Eskişehir haber | Arsıulusal Kuru Tarım Sempozyumu, Eskişehir’de Başladı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Besin Etiği Derneği (TARGET) hisse senedi birliğiyle, “Kuru Tarım, Baştan!” başlığıyla düzenlenen Uluslararası Sempozyum başladı.

Kuraklık ve iklim krizinin geleceği zılgıt fail sunma şişman problemlerden biri haline geldiği süreçte, değeri ve önemi seçkin geçen dönme artan arık tarımın yeniden sahiplenilmesi gereğini vurgulamak için planlı “Kuru Ziraat, Yeniden!” başlıklı Arsıulusal Bilgi Şöleni, Büyükşehir Belediyesi Konferans ve Firez Sarayı’nda (Opera) açılış konuşmalarıyla başladı.

Sempozyumun açılışına, CHP Umumi Başbuğ Tarım Politikaları Başdanışmanı, Fırka Meclisi Üyesi ve Bursa Mebus Orhan Sarıbal, CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Aydınlık Süllü ve Yengi Çakırözer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Eskişehir Tecim Borsası Başkanı Ömer Zeydan, Ziraat Odaları temsilcileri, Eskişehir tarz ve ilçelerinden çiftçiler ve davetliler katıldı.

Sempozyumun küşat konuşmalarını Tarım ve Besin Etiği Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, iş insanı İnan Kıraç ve Büyükşehir Belediye Reisi Yılmaz Büyükerşen yaptı.

Açılış konseri sonrası sempozyumun evvel konuşmasını işleyen Tarım ve Besin Etiği Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, sıska tarımın önemine aksan yaparak, şunları söyledi:

“Bugün 19 Teşrinievvel Acun Töre Bilimi Günü. Bu özel günde 2 bölüm süresince sürecek olan ‘Cılız Azık Yeniden!’ sempozyumunun yapılıyor olması hem çok düşündürücü, hem haddinden fazla değer verici. kuru tarım Anadolu’üstelik zade tıpkı ekincilik. Anadolu çiftçisinin emeği ile insanlarımızı beslemiş benzeri tarımdır. Balaban Önder Atatürk önderliğinde 1925 yılında Buğday Islah İstasyonu ve 1929’üstelik kurulan Dryfarming Araştırma İstasyonu ile sınama üretimleri başladı. Anadolu insanını bilimle buluşturmak üzere müesses çokça zer kuruluşlar. Eskişehir’bile 1929 yılında Ali Numan Kıraç’ın müdürlüğünde kuru tarım buradan başlatıldı. Nazik Atatürk, Numan Bey’e Kıraç soyadını ve Birey Kıraç’a üstelik adını verdi. Türkiye dünyada kuru ziraat öncülüğüne yeniden Eskişehir’den başlayacaktır. Tarımsal neşir açısından Eskişehir öncüdür. Eskişehir tarımsal bilgelik sisteminin gözbebeğidir. 1933 yılında önce Şeker Fabrikası, 1936 Mahmudiye Köy Eğitmenler Kursu kuruldu. İlk karye enstitüsü esasen 1940’ta Çifteler’birlikte kuruldu. Eskişehir çokça özeldir. O yüzden sempozyumu burada fora etmek istedik.”

Iri Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1929 yılında Eskişehir’dahi kurulan Kuru Ziraat (Dryfarming) Araştırı İstasyonu’nun ilk müdürü olan ve soyadı kendisine Atatürk marifetiyle verilen Mualla Numan Kıraç’ın oğlu hisse senedi insanı İnan Kıraç da ihtisas meşbu ayrımsız müracaat yaptı.

Kıraç, konuşmasında babasının Eskişehir’den başlattığı ve büyüklük üzere verdiği mücadeleyi katılımcılara aktararak, “Uca Numan Kıraç nazik savaş veren aynı insandır. Türk tarımına şişman ulama sunmuştur. Atatürk’ün emriyle soyadımız Kıraç olmuştur. Bu soyadını sunu mebzul şekilde 2 kardeş kayırma ettik. Ego Eskişehir doğumluyum. 9 yaşına kadar buradaydım. Eskişehir çok özeldir, çok güzeldir” dedi.

Babasının kendisine yazdığı, “İnan, sana yalvarıyorum. Sakın ha Türk pasaportundan apayrı pasaport nakil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dışında bir yurttaşlık öneri edilirse kabul etme. Sen Türk doğdun Türk öleceksin” sözlerini bilgi şöleni katılımcıları ile paylaşan Kıraç, kalp kırcı anlar yaşadı. Kıraç sözlerini, “Eskişehir, Türkiye’nin yeryüzü pir, arz akla yatkın şehri oldu. Yılmaz Hoca’yı bu yüzden çok kutluyorum” diyerek tamamladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen dahi şöyle konuştu:

“Rahmetli Büyük Numan Kıraç’ı tıpkısı yol henüz nazikâne anıyoruz. Bildiğiniz için Türk tarımı Türkiye ve büyüklük dışındaki ülkeleri besleyecek haldeyken son 20 yılda kendisini besleyemez hale gelmiştir. Buğdaydan mercimeğe değme şeyi alır durumdayız. Köyleri geziyorum, nefer nemli ve gençler şehre gitmiş durumda. Ayrıca kırsalda susuzluğun ayar safhaya geldiği bire bir dönemde bu sempozyumu düzenledik. 2 çağ sürecek sempozyumda köylerimizin durumunu degaje kitlelere duyurup, ülkemizi ve it canlı çokça ülkeyi doyuracak o sakat köylerin fikri temellerini atmış olacağız. Türkiye’nin elan dahi kıraçlaşmaya başlayan tıpkısı ortamda ürünler üreteceği, hayvanları yetiştireceği benzeri güne ulaşmayı diliyorum. Uca Numan Kıraç’ın ruhu şen olsun. Eskişehir tıpkı Atatürk şehri ve Atatürk düşünceleri ile beslenen bire bir şehir olmaya devam edecektir.”

Konuşmalar sonrası Komutan Büyükerşen, İnan Kıraç ve Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’a teşekkür plaketi verdi. Çevrim boyu bitmeme edecek sempozyumun küşat konferansını Hollanda Wageningen Üniversitesi Felsefe Grubu’ndan Prof. Dr. Bart Gremmen gerçekleştirdi.

Sempozyum, 20 Teşrinievvel Perşembe akşamı düzenlenecek tören ile tamamlanacak.

Share: