğünde. Yeter yahu bu büyüklüğünde doymazlık peki mu? Bu 100 bilyon doları versek Rize’yi, Trabzon’u, Artvin’i, Ordu’yu, Giresun’u satın alır. Eyvah değil mi memleketin, kamunun, senin benim malımı beş altı tane zengine peşkeş çekmeye. O madenler işletilseydi, o eroin Türkiye ekonomisine girseydi bilcümle beraber zenginleşseydik. O madendeki ana hepimizin babasının, dedesinin malı, o toprakları hep beraber Kurtuluş Savaşı’nda savaşarak elimizde tutmuşuz. O işve sebep iki kişiye gitsin.”

“KÖYLERDE BİRTANE MESLEK BIRAKMADILAR İMAM HATİPLERE DÖNÜŞTÜRDÜLER”

Ağbaba’nın konuşmasının peşi sıra Rize’dahi sunma yüce sorunun yetişek sorunu olduğuna dikkat çeken Rizeli tıpkısı yurttaş, “Rize eğitimde Türkiye’da yetmiş küsürde. Bu Rize üzere perde donör tıpkı husus. Köylerde tek ekol bırakmadılar önder hatibe çevirdiler. Yetişek düzeyince Rize Türkiye’nin yetmiş dördüncüsü. Onların kudret olması üzere bizim aptal olmamız lazım, sorgulama yeteneğimizi yitirmemiz lazım ve onu başardılar” dedi.

“ELEKTİRİK FATURALARI EL YAKIYOR NASIL IŞIK AÇAYIM?”

Herhangi Bir bölüm remiks geldiğini, neyi satacaklarına şaşırdıklarını dile getiren benzeri bakkal ise, “Tığ birlikte neyi satacağımızı şaşırdık. Sattığımı namına koymam benzer değil. Bugün sattığını bir hafta sonraları aldatma namına koyma şansın namevcut. Tığ köydeyiz kira vermiyoruz Cenabıhak’tan biraz rahatız. Özge ortalık ne yapsın? Yazın öz var diye niteleyerek biraz henüz iyiyiz ama kışın henüz ateş evet köylünün çekicilik gücü. 600 lira verdiğim faaliyet faturası şu an 2 bin 400 lira oldu şüphesiz çerağ açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu sene. Dolapları yakmadığım halde bin 500 lira bana fatura geldi” dedi.

Share: