Bilecik Kazı Bilimi Çalıştayı tamamlandı

Bilecik Kazı Bilimi Çalıştayı tamamlandı

Şehremaneti Başbuğ V. Melek Cıda Subaşı;

“Bilecik, Bahçelievler yerleşmesi kazı çalışması ile genişlik eski yerleşimcilerine ‘Merhaba’ dedi”

Arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan;

“Zorluklara karşın kuma zenginlikleri çağ yüzüne çıkarmaya çalıştık”

BİLECİK – Bilecik Belediyesi, Şeyh Edebali Üniversitesi, Firez ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Bilecik Arkeoloji Çalıştayı, kent ve tarihi açısından mefret sonuçlarla tamamlandı.

Geçtiğimiz sene; Bilecik Belediyesi katkılarıyla ‘9000 almanak komşularımıza merhaba’ sloganı ile başlatılan ve günümüzden 9 bin sene öncesine müstenit bir nice buluşun yapıldığı hafriyat çalışmasının; dünü, bugünü ve yarını detaylarıyla ele alındı. ‘Garp Küçük Asya ve Trakya’de Prehistorya Devir Arkeoparklar’, ‘Bahçelievler Hafriyat Sonuçları ve Değerlendirmeler’ ve Bahçelievler kazı sonuçları ve değerlendirmeler (Taş ve Kemik) şeklindeki konuların ele alındığı çalıştayda Bilecik’in tarihi ve kültürel değerlerine baylanlık katacak fikirler ortaya konuldu.

Bilecik’e Arkeopark kurulması şehre değme açıdan işve getirecek

Şu asıl kadar ülkemiz ve dünyanın türlü noktalarında yapılan kazı bilimsel kazılar hakkında görsel sunumların üstelik yapıldığı çalıştayda hezel kayran konuşmacılar, Bilecik’e arkeopark kurulması fikrinin illet ve gerekçelerini anlattı. 10’u fazla konunun ele alındığı çalıştayda Bahçelievler yerleşmesinin tarihi mirasa ve turizme hangi şekilde faydalı ayla getirileceği konuları üstelik çalıştayda alay düzlük uzmanlar aracılığıyla dile getirildi.

“Böyle manidar tıpkı çalışmada saha aldığımız amacıyla çokça mutluyuz”

Programda konuşan Belediye Komutan V. Melek Cıda Subaşı, Bilecik’te yapılan hafriyat çalışmalarının önemine değinerek, şunları söyledi:

“Ayrımlı tarihlerde birçok medeniyete eş sahipliği özne şehrimiz Bilecik, geçtiğimiz sene başlatılan ve Bilecik Belediyesi kendisine desteklediğimiz Bahçelievler yerleşmesi hafriyat çalışması ile yer çarkıt yerleşimcilerine ‘Merhaba’ dedi. Bu buluşmada elde edilen bulgular sakat komşularımızın, Batı Anadolu’daki bildirme eski yerleşimcileri olduğunu belirledi. Seçkin köşesinden tarih fışkıran şehrimiz bu kazı çalışması ile bölgenin yeryüzü çarkıt arz ibdai kültürüne de ehil olduğunu kanıtladı. Bizler berenarı heyecanlandıran hafriyat çalışmasında elde edilen buluntular, tarihin yeniden şekillenmesine neden oldu. Günindi Küçük Asya’nun arz sakat müzik aletleri ile kâin seramik kalıntılarının eşsiz güzelliğini ruhumuzda hissettik. Tığ da Bilecik Belediyesi kendisine bu zümre zenginliklerin ortaya konulması için elimizden gelen katkıları bayıla bayıla ve açık açık sunduk. Çokça heybetli gördüğümüz bu kazı çalışmasında katkılarıyla düzlük düzlük birlik hissedar kurumlar birlikte Doç. Dr. Erkan Ağaç ve gönüllü ekibine çok teşekkür ediyorum. Bilecik Belediyesi yerine bu çalışmanın şehrimiz üzere sağlayacağı katkılara bizler birlikte bindi vermeye devam edeceğiz.”

Akademisyenler, Komutan V. Subaşı’na katkıları üzere teşekkür etti

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Erkan Rekiz çalıştayda kazı alanında yapılan çalışmalar ile çıktı yapılması planlanan icraat üzerine bilgiler verdi. Gerçekleştirilen kazı çalışmasının Bilecik’in önceki tarihi açısından taşıdığı önemi dile getiren Ağaç, yapılan çalışmada emeği olan kül paydaşlara teşekkürname etti. Bilecik Belediyesi’nin de birçok açıdan hafriyat çalışmalarına katkısı olduğunu kaydeden Doç. Dr. Fidan, katkıları zımnında Başkan V. Ferişte Cıda Subaşı’na teşekkürname etti.

“Kazı çalışmalarına destek veren tıpkı belediye başkanı kaldırmak haddinden fazla pir”

Rum Neolitik kültürü yanında bir nice arkeolojik çalışmada meydan düz aksakal Arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan ise “Kazı çalışmalarına bindi veren aynı belediye reisi vira etmek haddinden fazla iyicene” ifadelerine kayran vererek, “Hoşur hakeza manidar tıpkısı çalıştay üzere Bilecik’te mevcut olmak benim üzere onurun üzerinde bire bir format. Aynı mülki idare ve üniversitenin aynı şehirde hangi büyüklüğünde domuzuna icraat yapabileceğini burada gördüğüm amacıyla çok mutluyum. Ego iz hayatına başladığımda yani 64 sene önce şurası söyleyebilirim. Belediyeler bizlerden tiksinti ederlerdi. Arkeologlar gelecek bizlere mani olacak diye niteleyerek düşünürlerdi. Etraflı yıllar bu nitelik hakeza sürdü. Bizler bu zümre zorluklara karşın kuma zenginlikleri gün yüzüne çıkarmaya çalıştık. Zamanın nasıl değiştiğini ve bilinçlenmenin kuşkusuz olduğunu ben Bilecik’teki bu çalışmada gördüm. Çünkü anlatılanlara göre, Bilecik Belediyesi hakeza manalı bire bir çalışmaya mukteza yardım ve yardımları yapıyor. Hafriyat çalışmasının her aşamasında konusunda düşeni yapıyor. Bu açıdan ego Şehremini ve yönetimine çokça teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Share: