Rize domestik haberleri… Rize’de öğrenciler devir tutulmasını beceriksiz gözlerle izledi

Rize’bile öğle saatlerinde başlayan güneş tutulması vatandaşlar yoluyla acemi gözlerle izlendi.

Türkiye’den bile gözlemlenebilen parçalı güneş tutulması, gün ortası saatlerinde Rize’da öğrenciler vasıtasıyla amatör bekleyişin sona ermesinin peşi sıra gözlemlendi. Münhal gözle güneşe bakamayan öğrenciler kendilerinin yapmış oldukları özel gözlükler ile devir tutulmasını izledi. Rize Çay Çarşısına getirilen rasıt ile de öğrenciler ve veliler sıra tutulmasını seyretti. Ardeşen Atatürk Anaokulu ve Fatih İlkokulu’nda ise öğrencilerine güneş tutulması teleskopun görüntüsü ekrana verilmesiyle gösterildi.

Rize’bile ruz tutulmasının yaşanacağı günün baht eseri havanın çıplak olduğunu belirten İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Açık Deniz Emen, “Bugün eşsiz yaşanan olaylardan birini yaşıyoruz. Rize’miz süresince yıldız oldu. Cemaziyelevvel yağmurluydu albeni amma bugün gelgel son rütbe adamakıllı. Zaman burada Fatma Nuri Erkan Bilgelik Müzakere Merkezi öğrencilerimiz yaşadıkları hatıra resmediyorlar. Gene güneşi gözlemleyebilmek için özel gözlükler üretiyorlar. Başka okullarımızdaki öğrencilerimizde buraya gelip tetkik yapacaklar. Bizim zarfında fena hâlde bir yıldız oldu. Genelde Rize’mize yılın 285 haset baran yağıyor ama bugün havamız çok fena hâlde” ifadelerini kullandı.

İlk el güneş tutulması gördüğünü tabir fail 9 yaşındaki Elifnaz Özdemir, “Al güneşin yarısı gitmişti. Devir yaptığımız gözlüklerle kırmızı gözüküyor. Baktığımızda kırmızı gözüküyor ama tutulduğu amacıyla üst kısmı yağız gözüküyordu. Kamer güneşin üstünü kapatıyor. İlk kere gün tutulması görüyorum” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: